hirvittää jo ajatuksenakin.
PS ministerikaarti
Anonyymi-ap
1021183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 102
Vanhimmat
Jätä huoletta seuraavat neljä vuotta,met hoidamma asiat mahdollisesti senkin jälkeen toiset neljä vuotta sillä meidän hartiat kyllä kantaa.
Miksi sitten sellaista ajattelet, mikä saa sinut pelkäämään omia ajatuksiasi.
Mukava seurata miten tämä palsta räjähtää sitten, kun Orpo esittelee hallituksensa ministerit.
Nyt on ollut vielä pelkkää kyräilyä ja ennustuksia ennustusten jälkeen tulevasta hallituksesta ja sen tuottamasta kurjuudesta, oikein kilpailua kuka karmaisempaa tulevaisuutta Suomelle osaa ennustaa. Toisilla sitten pelko peesiissä ...
Minä neuvoisin laittamaan jo nyt vähän sukanvarteen niitä ylimääräisiä seteleitä, joita Marinin hallitukselta on teille runsaasti satanut, ettette ensimmäisinä ole kuolemassa nälkään, kun teitä "kurjistetaan".
Pahin pelko taitaa olla se, että Maailmankaikkeuden Vanhin YH-Teiniäiti menetti kansan luottamuksen ja petti äänestäjänsä.
Enää ei voi hehkutella hänen erinomaisuuttaan ja kyvykkyyttään 4 surkean vuoden jälkeen.
Nyt on pakko purkaa pettymystään Perussuomalaisiin.
Ei tarvi pettyä. Voithan itse liittyä puolueeseen ja ryhtyä edustamaan. Palkkioksi saat vihat, haukut, kaikkihan sen tietää mikä olet, mollaamiset, perättömät ilmiannot jne. Kiinnostaako..
Luulisin että viherpskasakin mölinä vaikeni eniten presetulosvaalin takia
ja myös vasliittokommareilla
Ne tulevat olemaan kuin lähinnä kuin Kiljusen herrasväki.
Kiljusen herrasväki on aatelia persujen rinnalla 🤣
Suurta tyydytystä tuottaa vihersontiaisten mahalasku vaaleissa, ja kelvottomien ministerien hallitusstoppi.
Tilalle on tulossa todellisia osaajia, eikä mitään marjanpoimijoita.
Uudet asioihin perehtyvät ministerit, korostavat kansalaisten lomatunnelmaa.
Kun leikkuri alkaa heilumaan, saattaa tälläkin palstalla tyyli muuttua.
Perussuomalaisetko nyt sitten ovat se puolue, joka tekee kipeät päätökset ja muut hallituspuolueet saavat tyytyä sen päätöksiin?
En olisi ikinä uskonut, että heillä on niin suuri määräysvalta.
Hieno homma!
Luuletko tosiaan, että palstalla tuo jatkuva persujen ja kokoomuksen haukkuminen loppuu siihen, kun "leikkuri alkaa heilumaan".
Kun leikkaukset toteutetaan, arvostelijoilla ei ole enää varaa nettiyhteyteen.
Hehheh, persut tappavat nälkään suvakin
""Suurta tyydytystä tuottaa vihersontiaisten mahalasku vaaleissa, ja kelvottomien ministerien hallitusstoppi""
Ihmettelin myös Ohisalon taistolaistyylistä täydellisyyttä hipovaa kuuroa julistusta, se ei keskustellut, pohtinut ... vaan julisti kuin uskonnollisessa kiihkossa
Hyvät ministerit löytyvät kyllä, ulkoministeriksi tulee Teukka, hän on ansiokkaasti edustanut maatamme seikkailemalla oliko aina Brasiliassa asti, siinä vähän kuin kylkiäisenä hoituvat ulkoministerin hommat.
Hyvä opetusministeri saadaan yhdestä vaaleaveriköstä, Porin lahjasta Suomelle, osaa kopiokonettakin käyttää.
Odotan innolla uuden ministerilistan tuloa, sekä sitä seuraavaa kiihkeää kannunvalantaa, arvoisista ministereistä.
Ennenkaikkea avainministerit, tilkepaikat ovat omansa.
