Taas räjähti sähköauto

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009631381.html

"Sähköauto räjähti Lahdessa.
Räjähdyksen syy ei ole tiedossa.
Liekkipaloa ei kuitenkaan Koskelan mukaan silloin ollut, eikä leikkejä syntynyt räjähdyksessä välttämättä ollenkaan. Jos palosta olikin syttynyt liekkejä, niin Sprinkler-palosammutusjärjestelmä oli ne ehtinyt jo sammuttaa, Koskela kertoo."
24450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

VW sähköautot ovat epäluotettavia, menevät helposti särki ja syttyvät palamaan.

Äänestä
  • Onko noin, kerro toki lisää mitä vikoja ja kuinka paljon paloja on ollut.

    Äänestä

  • 🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

    😍 ­N­­­y­m­­f­­o­­m­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17882536m

    🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞

    Äänestä

Tarkemmin VAG merkkiset sähkökulkineet.

Äänestä

Polttisten räjähdykset ja tulipalot ovat niin yleisiä etteivät ne ylitä uutiskynnystä.

Äänestä
  • Joka kolmannessa elokuvassakin jonkun bensatankki räjähtää.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Joka kolmannessa elokuvassakin jonkun bensatankki räjähtää.

    Elokuvissa tilannetta vauhditetaan räjähdysaineella, bensatankki ei räjähdä (televisiosarjassa sitä testattiin, eikä saatu räjähtämään). Elokuvat ovat opettaneet ihmiset pelkäämään palavaa auto, kun luullaan että se räjähtää. Palavasta autosta kuuluvat pamahdukset tulevat palossa rikkoutuvista renkaista tai laukeavista turvatyynyistä.

    Äänestä

Olisiko testattu Buzzin uutta tehokkaampaa lämmityslaitetta?

Äänestä

Laturissa oikosulku ja sitten bum bum !

Äänestä
  • Ihmeellinen laturi jos räjähtää. Eihän enää uskalla ladata tyhjentynyttä polttiksen akkua erillisellä akkulaturilla (sama rakenne kuin sähköauton laturissa).

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ihmeellinen laturi jos räjähtää. Eihän enää uskalla ladata tyhjentynyttä polttiksen akkua erillisellä akkulaturilla (sama rakenne kuin sähköauton laturissa).

    Tiedoksi että ei ole lähellekkään sama rakenne.

    Äänestä

Ja VPK kääri letkuja läjään toisaalla?🐮

Äänestä

Älä pysäköi VW sähköauton viereen sillä se saattaa räjähtää omia aikojaan, syytä ei tiedetä. Epäilen softa vikaa joka laittaa akun oikosulkuun.

Varokaa !

Älkää parkkeeratko halliin jossa on VW sähkökulkineita !

Äänestä
  • Kiitos vinkistä!

    Onneksi niitä volkkareita myydään yhä vähemmän niin vaara ei ole niin suuri.
    Tais olla tähän saakka jo puolet jäljessä Toyotaa.

    Äänestä

  • Älkää parkkeeratko pakettiauton viereen. Sehän voi olla jonkun panostajan auto ja siellä voi olla 10 kg dynamiittia menossa työmaalle.

    Äänestä

Sanoinko jo että kyseessä oli aito VW AG uusin sähköauto, sivumennen sanoen vitun ruma.

Äänestä
  • ID.Buzz oli kyseessä. Onko räjähdyksen syytä saatu selville ? Uskallanko enää ajaa tällä autolla ?

    Äänestä

Kyllä se oli Volkswagenin ID.Buzz mikä räjähti, koko auto meni paskaksi. Akut tietysti vuotaneet kaasua ja sitten poksahti. Onkohan muutkin VW AG sähkökulkineet yhtä vaarallisia

Äänestä
  • Hybridiautoja palaa 135x enemmän ajoneuvokantaan suhteutettuna kuin sähköautoja. Mikä autonvalmistaja on myynyt eniten hybridejä? Aivan - Toyota Motor Corporation!

    Äänestä

Kaikissa VWAG autoissa on samat komponentit ja varsinkin akut. Että olkaa varovaisia, ei parkkiin näiden viereen.

Äänestä
  • Siis ei parkkeerata VWAG autojen lähelle. Ne saattaa räjähtää omia aikojaan ja sammumaan ei saa millään, voi palaa parikin viikkoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009631381.html

"Sähköauto räjähti Lahdessa.
Räjähdyksen syy ei ole tiedossa.
Liekkipaloa ei kuitenkaan Koskelan mukaan silloin ollut, eikä leikkejä syntynyt räjähdyksessä välttämättä ollenkaan. Jos palosta olikin syttynyt liekkejä, niin Sprinkler-palosammutusjärjestelmä oli ne ehtinyt jo sammuttaa, Koskela kertoo."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu