Onko sängen poltto edes sallittua nykyaikana ja saako kulottaa? Miksi Sievissä pitää jatkuvasti polttaa jotakin. Ilmakehään pääsee jo muutenkin paljon saasteita ja tämä sängen polttaminen ja kulottaminen edistää vain ilmaston muutosta.
Miksi tarktorit jatkuvasti ovat pelloilla ja musta pöly vain lentää perässä? Onko toiminta enää järkevää ympäristön kannalta.
Tämä toiminta ei ole järkevää, jos ajatellaan ympäristöä.
Tehomaatalous ei sovi tänne. Nyt pitää ryhtyä ajattelemaan uudella tavalla tai kohta olemme isoissa ympäristöongelmissa.
Sängen poltto, kulotus ja jatkuva pelloilla touhuaminen
18
1144
Vastaukset 18
- Anonyymi
Kulottamisesta pitää ainakin tehdä ilmoitus palolaitokselle 2 viikkoa ennen. Uutisista kuului, että Kanadan metsäpaloista tulee savua Suomeen. Kanadassa roihuaa 400 metsäpaloa, joita ei edes pystytä enää sammuttamaan. Palot tulevat palamaan koko kesän. Sateet ja talvi ilmeisesti sitten sammuttavat ne. Jos tarkastellaan Sievissä esim. lintujen tilannetta, niin tehomaatalous on hävittänyt lähes kaikki kuovit, töyhtöhyypät ja kimalaiset. Mikä on ihmiskunnan tulevaisuus? Sitä meidän pitäisi jokaisen miettiä
- Anonyymi
Eipä ne pikku kulotukset taida haitata, kunhan huolehditaan siitä, ettei kulo leviä.
Ja kyllä Suomessa täytyy ruokaa tuottaa. Ilmaston lämmetessä suomalaisten on yhä tärkeämpää huolehtia omasta ruokaturvastaan, kun muualla maailmassa monin paikoin satojen onnistuminen käy epävarmemmaksi. Tietysti multa välillä pöllyää, mutta sitä kestää vain vähän aikaa vuodessa.
Mutta tuulivoimaloita Sieviin ei kannattaisi laittaa. - Anonyymi
Ennen ei maanpinta ollut niin kuiva kuin nykyään. Multa ei ennen pöllynnyt. Kyllä säässä ja auringonpaisteessa on tapahtunut suuri muutos.
- Anonyymi
Paskapuhetta. Kyllä se on maa kevätkylvöjä tehdessä normaalisti aina pölissyt. Joku märempi kevät on voinut olla välissä, jolloin vähempi, mutta kyllä sen pellon pitää pölistä, kun sinne jyviä piilotellaan.
- Anonyymi
Kolmas kuiva kesä tulossa peräkkäin. Ei ennen ollut näin pitkiä kuivia jaksoja, mustikatkin oli joskus isompia kuin nuppineulan pää.
- Anonyymi
Ai aivan mustan pölyn pitää perässä lentää, että näkyy kilometrien päähän. Tuota en usko.
- Anonyymi
Hyvä aloittaja, oletko yhtä huolissasi siitä, että Sieviä ollaan tuhoamassa jättimäisillä tuulivoimaloilla. Se on tyhmää jos mikä. Sitä vastaan kaikkien ajattelevien sieviläisten tulisi nousta.
- Anonyymi
Onneksi jollain mahtuu mieleen vielä muutakin kuin tuulimyllyt. Yritä sinäkin keskittyä välillä johonkin muuhun, elämä jatkuu myllyistä huolimatta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onneksi jollain mahtuu mieleen vielä muutakin kuin tuulimyllyt. Yritä sinäkin keskittyä välillä johonkin muuhun, elämä jatkuu myllyistä huolimatta.