En osaa kuvitella p.suomalaisia ministereiksi. Anteeksi nyt vaan.
Purra stm:nä? Opetusministerinä? Kulttuuriministerinä? Puolustusministerinä. Jne.
En osaa kuvitella kristillisiäkään ministereinä.
Rkp - kyllä
Kok - kyllä.
Kyllä se on kuulkaa niin, ettei tästä hallitusta tule.
Mutta johonkin tätä ns. 'neuvotteluaikaa' tarvitaan.
ei palstalla inisevän tietämättömän köyhän juntin kuvitelmista
kovin moni ole kiinnostunut
12:42
Voevoe. Tuollaiseen oksennukseen harvoin astuu pääkaupunkiseudulla.
Mitä ivttua täällä inisette olisitte alkujaossa
kun osuuksia jaettiin
ottaneet vähän osaisuuden sijaan jotain parempaa
eikä lapsiperhettä ja jauhelijaa ja juopottelumatkoja Kreikkaan
Ei yhtään hirvitä edellisen hallituksen jälkeen.
Asiat eivät voi muuttua kuin parempaan suuntaan.
Persut tekee ihmeen. milloinkaan asiat ei voi olla niin hyvin,
etteikö persut niitä pystyisi huonontamaan. Tulemme näkemään.
Valitettavasti.
Purra on jo huonontanut asioita.
Joko persut on lähteneet kiireen vilkkaa töitä hakemaan ?
Työttömyyskorvaukset heikkenevät, kiittääkää Purraanne !
Jokainen persuja äänestänyt tiesi aivan hyvin heidän vaaliohjelmassaan olleen yksi pääaiheita maahanmuuton rinnalla työttömyyskorvausten porrastaminen; mitä kauemmin työttömänä, niin sitä vähemmän tuohta.
Se on yksi syy, että saivat niin hyvin ääniä, kun kansa on kyllästynyt elättämään sohvalla makaajia.
Etkö sitä laiska luuseri tiennyt?
Kokoomuksesta ja RKP löytyy päteviä ministereitä, toisesta pääpuolueesta hö, saamme nauraa ällistyä toisenkin kerran :))
Joka kirjoittelee noita tyhmiä kommentteja persuista on varmaan jättänyt peruskoulunkin kesken. Tässä on muutamia fiksuja ja koulutettuja persuja, olisi monessa ministeriainestakin
Teemu Keskisarja, Leena Meri, Onni Rostila, Mikko Bergholm, Jussi Halla-aho, ym..
Hirveimmästä päästä tyyppejä ano 15:41.
Rotutohtorista voisi tulla maatalousministeri, jos se erottaa tuotantoeläinrodut.
Ei nuo.
Puisto. Kts. hänen tietojaan. Tosin takki meni nurinpäin....
Ethän oo tosissasi, no, lasket varmaan leikkiä?
Halla-ahon koulutus meni äärioikeiston piikkiin, siitä tuomio kansanryhmään kohtaan. Sivistys oppi ilmenee mm. Holokaustin hyväksymisenä, suomen sisulaisena hyväksyi kielletyn Pohjoimaisen vastarintaliikkeen toimia puolueen alustana.
Ei nauramatta voi katsella PS:n ministeriryhmää.
Minua taas itkettää,kun näen SDP:n ministereitä.
Persujen puoluetoimisto etsii osaajia. Palkkaavat siis asiantuntijoita.
Ministerien avustajia ?
"Haettavaksi avataan energia- ja ilmastoasiantuntijan, kahden lainsäädäntöasiantuntijan, kahden talousasiantuntijan, maa- ja metsätalousasiantuntijan, koulutuspoliittisen asiantuntijan, sosiaali- ja terveyspoliittisen asiantuntijan, kansainvälisten asioiden asiantuntijan sekä tiedottajan tai viestintävastaavan tehtävät."
Luoja meitä armahtakoon persuministereiltä.
''Haettavaksi avataan energia- ja ilmastoasiantuntijan...''
Miksi vasta nyt ??? Em. asioista persut ovat olleet aina pihalla kuin lintulauta.
Tarve olisi ollut jo vuosia.....
