Popeda tasa-arvon ja työläisten bändi

Anonyymi-ap

Ehdottomasti sillä jos kuuntelette esim kappaleita kersantti karoliina , tahdotko mut tosiaan tai vaikkapa siankorvaa ja raanavettä niinb tiiätte mistä on kysymys! Tahdotko mut tosiaan on taitavastisanoitettu kappale jossa on parisuhderakkaustarina mutta joka kappale on myös samaan aikaan poliittinen. Sen laulun muistaakseni sanoitti hanhiniemien Pauli. Kersantti karoliina on näitä popedan tasa-arvon biisejä kuten on myös popedan esikoisstudiolevyn kappale oodi tom robinsonille niin tuokin kappale kertoo tasa-arvosta ja tuo kappale oodi tom robinsonille tehtiin 70-luvun lopussa joten popeda oli tasa-arvoasioissa aikaansa muita edellä kun suomi oli noihin aikoihin vielä aikamoisen takapajula konservatiivinen valtio. Onneksi noista ajoista on kehitytty parempaan suuntaan, mut koskaan ei tiiä vaikka kaikki menee uudelleen päin honkia. Ja jos ette tienneet niin pate mustajärvi on tietääkseni taustaltaan tavallinen duunari. Eikös hän toiminut ennen popedaa hitsarin duunissa? Niin kun hän miettiin nyt hänen taustaansa niin ei ihmekään että usein kirjoittavat ylistävään sävyyn duunareista. Ja hienoa havaita se, että on popedan porukka myös empaattisia kun tasa-arvoasioissa ovat olleet etulinjassa. Tasa-arvoasiat kertoo myös paljon luonteen korkeasta älykkyystasosta koska jos tasa-arvo on jossakin valtiossa alhaalla niin siellä on myös paljon monenlaista kurjuutta mikä on vähäjärkinen juttu kuten esimerkkinä voimme ottaa Venäjän putinin systeemin jossa putin uskoo loogiseen ajatteluun talouspuolella ja muussa politiikassa mutta kaikki on hemmetin huonosti ollut Venäjällä. Venäjä on siis vain yksi huono esimerkki kun maailmalta löytyy ehkä liian paljon huonoja esimerkkejä miten asioita , poliittisia sellaisia ei pidä tehdä. Suomi on yksi parhaista valtioista joissa tehty fiksua politiikkaa. Yleensäkin pohjoismaat on olleet huikean hyviä politiikan teossa sillä kaikissa pohjoismaissa tuo toimiva demokratia on se kaikkein kovin juttu.

5

692

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ja onpas popeda myös kritisoinut rasismia eli kappale nimeltä serkkuni on rasisti jossa popedan väki antaa kovaa kritiikkiä natseille ja rasisteille. Joitaki hiertää popedan sanoitukset joissa mennään navan alle liikaa ja lauletaan naisista tai autoista, mutta oma mielipide on se, että ei kai tuollaisia sanoituksia kannata liian ahdasmielisesti ottaa. Varmasti kun on popedan väki noita kaksimielisiä sanoituksia rustanneet, niin tuskinpa ovat mitään pahaa tarkoittaneet.

    • Anonyymi

      kun sanoin että venäjän putin uskoo loogisuuteen niin hän siis uskoo että hänen talousajattelu on loogisen järkevää, mutta kas kummaa kovin huonosti on mennyt. Pelkkä leikkauslinja kun ei toimi useiden vuosien ajan, kun tarvii välillä myös elvytyspolitiikkaakin. Tuskinpa kovin viisasta onkaan vetää kaksi hallituskautta joko koko ajan elvyttäen tai leikaten. Tyhmäkin tajuaa että ei semmonen talouslinja ole loogista. Venäjä on venäjä, putin on putin.

      • Anonyymi

        Ihan vapaasti voitte omia työväestön pändiksi .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan vapaasti voitte omia työväestön pändiksi .

        suomalaiset me olemme duunarihaalaripukukansaa eikä meitä saa herrakansaksi vaikka perussuomalaiset sitä kaikkein eniten yrittää tällä hetkellä. Suomalaiset me oomme tunnettuja siitä että olemme änkyröitä ja kovia tekemään työtä. En usko tosiaankaan että suomalaiset voisi koskaan hyväksyä jos persut yrittäisi tehdä suomesta samanlaisen valtion kuin mitä on Venäjä ja yhdysvallat.

        Popeda on sisäistänyt hyvin mistä laulaa ja miksi. He osaa hahamottaa hyvin ison kokonaiskuvan. Mitkään ääripääjutut ei ole hyväksi. Niitä kannattaa vähemmän mukavat ja järkevät ihmiset. Äläkä käsitä että puhun kommunismista kun puhun nyt työläisistä.

        Popeda on myös aina ollu humaani yhtye. Nehän lauloi kerran homoseksuaalista jota ne ylisti eli muistaakseni näin lauloivat joskus vuonna 1978 joten popedan väki on täytynyt olla äärimmäisen humaania ja älyllisesti valaistunutta porukkaa kun vuonna 1978 suomi on ollu aikamoisen takapajula valtio jossa homoilla on ollu tosi vaikea elää täällä(samoin naisilla on ollu melko vaikeaa).

        Lauloihan popeda vuonna 1992 kersantti karoliinasta joka lähti armeijaan. Ja mies jää kotiinsa suremaan sitä suutuspäissään "syytän sua elisabeth rehn mun naiseni on kapiainen" eli hyvin panneet popeda tohon sarkastista ivahuumoria kun popedan väki kritisoi tolla biisillä niitä suomiukkoja jotka suhtautuu negatiivisesti naisiin.

        Rutatuta biisissä popeda puolustaa suomalaisia duunareita. Duunarien laulu.

        Sitten muistan kappaleen tahdotko mut tosiaan joka sisältää elämänmakuisen rakkaustarinan ja samalla kertoo siitä kuinka leipä on aika tiukassa lama-ajan suomessa kun seisotaan myös sossujonossakin eli työttömyys osuu heihin.

        Kappaleessa mustameri ja mies on kyse kovasta työnteosta eli kun duunari painaa kovaa päivää ja kuvaavaa on kappaleessa tämä kohta "se mitä laivan yli lentää, se myöskin pakenee"

        Siankorvaa ja raanavettä on myös popedan yksi tunnetuimpia duunareille tehtyjä biisejä.Leipä kun on tiukassa kun palkka on pieni niin sitä pittää syyä siankorvaa ja juua raanavettä.

        Kolmas nainen ja mikko alatalo on myös sellaisia tekstien kirjoittajia jotka osaa nähdä elämänviisaasti koko ison kuvion. He on tunnettuja siitä että puolustaa maaseutua&maaseudun ihmisiä eli tosi viisaita ja empaattisia.

        Juice leskinen näytti keskaria aika monille asioille = hän oli kriitikko mutta ei minulla jäänyt hänestä koskaan epäselvää vaikutelmaa sillä hän osasi ajatella aivoillaan eikä hän ollut mikään persumielinen eikä kommari mutta hän oli sisäistänyt hyvin monet asiat. Hän ei nähnyt asioita mustavalkoisesti. Hän oli omien sanojensa mukaan tietääkseni poliittisesti sitoutumaton. Natsit ja kommarit hän tuomitsi aina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      184
      1070
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      80
      707
    3. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      682
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      591
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      40
      552
    6. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      549
    7. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      540
    8. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      530
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      23
      523
    10. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      39
      517
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      288
      504
    12. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    13. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      484
    14. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      157
      474
    15. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      42
      464
    16. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      453
    17. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      446
    18. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      26
      430
    19. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      425
    20. 21
      422
    Aihe