En tiedä viitsinkö videot lähettää tähän postaukseeni. En ole varma uskallanko niin tehdä. Siinä kuuluu sen että ollin laulu ei mee ihan putkeen ja muistan hyvin kun hanhiniemen pauli auttoi ollia 90-luvun alussa kun pyysi lindholomin lauluoppitunneille ja ollista tuli parempi laulaja . Tuolla 88 vuoden keikalla on muun muassa lanka palaa levyn satoa. Yö oli levyillä äänet, myrskyn jälkeen ja lanka palaa minun mielestäni keskitien rock bändi joka yhdisti siihen suomirock tyyliä ja kuuluipa noihin aikoihin yön musiikissa myös ulf lundell vaikutteet lievästi.
Youtuben kätköistä löysin yön keikan vuodelta 1988 ja pedro hietasen haastattelu vuosimallia 1988
2
369
Vastaukset
- Anonyymi
viitsinkö uskallanko jaksanko
- Anonyymi
Kyseisestä tallenteesta huomaa kuinka suosio on katoavaista. Hysteriaa aiheuttanut orkesteri soittaa muutamalle tyypille.
Sittemmin YÖ toki nousi takaisin huipulle.
Arvostan YÖ yhtyettä suunnattomasti. Orkesteri on aina luonut uutta musiikkia vaikka ysärin lopulla YÖn levymyynti oli ihan marginaalista, ne oli kuitenkin tärkeitä levyjä kohti uutta nousua. Markku Petanderin rockbiisit eivät oikein sopineet Ollin suuhun. Markun aikainen YÖ oli taas livenä parhaimmillaan Suomen paras orkesteri.
YÖn aikalainen Dingo taas luottaa täysin nostalgian voimaan, uutta musiikkia ei saada levylle ja keikkasetti koostuu kahden kasarilevyn materiaalista pääosin. YÖ ei koskaan lähtenyt sille nostalgialinjalle ja hyvä niin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1424263
Milloin nainen saan sinut?
Kanssani eroottisiin hetkiin? Tiedät ja tunnet kovan haluni, hellyyden myös. Onko vastauksesi edelleen, että en tiedä, e222395Haluan että tiedät tämän
Jos luet täällä. En ole sinulle vihainen, vaikka asiat menivät niinkuin menivät. Ajattelin, että et tykkää minusta, jonk971989Trump syyttää sodasta Ukrainaa.
Vieläkö persut jaksavat naureskella sille kun väitetään Putinin ja Trumpin olevan parhaita kavereita? https://yle.fi/a/3911615- 371475
Johanna Turja, Putinin agentti Alavudelta
Johanna Turja: Ukraina on osa Venäjää https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a4d2ab92-3cc7-41bc-9630-0b48f898e263301456Pride saapuu Iisalmeen
Miksi tällaista tapahtumaa pitää käsitellä kaupungin hallituksessa? Ihan sama kun pistäisi pystyyn umpikännimarssin ja k1771442- 2501295
- 781174
- 2781162