Teemu Keskisarja, Leena Meri, Onni Rostila, Mikko Bergholm, Jussi Halla-aho
Luulen että Haho ei lähde hallitukseen vaan puhemieheksi ja siitä presidentiksi
Leena Meri tulee hallitukseen
Rostila on ensikertalainen en tiedä kovin tuore
Purran seuraajakin tiedetään sitten kun hän lopettaa johtamisen
Purralla on nyt täydellinen auktoriteetti puolueessa kaikki syövät hänen
kädestään (Soinilla ei ollut)
Purran seuraajakin tiedetään kun hän joskus lopettaa
Joakim Vigelius
Mentorit mukana tapaamassa uutta nuorisojohtajaa, kansanedustajat Vigelius, Sebu, Miko Bergbom juhlimassa Lauri Laitista
https://twitter.com/joakimvigelius/status/1662918135962382338
Tänään päättyi 2,5-vuotinen palvelukseni PS-Nuorison johtoasemissa. Haikeaa, mutta myös hienoa seurata uusien fiksujen nuorten nousua.
PS-Nuorison uudeksi puheenjohtajaksi valittiinkin loistava Lauri Laitinen. Voimia ja viisautta tehtävään!
Persuilta löytyy historian huonoimmat ministeri ehdokkaat, populismi ei toimi kun pitää ottaa vastuu, no saammepa jotain hauskaa seurattavaa kunhan hallitus syntyy.
Milloin syntyy ?
nimi on siis Miko Bergbom
puolueen sisäpiirissä istuva rääväsuinen demariämmäopettaja alkoi ivata Bergbomia Vantaalla
Ulla Kaukola
https://twitter.com/UllaKaukola/status/1643157979481473024
Ei jaksa enää nauraa, kun on 4 vuotta seurannut Marinin haarahyppyhallituksen sekoilua.
Uumoile mitä haluat, Marinin hallitus koki pahimmat kriisit mitkä tuli ulkoa. Viime vuonna hallituksen toiminta toi 6 miljardia nettoa valtion kassaan, silti muista seikoista johtuen menot oli isot.
Entä nyt Orpon talous ohjelma jää tänä vuonna todennäköisesti miinukselle, leikataan silti otetaan velkaan entiseen tahtiin kun talous vaatiisi nolla kasvun sijaan 1,5-2 % kasvua.
Juu vihervasemmistolla on parempi kattaus jos haluaa tuhota suomen ja suomalaiset.
Vinttipimeiltä persuilta ei voi odottaa kuin katastrofia katastrofin jälkeen.
Rääväsuinen demariakka oli sdp:n sisäpiiriehdokkaana mutta ei pärjännyt vaaleissa
Ylen pskasakin mainostama pönttö Vantaan demareissa opettajana
https://ylilauta.org/satunnainen/131528380
Ulla Kaukola, SDP:n ehdokkaana ollut opettaja(!) pilkkaa perussuomalaisten tuoretta kansanedustajaa Miko Bergbomia maalarin/pintakäsittelijän koulutustaustasta ja työstä. Onko tällainen ammattikoululaisten halveksunta yleisempääkin opettajien keskuudessa? Entä duunarien halveksunta demarien keskuudessa?
Tämä on muuten tyypillistä Ulla Kaukolan harjoittamaa nettikiusaamista/häirintää/maalittamista, mitä käsitteitä vasemmisto tällaisesta haluaakaan heihin itseensä kohdistuessaan käyttää. Demari-opettaja Ulla Kaukolan koko twitter-historia on ollut tällaista lakkaamatonta piilovittuilua ja toisten ihmisten halveksuntaa. Ja tästä Ulla Kaukolasta Yleisradio teki vaalien alla jutun "nettikiusattuna" "joka ei anna kiusaajiensa lannistaa itseään".
Ja tästä Ulla Kaukolasta Yleisradio teki vaalien alla jutun "nettikiusattuna" "joka ei anna kiusaajiensa lannistaa itseään".
Sitä joko ymmärtää....tai sitten ei.
