Oon 15v poika, ja huomasin tänään että mulla on vasemman kiveksen ja nivustaipeen välissä kivespussissa noin 3cm kokoinen valkoinen läiskä, joka on huomattavasti vaaleampi kuin muu kivespussin iho.
Mulla on ollut parin vuoden ajan selässä ja rinnassa muutamia haloluomia, eli pigenttiluomia joiden ympäriltä pigmentti on hävinnyt koska kehon puolustusjärjestelmä hyökkää luomea vastaan aiheuttaen luomen ympärille noin 0,5cm-2cm kokoisen, pyöreän muotoisen valkoisen läiskän, ja muutaman vuoden jälkeen luomi voi hävitä ja valkoinen kehä luomen ympärillä voi myös hävitä ja iho muuttuu taas normaalin väriseksi.
Luin netistä että haloluomia voi esiintyä ilman vitiligoa, mutta se voi myös esiintyä yhdessä vitiligon kanssa. En usko että se kivespussin valkoinen läiskä voisi olla haloluomi, koska siinä ei näy luomea, ja valkoinen alue on epätarkkarajainen eikä pyöreä niin kuin haloluomissa, ja mulla ei ikinä ole ollut muita tuollaisia läiskiä paitsi niitä haloluomia miltä tuo läiskä ei vaikuta.
Vitiligoahan kai voi esiintyä missä päin kehoa tahansa, kuten kivespussissa, enkä tiedä mitä muutakaan tuo voisi olla.
Vitiligo kivespussissa?
3
1191
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko koskaan keskustellut asiasta lääkärin kanssa?
Lääkärit parhaiten tietää, mikä on kyseessä, vaikka ehkäpä juuri se vitiligo.
Internet on vähän heikohko lääkäri kuitenkin, jos haluaa jostain varmuuden, lääkärikäynti kannattaa.
Miten muuten jakselet? Haittaako sinua tuo juttu jotenkin, millaisia ajatuksia herättää? Oletko jostain siihen liittyvästä huolissasi?
Olet siinä iässäkin, että esim. seurustelu voi kiinnostaa. Ei kannata ainakaan pelätä, että vitiligo, tai mitä ikinä onkaan, haittaisi seurustelua.
Jos joku sinuun ihastuu, ei siihen pitäisi ihomuutokset vaikuttaa negatiivisesti. Muistat vain olla oma itsesi.
Sen takia tästä mainitsin, kun monet saattavat ajatella, että jokin ulkoinen seikka voisi haitata tekemästä haluamiaan asioita.
Hyvää ja aurinkoista kesää!- Anonyymi
Kävin vuosi sitten näyttämässä haloluomia lääkärille ja siellä vain sanottiin että ne on haloluomia mutta vitiligosta ei siellä puhuttu mitään. Vielä viime kesänä mulla oli vaikeuksia kehdata olla julkisella paikalla ilman paitaa (esim. Rannalla) mutta mun itsevarmuus on vuoden aikana kasvanut niin paljon etten enää jaksa miettiä niistä mitään, ei niitä välttämättä edes huomaa ellei katso mun selkää tai rintaa tarkemmin, ja nyt kehtaan ihan hyvin olla ilman paitaa rannalla. Hyvää kesää sinullekin!
- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17885537v
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360