Vitiligo kivespussissa?

Anonyymi-ap

Oon 15v poika, ja huomasin tänään että mulla on vasemman kiveksen ja nivustaipeen välissä kivespussissa noin 3cm kokoinen valkoinen läiskä, joka on huomattavasti vaaleampi kuin muu kivespussin iho.

Mulla on ollut parin vuoden ajan selässä ja rinnassa muutamia haloluomia, eli pigenttiluomia joiden ympäriltä pigmentti on hävinnyt koska kehon puolustusjärjestelmä hyökkää luomea vastaan aiheuttaen luomen ympärille noin 0,5cm-2cm kokoisen, pyöreän muotoisen valkoisen läiskän, ja muutaman vuoden jälkeen luomi voi hävitä ja valkoinen kehä luomen ympärillä voi myös hävitä ja iho muuttuu taas normaalin väriseksi.

Luin netistä että haloluomia voi esiintyä ilman vitiligoa, mutta se voi myös esiintyä yhdessä vitiligon kanssa. En usko että se kivespussin valkoinen läiskä voisi olla haloluomi, koska siinä ei näy luomea, ja valkoinen alue on epätarkkarajainen eikä pyöreä niin kuin haloluomissa, ja mulla ei ikinä ole ollut muita tuollaisia läiskiä paitsi niitä haloluomia miltä tuo läiskä ei vaikuta.

Vitiligoahan kai voi esiintyä missä päin kehoa tahansa, kuten kivespussissa, enkä tiedä mitä muutakaan tuo voisi olla.

3

1329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko koskaan keskustellut asiasta lääkärin kanssa?
      Lääkärit parhaiten tietää, mikä on kyseessä, vaikka ehkäpä juuri se vitiligo.
      Internet on vähän heikohko lääkäri kuitenkin, jos haluaa jostain varmuuden, lääkärikäynti kannattaa.

      Miten muuten jakselet? Haittaako sinua tuo juttu jotenkin, millaisia ajatuksia herättää? Oletko jostain siihen liittyvästä huolissasi?
      Olet siinä iässäkin, että esim. seurustelu voi kiinnostaa. Ei kannata ainakaan pelätä, että vitiligo, tai mitä ikinä onkaan, haittaisi seurustelua.
      Jos joku sinuun ihastuu, ei siihen pitäisi ihomuutokset vaikuttaa negatiivisesti. Muistat vain olla oma itsesi.
      Sen takia tästä mainitsin, kun monet saattavat ajatella, että jokin ulkoinen seikka voisi haitata tekemästä haluamiaan asioita.

      Hyvää ja aurinkoista kesää!

      • Anonyymi

        Kävin vuosi sitten näyttämässä haloluomia lääkärille ja siellä vain sanottiin että ne on haloluomia mutta vitiligosta ei siellä puhuttu mitään. Vielä viime kesänä mulla oli vaikeuksia kehdata olla julkisella paikalla ilman paitaa (esim. Rannalla) mutta mun itsevarmuus on vuoden aikana kasvanut niin paljon etten enää jaksa miettiä niistä mitään, ei niitä välttämättä edes huomaa ellei katso mun selkää tai rintaa tarkemmin, ja nyt kehtaan ihan hyvin olla ilman paitaa rannalla. Hyvää kesää sinullekin!


      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        🍒 ­N­y­­­m­f­­­o­m­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17885537v

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2790
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      347
      2437
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      2222
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      38
      2204
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1798
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1332
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1329
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      67
      1200
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      1180
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      6
      1153
    Aihe