Ylilauta, osapäivänatsien leikkikenttä, uppoaa myös seniileihin :))))
vedämmä hymiöt su kupuoliemeesi
Ensin pohjaksi Kaj Stenvall
Sankari ja häviäjän selkä
https://pbs.twimg.com/media/FMl6B8ZXsAEpta7?format=jpg
ja jatkoksi
Voittajat ja häviäjien selät
https://pbs.twimg.com/media/Ftc30__X0AEFUce?format=jpg
Elina Valtosen ex miljonäärimies tuki Rydmanin (PS) kampanjaa
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000007766965.html
Suurimmat tukien antajat ja niitten saajat
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009636156.html
Ahlonen tuki Putinin kampaajaa ja kokkia ja lkavai vaimosena
Lepomäki tuki siis rydmania ja rostilaa
Rostila on lakimiesyrittäjä ja Tampereen Rostilan poika eli vanharostila on kielivapausmies pakkoruotsin vastustaja sosiaalialan professori
Lepomäki tuki myös terestroikkaa ajavaa Sammalahtea
ja lakimies Heikki Vestmania
jotka molemmat ovat hallitusneuvotteluissa
Vähimmällä
puoluejohtajista pääsi Purra, budjetti oli runsaat 11 000 euroa. Yli puolet tuli yksityisiltä, yrityksiltä 2 500 ja Kirkkonummen puolueosastosta 1 600 itse maksoi 883 euroa.
Vaalikulut PS -puoluelaisilla
Sebu Tynkkynen nolla euroa
Haho 2 155
Miko Bergbom 3 403
Teemu Keskisarja 4 511
Aarne Rintamäki 5 477
Sakari Puisto 5 575
Rami Lehtinen 6 247
Mauri Peltokangas 6 898
Tomi Immonen 7 404
Jukka Mäkynen 7 751
Juho Eerola 9 688 ............................
Pitäskö Sebun vaalikampanjointi kuluihin laskea sanavapauden loukkauksista saadut sakot ? Mene ja tiedä
PS nuorisosta tullut Tynkkysen puudelilauma. Ainoa hyvä asia mitä Tynkkynen on vuosien varrella saanut aikaan on Soinilaisen homofobialeiman poistumisen puolueesta.
PS:n paha virhe, että harhainen suomalaisuusliiton puheenjohtaja sai masinoida suomalaisuusohjelman. Siitä olisi saanut todella kansallismielisen, mutta se muodostui vihamanifestiksi suomenruotsalaisia kohtaan. Monet heistä olisivat äänestäneet PS, mutta kuka äänestää puoluetta joka evää sinulta suomalaisuuden. Entinen PS nuoriso hajosi etnonationalismiin (vaikka todellinen syy oli kurittomuus puolueen johtoa kohtaan). Nykyiset PS nuorison johtajat myös ”etnonationalisteja”, mutta vihan kohde on muuttunut rodusta kieleen. Surkuhupaisaa ja todellakin naurattaisi, jos ei masentaisi PS nuorison uuden puheenjohtajan lausunnot. Ei kantasuomalaisiin kuuluva Laitinen purkaa patoutunutta vihaa kantasuomalaisiin joiden toinen äidinkieli on ruotsi. Kumpihan on todellisuudessa enemmän suomalainen: ei geneettisesti suomalaista alkuperää omaava Laitinen tai geneettisen alkuperän omaava kaksikielinen henkilö? Laitinen tuntuu olevan vielä pelkkä kiukutteleva kakara jonka korvan taustatkaan eivät vielä ole kuivuneet.
Kielipolitiikka pysyköön kielipolitiikkana, mutta pitääkö toistaa 1930- luvun virheet. Monet isänmaalliset tahot menettivät runsaasti kannatusta juurikin samaisen suomalaisuuden liiton harhaopin johdosta. Rostila kuuluu puolueeseen, suomalaisuuden liitto ei. Miksi johto antoi puolueeseen kuulumattoman liiton vapaasti kirjoittaa ruotsinkielen vihaa pursuavan ohjelman? Olisi PS saattanut suomenruotsalaisten äänillä saavuttaa suurimman puolueen aseman, mutta ei heidän äänensä kelvanneet. Johto tajusi ylilyöntinsä eikä liiemmin enää mainostanut suomalaisuusohjelmaa. Idiootti Luukkanen teki sitä muidenkin puolesta. Puukotti omia selkään, antoin keskustalle armonlaukauksen pahimpaan aikaan ja nyt uusin harha perussuomalaisesta presidentistä. Eiköhän todellisuus iske Luukkasta päin naamaa Tampereella kun tulee selkeät potkut puoluesihteerin paikalta.
Tynkkysen vasallit syyllistyivät Helsingin piirissä jopa kieliperusteiseen syrjintään blokatessaan lähes varmoja läpimenijöitä sen takia, että heidän toinen kielensä oli ruotsi. Potkut tuli koko hallitukselle jolloin paljastui, että vaalilista oli salaa suunniteltu jo aikoja sitten. Uusi hallitus ei kuitenkaan pystynyt enää muuttamaan listaa. Jopa syrjintään syyllistynyt Helsingin entinen puheenjohtaja Jokela sai paikan hallitusneuvotteluissa, mutta moni todellinen asiantuntija ei mahtunut edes tuhansien kuultavien joukkoon.
Puolueessa todella paljon täydellistä p….a, mutta Tampereella tuulee 12.08!
Ymmärsinkö rivien välistä, että olet perussuomalainen suomenruotsalainen tai kaksikielinen?
Ja puhut nimenomaan NUORISOjärjestön asioista
Oletko joutunut Laura Jokelan (nuorena demareista Perussuomalaisiin siirtyneen pakkoruotsin vastustajan)
syrjimäksi?
Niin siis Purra on kaksikielisestä pienestä kunnasta eikä hänellä ole suomenruotsalaisten surujen kanssa
ongelmaa, Purra on opiskellutkin Turussa jossa on pieni kosketus ruotsiin
Purra sai kunnassaan enemmän ääniä kuin Rkp:n pääehdokas ja PS voitti Rkp:n
äänissä. Se olisi mahdotonta jos olisi jotain karmeaa ristiriitaa surujen kanssa
(Marinilla voi olla ongelmaa surujen kanssa, hänelle aivan outo maailma, koska on opiskellut yksikielisesti Tampereella eikä osaa ruotsia)
Sen tiedän että Purra tarttui erilaisiin hörhöihin mm. Turussa hammaslääkäriin ja heitti ne puolueesta
eli tämä on nyt aivan eri puolue PS kuin Soinin aikana ja kokonaan Purran auktoriteetin alla
Mutta vanha nuorisojärjestö erotettiin jo Halla-ahon ja Simo Grönroosin ja Jenna Simulan aikana
https://www.youtube.com/watch?v=0bYI4BpuCUc
Uuden järjestön nimi on Perussuomalainen Nuoriso
se on kolme vuotta vanha ja ei kai siellä mitään vallankumousta ole ollut? Ei kai siellä Sebu Tynkkynen toimi?
Puheenjohtajia on ollut vasta neljä, joista kolme ensimmäistä on nyt kansanedustajana
Jenna Simula 2020
Miko Bergbom 2020–2022
Joakim Vigelius 2022–2023
Lauri Laitinen 2023–
Olen pitkäaikainen PS-poliitikko. Puhun sekä nuorisojärjestöstä, että itse emopuolueesta. Olen kaksikielinen ja se tuntuu olevan monelle kielifanaatikolle liikaa. Vahvalla asiantuntemuksella ei ole merkitystä Tynkkysläisten ja kaiken näköisten Luukkasten silmissä jos olet kaksikielinen. Voiko tämän idiootimpaa politikointia olla. Pakkoruotsista on tullut puolueelle kollektiivinen pakkoneuroosi. Itse pidän koko kielikysymystä ”pisarana meressä”, mutta silti aktiiviselle, tynkkysläiselle minoriteetille joka on saanut itselleen liikaa valtaa kaksikielisyys on este, olit kuinka pätevä tahansa. Tästä riittäisi kirjoitettavaa vaikka kuinka paljon. Tampereen puoluekokouksessa asiat ratkaistaan! Saavat ”partamaurit” ja tynkkysläiset ansionsa mukaan. Kenttä on vihainen petoksiin ja selkäänpuukotuksiin. Vain yhtenäisenä olemme vahvoja, mutta on idiootteja jotka eivät tätä ymmärrä.
