Miksi lapsia syntyy nykyisin vähemmän?

Miksi ennen syntyi eneän ja nykyisin vähemmän? Onko siinä jotain vikaa?
45886
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Akkoissa on vika kun eivät tuu tiineiksi ennää.

Äänestä
  • Voi vittu. Ukot on tuhka minua.

    Äänestä

Koska on keksitty kondomit ja e-pillerit. Elämässä on muutakin tarkoitusta kuin älytön pirttiviljely.

Äänestä

On oletus, että nainenkin opiskelee ja luo vakaan uran ennen kuin edes harkitsee parisuhdetta ja lapsia. Siinä vain tahtoo mennä parhain aika siihen lapsen saantiin kun peruskoulun jälkeen käy toisen samanmoisen saadakseen ammatin ja vakaan työn.

Äänestä

Eikö "kärjen" kostutus ole enää muotia?

Äänestä

Kyllä lapsie tarvitaan Suomeen. Nyt nuoret naeset antakaahan ukoillenne lempeä.

Äänestä
  • Tuhkamuna.

    Äänestä

Ei kaikkien tarvi purkaa lapsia jos ei halua.

Äänestä

Parempi ei synty paljon jos paljon lapsia tarkoita paljon sota hhhhhhhhhhhhhhhh

Äänestä

Ja ihmiset syö toisia hhhhhhhhh minulla kaunis naapuri jos minä syön hhhhhhhhhhhhhhh

Äänestä

Kallista hommoo…

Äänestä

Lapsilisillä elää kun on tarpeeksi monta lasta.

Äänestä

Työ-elämä on rankkaa, myös naiset haluavat työuraa, lasten kanssa eläminen muuttuu kalliinmaksi, asunto jää pieneksi ym ym . Koska pääsääntöisesti suomalainen maksaa itse kulunsa, ei siis mene kelaan vaatimaan rahaa, ja isompaa asuntoa kuten matut. Miksi kysytään tyhmiä kysymyksiä kun asia on kaikille selvää ?

Äänestä

Lapsilisät tulisi lopettaa.

Äänestä
  • Kyllä ja kaikki muukin sosiaaliturva.
    Jokainen eläisi miten parhaaksi tuntisi ja pystyisi.

    Äänestä

Nykynuoriso velttoa porukkaa, mitenpä ne pukkaa paksuksi.

Äänestä

Kyllä se vaan on naesten vika ettei oo paljon syntyvyyttä. Kysykääpä vastaantulijanaesilta haluvaako se tehä sinun kanssa lapsie. Meleko varma vastaus on EI.

Äänestä
  • Lumperi on tuhkamuna.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Lumperi on tuhkamuna.

    Sinet tiijjä tuhkan nimmeekään!

    Äänestä

Pohjoisruotsissa sama ongelma.
Tutkimusten mukaan nuoriso kynsii vain kännyköitä eivät toisiaan.
Kyllä tietotekniikka jyrää ihmissuhteet. Ja ne menee edelle parisuhteessa.

Äänestä

Vikaa?? Yhteiskunnassa se on aina ollut syy kaikkeen🌐
Kummasti niitä lapsia tulee heille, joista ei ole kantamaan vastuuta.

Ennen oli ennen ja nyt on .

Äänestä

Uskokaa jo että se on naesten vika nykyään. Ennen eivät kinanneet eikä säästelleet ....

Äänestä

Ehkäpä siksi, että yhteiskunta on lapsi kielteinen.
Kenelläkään nuorella parilla joka on työttömänä tai opiskelee ei ole rahaa hommata lasta.
Nyt vielä persut ja kokoomus hallitus neuvotteluissa leikkaavat lisää juuri näiltä ja sitten ihmetellään miksi syntyvyys edelleenkin entistä jyrkemmin tipahtaa.

Äänestä

Lapsia ei enää tarvita samalla tavalla kuin ennen vanhaan, ihmistyövoiman tarve vain vähenee tulevaisuudessa. Lasten kasvattaminen on kuitenkin ihan hirveää hommaa, niitä ei pidä hankkia jos ei oikeasti halua perhettä.

Äänestä

Kuka tänne pahaan maailmaan lapsia haluaa tehä. En minä ainakaan.

Äänestä

YLEN,ohjelmat eivät sovi heteroille.Aivopesu poikkeavien puolesta onnistuu hyvin

Äänestä

Pitäis varmaan panna enemmän eikä vaan sormeilla kännykkää

Äänestä

suomen väestö 5,5 mil

Äänestä

Naekaa kovasti kaikko niin hyvällä lykyllä tulleepi akkanne tiineeksi.

Äänestä
  • Sinä et ees osaa naija.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Sinä et ees osaa naija.

    Sinet tiijjä naijjan nimmeekään!

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Sinä et ees osaa naija.

    🙉🙉🙉🙉🙉🙉🙉

    Äänestä

  • LumperiA kirjoitti:

    Sinet tiijjä naijjan nimmeekään!

    🙉🙉🙉🙉🙉

    Äänestä

  • 🙉🙉🙉🙉🙉

    Äänestä

Ainakin minulla on useita ystäviä, jotka ovat joutuneet turvautumaan lapsettomuushoitoihin. Kaikki eivät vaan saa luonnostaan lapsia tai se on heille pitkä prosessi.

Äänestä

Kannattaako sitä pentuja alkaa tekemään kun suhteet ei nykypäivänä kestä niin pitkään, että penska kerkeis edes syntymään?

Äänestä

Miehet eivät lisäänny keskenään

Äänestä
  • Kyllä liaääntyy. Se on nykyaikaa.

    Äänestä

Mitä tarkoitat ennen? 50 vuotta sitten? Ennen ei ollut ehkäisyä ja oli jotenkin itsestään selvää, että jokainen pari lapsia teki.

Nykyisin on ehkäisymahdollisuus ja ihmisillä on niin paljon monenlaisia intressejä, ettei lapsen teko ole ensisijainen monellakaan. On myös paljon lapsettomuutta, siis jostain syystä lapsen saaminen on nykyisin vaikeampaa kuin ennen.

Äänestä
  • Ei ollu ehkäsyä? Teepä vähä tutkimusta ennen ku alat huutelemaan. Ensimmäinen ehkäisyneuvola perustettu 1800-luvulla, kierukka keksitty 1910-luvulla ja kondomitkin alettiin valmistamaan kumista 1800-luvulla.

    Äänestä

Nykynuoret niin huonokuntoisia, etteivät jaksa tehä hommia loppuun asti.

Äänestä
  • Kuka tälläiseen maailmaan uskaltaa lapsia synnyttää?

    Äänestä

Nykyjään naiset haluaa, että naijaa enemmän persereikään.

Seksiguru

Äänestä

taivaassa ei ole enää jäljellä ketään joka tahtoisi syntyä
kaikki jotka halusivat saivat jo - ne 8 miljardia

Äänestä

taivaan musta aukko on vanha

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miksi ennen syntyi eneän ja nykyisin vähemmän? Onko siinä jotain vikaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu