Niin saattaisiko käydä vaikka niin, että uusi valtuusto, jossa olisi sumilaisten enemmistö, päättäisi myydä Hyrynsalmen kaukolämpöyhtiön sijoittajille ja siirtää rahat Suomussalmelle vaikka uuden koulun rakentamiseen. Hyryläisille jäisi moninkertaistuvat kaukolämpömaksut.
Jos Hyrynsalmi liitettäisiin Suomussalmeen...
18
1320
Vastaukset
- Anonyymi
Ei saattaisi. Kemppaiset huolehtivat.
- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17878925t
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Hyvinkin saattaisi, sumilaisiin ei ole luottamista ne ei siihen paskanna mihin kyykistyvät.
- Anonyymi
Kyllä voisi noinkin käydä sillä valtuustolla on ylin päätäntävalta.
- Anonyymi
Kannatetaa liittymistä olisi kummallekkin hyötyä
- Anonyymi
Tulevaisuus näyttää, että liitos tulee Kajaaniin.
Koko maakunta yhden valtuuston alle .
Sote tekee pakkoliitokset välttämättömiksi raha ei vaan riitä pitämään yllä nykyistä järjestelmää.
Harmillista tietysti, että päätäntävalta viedään pikku kylistä.- Anonyymi
Hyvä esimerkki Vuolijoki.
Moneen asiaan ovat hyvin tyytyväisiä kun liittyivät Kajaaniin. Kokonaisuus paljon parempi kuin ennen, yksin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä esimerkki Vuolijoki.
Moneen asiaan ovat hyvin tyytyväisiä kun liittyivät Kajaaniin. Kokonaisuus paljon parempi kuin ennen, yksin.Unohdit mainita Otanmäki.
- Anonyymi
Kannattaisi kokeilla yhteistyötä ristijärven kanssa luulis toimivan
- Anonyymi
Olipa kenen kanssa vaan mutta säästöjä tuo vääjäämättä.
Hallinto järkeistyy tulee tehokkaammaksi , ja kun vanhusten määrä vain kasvaa saattaa heillekin tulla jopa helpommin asua kotona likemmäksi loppua kun helpotetaan ..
Kun väkiluku muutamia tuhansia niin yhteen vaan .
Päällekkäiset virat ja toimet pois. Hoituu varmasti yksin kertaisena.
- Anonyymi
Hyrynsalmen seurakunta yhdistää myös ensitilassa
Suomussalmen seurakuntaan . - Anonyymi
Ei Hyrynsalmea voi liittää Suomussalmeen, koko kunta menee sekaisin . Hyrynsalmella on vain kaitanaamaisia Heikkisiä ja nauriin pyöreällä muotilla valettuja pyöreäkasvoisia Kemppaisia .
- Anonyymi
Kannatan liittymistä puolankaan siellä asiat mallillaan kun kepu johtaa
- Anonyymi
Puolangan kepu edustaa perinteistä kepua. Valtakunnan tasolla puolueen johto on asemoinut puolueen tiukasti vasemmistoleiriin jonka Sanna Marin myöskin totesi .
- Anonyymi
Sitä ei tiedä, vaikka sadat hyrynsalmelaiset aikamiespojat sitten ensimmäistä kertaa uskaltaisivat Suomussalmelle kun se kerran olisi samaa pitäjää. Viitostietä sinne ei toki uskalla ajaa, mutta Jumaliskylän tai Kytömäen kautta voi ajaa, jos vähän ottaa rohkaisua.
Tojota on jumala - Anonyymi
Ristijärvi on paras vaihtoehto
- Anonyymi
Van se meille välttää
- Anonyymi
Iisalmeen tulisi kuntaliitos tehdä💪
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras981514Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva204966- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703