Luukkanen puhuu vaalivoitosta ja nyt rakenteilla olevasta hallitusohjelmasta kahtena ihmeenä. Ainut ihme on se, että meillä oli rationaalinen mahdollisuus suurimmaksi puolueeksi. Tämä onnistuttiin torpedoimaan omalla tyhmyydellä. Vahva hopeasija takasi hyvän aseman hallitusneuvotteluissa. Tämäkin onnistuttiin tunaroimaan. Siinä todellista ihmettä kerrakseen. Esimerkiksi maahanmuuttoasiantuntija Grönroos suoraselkäisesti marssi ulos neuvotteluista omien hallitusneuvottelijoiden takia. Hän ei ole kaksikielinen, mutta Grönroosinkaan ammattitaito ei kelvannut. Puolue vakavissa sisäisissä ongelmissa, jotka on tuotava esiin ja ratkottava.
PS alkanut toimia kuin vihervasemmisto. Ajetaan kaksilla tai kolmella rattailla. Jari Immonen joka tulee esiin usein kyseenalaisessa valossa on Uuudenmaan Perussuomalaisten puheenjohtaja. Piirissä tapahtunut paljon törkeyksiä varsinkin eduskuntavaaliehdokasasetteluun liittyen. Puolueen sääntöjen perusteella puoluehallitus valvoo piirien toimintaa ja viime kädessä hyväksyy myös ehdokkaat. Immonen kuuluu myös puoluehallitukseen ja uusi jälleen paikkansa siellä. Onko omien toimien valvominen kenenkään mielestä uskottavaa!?
Tämä riittäköön tätä erää! Painotan kuitenkin sitä, että Perussuomalaiset, aktivoitukaa saapumaan puoluekokoukseen. Purraa lukuunottamatta koko johto tulisi uusia ja tulevista ajoista vihjaan, että kovan sarjan yllätysnimiä on tulossa varapuheenjohtajavaaliehdokkaiksi.
Hyvä. Näen kirjoitustyylistäsi rivien välistä että kaksikielisyydestäsi huolimatta et ole päässyt pappapetareiden systeemiin mukaan eli virkoihin joista maksetaan vaan olet jäänyt ulkopuoliseksi ankkalammessa ja eli hommista joista he jakavat valtion laskuun etuja toisileen, esimerkiksi kunnissa vedoten kaksikielisyyteen, vaikka pakkoruotsia ei tarvita ja Åbo Akademissa
Ainakin sellainen muutos pitää saada heti pakkoruotsiin, että sen osaamisella ON PÄÄSTÄVÄ RUOTSIA VAADITTAVIIN VIRKOIHIN koulutodistuksella esim. Åboa Akademissa ja virastoissa ILMAN ETTÄ VAADITAAN ERILLISTÄ todistusta
Ei voida lähteä siitä että opetetaan pakkoruotsia jolla ei tee mitään eikä pääse virkoihin joista maksetaan palkkaa vaan virkoihin pääsee vain Rkp-läinen suru tms.
Pitemmälle ajatellessa pakkoruotsin sijaan suomalaisen koulukieliksi on otettava ranska ja saksa eli kielet olisivat
suomi, englanti kaikille ja opinnoista riippuen tämän päälle ranska/saksa. Näillä kielillä suomalainen saa oleellisesti kaiken opetuksen joka tehdään alkuperäismateriaalina
KOSKA OLET MIETTINYT ASIAA, NIIN KERROPA MIELIPITEESI SEURAAVASTA
https://riikkapurra.net/2022/09/11/ruotsin-vaalit-11-9-2022/comment-page-1/#comment-4640
Hyvä kielikokoelma suomalaisille on suomi ja englanti hyvätasoisina ja sen lisäksi tason/koulutuksen mukaan ranska tai saksa Riikka Purra Tuumaustunti 26.09.2022
https://www.youtube.com/watch?v=A7UjfgHAfWo&t=2750s
Pakkoruotsi vain heikentää suomalaisnuorten mahdollisuuksia globalisaatiossa ja tekee heidät kilpailukyvyttömiksi
Miten tähän ketjuun tullaan 'suunnittelemaan' jotain puoluejuttuja kuin pensaaseen kuiskimaan.
