Oon 15v poika, ja huomasin tänään että mulla on vasemman kiveksen ja nivustaipeen välissä kivespussissa noin 3cm kokoinen valkoinen läiskä, joka on huomattavasti vaaleampi kuin muu kivespussin iho.
Mulla on ollut parin vuoden ajan selässä ja rinnassa muutamia haloluomia, eli pigenttiluomia joiden ympäriltä pigmentti on hävinnyt koska kehon puolustusjärjestelmä hyökkää luomea vastaan aiheuttaen luomen ympärille noin 0,5cm-2cm kokoisen, pyöreän muotoisen valkoisen läiskän, ja muutaman vuoden jälkeen luomi voi hävitä ja valkoinen kehä luomen ympärillä voi myös hävitä ja iho muuttuu taas normaalin väriseksi.
Luin netistä että haloluomia voi esiintyä ilman vitiligoa, mutta se voi myös esiintyä yhdessä vitiligon kanssa. En usko että se kivespussin valkoinen läiskä voisi olla haloluomi, koska siinä ei näy luomea, ja valkoinen alue on epätarkkarajainen eikä pyöreä niin kuin haloluomissa, ja mulla ei ikinä ole ollut muita tuollaisia läiskiä paitsi niitä haloluomia miltä tuo läiskä ei vaikuta.
Vitiligoahan kai voi esiintyä missä päin kehoa tahansa, kuten kivespussissa, enkä tiedä mitä muutakaan tuo voisi olla.
Vitiligo kivespussissa?
3
1329
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko koskaan keskustellut asiasta lääkärin kanssa?
Lääkärit parhaiten tietää, mikä on kyseessä, vaikka ehkäpä juuri se vitiligo.
Internet on vähän heikohko lääkäri kuitenkin, jos haluaa jostain varmuuden, lääkärikäynti kannattaa.
Miten muuten jakselet? Haittaako sinua tuo juttu jotenkin, millaisia ajatuksia herättää? Oletko jostain siihen liittyvästä huolissasi?
Olet siinä iässäkin, että esim. seurustelu voi kiinnostaa. Ei kannata ainakaan pelätä, että vitiligo, tai mitä ikinä onkaan, haittaisi seurustelua.
Jos joku sinuun ihastuu, ei siihen pitäisi ihomuutokset vaikuttaa negatiivisesti. Muistat vain olla oma itsesi.
Sen takia tästä mainitsin, kun monet saattavat ajatella, että jokin ulkoinen seikka voisi haitata tekemästä haluamiaan asioita.
Hyvää ja aurinkoista kesää!- Anonyymi
Kävin vuosi sitten näyttämässä haloluomia lääkärille ja siellä vain sanottiin että ne on haloluomia mutta vitiligosta ei siellä puhuttu mitään. Vielä viime kesänä mulla oli vaikeuksia kehdata olla julkisella paikalla ilman paitaa (esim. Rannalla) mutta mun itsevarmuus on vuoden aikana kasvanut niin paljon etten enää jaksa miettiä niistä mitään, ei niitä välttämättä edes huomaa ellei katso mun selkää tai rintaa tarkemmin, ja nyt kehtaan ihan hyvin olla ilman paitaa rannalla. Hyvää kesää sinullekin!
- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17885537v
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7202790Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3472437Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä262222Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o382204Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581798Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121332Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181329- 671200
- 551180
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?61153