Popeda-Sukset kappaleen lyriikka

Anonyymi-ap

Monitulkintainen sanoitus ku mää oon löytäny siitä eri pointteja.
Löydättekö tekin siitä eri pointteja? Minä löysin ainakin 4 eri pointtia eli tulkintaa siitä. Joku sanoi joskus että osa popedan sanoituksista onkin aika kryptisiä. Tottahan se on!

7

697

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En ole vuosien saatossa keksinyt mitään muuta kuin mitä siinä lauletaan ettei hommat kulje, jos ei ole keinoja tehdä mitään.

    • Anonyymi

      Ei siinä biisissä ole mitään pointtia. Mika Sunqvist sanoi aikanaan että sanat siihen lauluun tehtiin Mustajärven rantasaunalla kolmen promillen humalassa. Miehet ottivat viinaa ja kehittelivät sananparsia. Niistä syntyi sukset. Mika sanoi että ei sellaista tekstiä voisi kukaan selvinpäin edes tehdä=)

      • Anonyymi

        uskon että loppupelissä vaik hje on sanoneet nuin, että tekeneet ne vain kolomen promillen humalassa niin uskoisin että niissä on ideaakin. Tai noh jokainen meistä voi tulkita noi tekstit ihan miten haluaa. On se noinkin eli vapaa mahdollisuus tulkita. Toisaalta kuten sanoin niin kyl itteki muistan että juuri sundqvisti ja pate on sanoneet tuon minkä kerroit. Olin tietoinen siitä mut että mä vähän luulen että näissä popedan useissa tekstreissä on paljon enemmän ideaa ja joku on tainnut jossaki päin nettiä sannoo että popedan osa teksteistä on varsin vaikeatajuisia , jopa kryptisiä ja mulle tämä sukset on kappale joka kätkee sisääänsä paljon eri merkityksiä eli tulkinnalle jää paljon eri variaatioita/mahdollisuuksia.

        Ajattelin tehdä tästä ehkä erikseen uuden topic-otsikon jossa ottaisin käsittelyyn popedan sanoitukset jossa kertoisin oman näkemykseni. Eli taidanpa mennä nyt tekeen uuden avauksen. Käy lukkeen jos kiinnostaa.


    • Anonyymi

      Näin mä ymmärränsin että sitäkään biisiä tehdessä ei ole mietitty yhtään mitään. Hiton moisessa kännissä tullut hulluja ideoita.

    • Anonyymi

      Sukset. Eikös Pate jossain haastattelussa sanonut että ei mene Vain elämää TV-ohjelmaan koska ei halua kyynelehtiä pöydän päässä kun Abreu vetää sukset biisin.

      Tarvittaisiin tutkivaa journalismia joka kohdistuisi Abreuhin kysymyksellä että jos hänen pitäisi laulaa Vain elämää ohjelmassa joku biisi Popedalta tai Mustajärven soolotuotannosta ja jos valinta kohdistuisi Popedan ulosantiin niin minkä Popedan biiseistä hän valitsisi?

      • Anonyymi

        Kyllä.

        Costello taas sanoi, että menisi ohjelmaan heti, jos vain pyydettäisiin. Uhkat ovat todellisia, ja kriittisen journalismin tarve pysyvä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      163
      1606
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      148
      1237
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      899
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      70
      846
    5. 54
      741
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      727
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      715
    8. 87
      637
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      598
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      582
    Aihe