Kaikki s24 kirjoittajat eivät äänestä tai kannata peesuomalaisia.
Te menette aikanaan vanhuuttanne hautaan ja jatkatte ruotsinkielestä jauhamista sielläkin..
Jos ei opi vaadittua vähimmäismäärää ruotsinkielen taitoa, on aika tomppeli.
Saksankielihän on väistynyt aikoja sitten, mutta EU on sen tarpeen tuonut ehkä uudestaan.
Beng
Paljon lienee niitäkin, jotka kirjallisesti osaavat hyvin, mutta eivät kehtaa puhua, koska PELKÄÄVÄT VIRHEITÄ.
siksi olen sanonutkin että painuvittuun määkikkäki penk jankuttava pskanjauhantakone
16:01
Käsityskyvyssäsi on toivomisen varaa. Niin paljon.
Sinunko täällä pitäisi saada kaataa oksennuksiasi?
Jaa, voisko funtsia, opettele yksi vieras kieli, sen jälkeen uusien opettelu helpompaa?
Persuista on kehkeytynyt vuosien varrella paras puolue köyhään valtakuntaan!!🤩😍😍
Puheet ilman näyttä ei kelpaa.
PS on """paras""" rasismissa
ja se on """paras""" syytteitten saamisessa.
Se on ollut eniten raastuvassa rasismin takia.-
luletko mulkkudemari että joku viitsii kanssasi preseillä palstalla innoissaan
Satakunnan persusta tehty rikosilmoitus, näyttö osaamisesta.
Suurin rikosilmotusmäärä yli 100 juttua on käynnissä kepusta joka tukehdutti koko Suomen
oikeusjärjestelmän vuosiksi ja matujenoikeusjutut päälle massiivisina
Keskustan johtaja Jari Laine on tottunut oikeudenkäynteihin ja niihin valmistautumiseen. Hänen mukaansa Nuorisosäätiöllä on parhaillaan vireillä lähes sata oikeudenkäyntiä, joissa puidaan säätiön edellisen johdon liiketoimia ja niiden seurauksia
Persuilla on synkin rikostausta. Erittäinkin väkivaltarikoksissa.
Ne on kaiken lisäksi niin tyhmiä, ettei ne pysty edes suunnittelemaan
talousrikoksia, mutta "nyrkki puhuu", kun järki ei toimi.
Se on merkki, eivät käännä helposti toista poskeaan.
Onko söheltäjä psTynkkyselle tulossa valtiovarainministeri pesti.
Hienoo, jaksaa sen pestin myötä puhua yhtäsoittoon vähintään 16 tuntia.
Etkö tiedä ? Valtionvarainministerin pestin saa yleensä toiseksi eniten
ääniä saaneen puolueen puheenjohtaja. Eli se lankeaisi Purralle.
Soinikin olisi saanut sen, mutta luisti vastuusta. Sai ulkoministerin pestin ja
Stubb sai valtionvarainministerin pestin, jossa epäonnistui.
PS:lla on esittää ministereiksi rautaisia osaajia.
Hienoa!
Kaltereitten takan oppineet ?
Mitä Ku Klux Klan osaa ? Sen "erikoisosaamiselle" ei ole käyttöä hallituksessa.
Kyllä !! Tosin, Laura Huhtasaari ei voi olla ulkoministeri.
Ulkoministeri joutuu matkustelemaan ja Huhtasaari ei voi kauas lähteä, muuten voi pudota reunan yli.
Eikä sosiaali -ja terveysministerin jobi voi tulla kyseeseen koska Huhtasaari kiistää evoluutioteorian.
Etsintä jatkuu
NodoupT
Persuille on tärkeintä bensan halpuus muutaman sentin, mutta ruuan hinta ei niinkään.
Näprtelyä jo etukäteen, teitä harmittaa etukäteen kun ette saaneet jarrua maahanmuuttoon sehän pyrkii lisäätymään toivottovasti. Maahanmuuton lisääntyminen kun on pelastusemme.
