Kuopion tori tulisi kattaa. Pilareiden varaan teräsbetoni kansi, kannen päälle mm. toimisto- ja liiketiloja.
Torille katto
Anonyymi-ap
22387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Eikö tämä ehdotus saa kannatusta edes palstavahdilta. Kommentoi nyt edes jotenkin. Ehdota vaikka eläkeläisten juttukerhoa.
Ei tuolle TaunoAnterolle kannata vastata. Sillä on lepakoita tapulissa.
Kiitos kun kommentoit🤣
Korttelliin välistä kääp semmonen puhuri jotta reppii ja paeskoo torin katon juurineen kaapunnintalon piälle, jälellä sitte vuan melekomoenen romukasa.
Ei paisko tuulet "kattoa" jos se rakennetaan teräsbetonista vahvojen betonipilareiden päälle ja kannen päälle rakennetaan vaikkapa 2-3 kerroksia kiinteistöjä.
Kannen päälle voi tehdä aukion missä ravintoloita terasseineen yms palveluita.
Kannen alla säilyy kauppatori joka on sateelta suojassa mutta kuitenkin avoin joka puolelta.
Pitkästä aikaa Niuvanniemen arkkitehtiosasto kokoontuu. Minne jäi se umpikorttelista kirjoittava?
No sitte lähtöö liikerakennusten katto ilimaan ja lentää päen puijontornia, sitte on tornilla kun maski nuamalla ku liiketilan kattopellit liiskaatuu sitä vasten.
Rakennetaan kuten Suomessa on ollut tapana eikä Intian mallin mukaan niin ei lentele katot
Joo hyvä tuli siitä kävelysillastakin, kesti kunnes romahti.
Arabien lentävä matto mutta kun eivät olleet samaan uskovaisia niin se ei lentänytkään.
Ei tarvita toimisto ja liiketiloja niitä on tyhjillään jo ihan valmiiksi mutta puiston siihen voisi istuttaa.
Ei voi tehdä puistoa, joku täällä valitti siitepölystä.
Kansirakenteet tulee mieluummin purkaa pois ja tehdä torista kunnon talvilämmitetty uimala,💦.
Sellainen uimalaitos 🏊johon voi hypätä suoraan kaupungintalosta, Sektorista, Sokoksesta, Atlaksesta ja Aapelista.
Eipä olis moista Jyväskylällä ei!
Hyppytornien lisäksi noista kohteista voitaisiin tehdä torialtaaseen vesiliukumäet.
Vielä huimemman vaahin saes kun vesliukumäki lähtis Puijon tornista, tosin vaahtia suattaa olla torilla sitte jo pitkälle toestasattoo, se äkkipyssääs suattaa olla meleko äjjääs.
Torilta tuo vesiliukumäki voisi jatkua satamaan ja molskauttaa liukujan Albatrossin terassille porealtaaseen johon olisi täysi palvelu.
Kaivuutyöt aloitetaan maanantaina. Pilareiden valut alkaa.
Tuu katetun torin katolle kattoo kun tärpänen tapettiin tapettiin
Torille pitäisi tehdä katoton katto niin tuuli ei veisi sitä!
Nyt ei ole yhtään ideaa enää. Luovuus on nollassa. Niuvan arkkitehtikerho viettää pari päivää lomaa.Nyt ei ole yhtään ideaa enää. Luovuus on nollassa. Niuvan arkkitehtikerho viettää pari päivää lomaa.Nyt ei ole yhtään ideaa enää. Luovuus on nollassa. Niuvan arkkitehtikerho viettää pari päivää lomaa.Nyt ei ole yhtään ideaa enää. Luovuus on nollassa. Niuvan arkkitehtikerho viettää pari päivää lomaa.
Papukaija trolli iski jälleen.
Kaupungintalo ja kauppahalli ovat vanhanaikaisia ja ne tulisi purkaa. Para ratkaisu olisi korvata ne jollakin jossa on paljon lasipintaa.