Sytyvyys lisääntyisi tutkimuksen mukaan jos miespuolisten koulutustaso nousi naispuolisten tasolle, mielummin ylikin.
Vasemistossa korkeimmin koulutetut, ei hyvin koulutetut haikaile huonosti koulutetun persun kanssa avioitumista sehän hävettäisi. Entä jos lapsista tulisi vajaa älyisiä uusnatseja, lapsi huutaisi kadulla " tahdon olla fasisti "
Persu-äiskä on natsi :D
Trumppi kehui Mussoliinia että Hitleriä, aate velvoittaa.
Ei ole naurulla rajaa, kun sen kaartin näkee.
Eipä ole juuri naurattanut edellisen hallituksen aikana.
Persujen ministeriehdokkaista on muutama kirja.
Tässä yksi
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/teuvo-hakkarainen-repi-tuhannen-paissaan-toisen-kansanedustajan-housut-simon-elo-lataa-uutuuskirjassa-suorat-sanat-ex-puoluetovereistaan/8055174
🔴 HYVÄ KIRJA ! LUKEKAA ! Persut mm. suunnitteli ydinlatausta kaikkiin maanosiin,
missä on "muunvärisiä" ihmisiä.
Kirja käsittelee demarien maanpetuspuuhiaja korruptiotia
Lipposen lobbaamat venäläiset “rauhanputket” nousivat Euroopan turvallisuuspolitiikan valokeilaan – keskinäisriippuvuus olikin harhaa
“En vastaa Iltalehdelle ylipäätään mihinkään kysymyksiin”, kommentoi Paavo Lipponen.
SDP KIMMO KILJUNEN
unkarin kansa on ihanpaska DEMARIUKKO NÄLVII UKRAINAA
https://www.youtube.com/watch?v=kLYxD4WHZzI&t=0s
tiitisen stasilistalla on runsaasti vasemmistoa mutta KIMMO KILJUNEN
EI OLE STASILISTALLA
Ulpu Iivari, SDP:n puoluesihteeri
Kirsti Lintonen, SDP, diplomaatti
Arto Mansala, SDP, diplomaatti
Paavo Lipponen, SDP, kansanedustaja
Jaakko Blomberg, SDP, diplomaatti
Erkki Tuomioja, SDP, apulaiskaupunginjohtaja, kansanedustaja
Matti Ahde, SDP, Suomi–DDR-seura, kansanedustaja, ministeri
Tarja Halonen, SDP, kansanedustaja
JNE JNE JNE
Et sinä ole Stasi-listaa nähnyt.
Presidentti Halosen haastattelu julkaistaan perjantaina 6.5. ilmestyvässä Suomen Kuvalehdessä. Haastattelun aiheena on Venäjä, ja siinä Halonen muun muassa kertoo ystävyydestään Vladimir Putiniin.
Julkaistu 5.5.2011
2011 ko sinulla muisti meni ?
halonen syntyi vasta 2012
Ettei vaan sinipunaa pukkaa.
Persujen ministeriehdokkaista on muutama kirja.
Tässä yksi
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/teuvo-hakkarainen-repi-tuhannen-paissaan-toisen-kansanedustajan-housut-simon-elo-lataa-uutuuskirjassa-suorat-sanat-ex-puoluetovereistaan/8055174
🔴 HYVÄ KIRJA ! LUKEKAA ! Persut mm. suunnitteli ydinlatausta kaikkiin maanosiin, missä on "muunvärisiä" ihmisiä.
Luoja mitä "einsteineja" persut on :D
Ministerinsalkkuja on tarjolla tällekin monitaiturille
https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000007286379.html
BUAHHAHHAH.
Ahlonen putinin jalka vaimo
https://www.youtube.com/watch?v=kLYxD4WHZzI&t=0s
Muistisairas halla-ahonäänestäjä 16:25 elää hallusinaatioissaan.
Persut ovat lopettamassa ay-jäsenmaksujen verovähennysoikeuden.
Tulemme vielä näkemään myös uuden Kikyn.