Ehdin kyllä keskittyä moneen muuhunkin asiaan. Mutta totta on se, että vastustan maaseudun elinkelpoisuuden tuhoamista tuulivoimaloilla. Täytyy taistella sen puolesta, jonka kokee tärkeäksi. Sievi ei ajattele asukkaidensa parasta, kuten sinäkin varmasti olet huomannut. Se on tosi kurjaa.
Verrataanpa Sieviä Nivalaan. Siellä ei ole yhtään tuulivoima-aluetta. Siellä on kuunneltu asukkaita. On ymmärretty hyvän elinympäristön merkitys elämänlaadulle. Sievissä käsite elämänlaatu tuntuu olevan päättäjille täysin vieras asia. Kumman kunnan asukkaana on turvallisempaa olla. Niinpä.
- Anonyymi
Kovin pieniä ovat kulotukset nykyään. Ne eivät ilmakehää pilaa. Muutenkin Suomessa on turha olla huolissaan siitä asiasta. Nuo Kanadan valtavat metsäpalot ovat aivan eri luokan asioita kuin jonkin ojanpientareen käräyttäminen Sievissä. Ja maataloustuotannossa ovat pinta-alat nykyään niin suuria, että emme enää voi palata hevos- tai Pikku-Valmet-aikakauteen.
- Anonyymi
Näin on. Ja kulotus on pieni elämys. Ihana tuoksu leijuu kulotuksen yllä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin on. Ja kulotus on pieni elämys. Ihana tuoksu leijuu kulotuksen yllä.
Samaa mieltä. Lapsuuden tuoksuja
- Anonyymi
Maanviljelijät ajattelevat vain omaa napaansa. Lisää peltoa, karja suuremmaksi, koneet isompia ja isompia. Mitäs luonnolla on nyt väliä. Kuovit, töyhtöhyypät, pääskyset, kimalaiset, mehiläiset tuhoutuvat, ei sillä ole väliä. Mikä on lasten tulevaisuus? Ei silläkään ole väliä. USA:ssa pitää kuljettaa mehiläisiä jo rekalla toiseen paikkaan, että pölytykset hoituvat. Kyllä mehiläisiä ja kimalaisia tarvitaan, jos aikoo saada esim. omenia, kirsikoita jne. Pölyttäjiä tarvitaan.
USA:ssa maaperä on niin köyhtynyt monissa paikoin ja maan alla olevat vesivarat loppuneet, että asukkaat joutuvat muuttamaan pois, karjoja pitää lopettaa, koska ei ole riittävästi syötävää. Miettiikö suomalainen maanviljelijä mitään, kun pelto kuolee, pellot on niin myrkytettyjä ettei mikään rikkaruoho kasva ja myrkyt aiheuttavat kuluttajille syöpää. Eihän sillä ole mitään väliä.
Perunapeltoja esim. myrkytetään niin paljon, ettei siellä kasva enää muuta kuin perunaa ja lopuksi perunanvarretkin myrkytetään ja namskis, namskis me syömme sitten läpeensä myrkytettyjä perunoita.- Anonyymi
Naurettavaa syyllistä maajusseja, jotka kuitenkin ruuat hankkii meillekin. Kirkonkylällä pihojen myrkyttäjät sais kieltää. Jos ei jaksa manuaalisesti pihalta hoitaa rikkakasveja, vois sitten vaikka asfaltoida sen. Ylivieskan risteyksessä Destian ukko reppuruiskun kanssa myrkytti tienjakajan kivikkoa. Vois noihinkin töihin laittaa jatkossa tulevan hakkitusohjelman mukaisesti toimeentulotuki asiakkaat kitkemään rikkaruohoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Naurettavaa syyllistä maajusseja, jotka kuitenkin ruuat hankkii meillekin. Kirkonkylällä pihojen myrkyttäjät sais kieltää. Jos ei jaksa manuaalisesti pihalta hoitaa rikkakasveja, vois sitten vaikka asfaltoida sen. Ylivieskan risteyksessä Destian ukko reppuruiskun kanssa myrkytti tienjakajan kivikkoa. Vois noihinkin töihin laittaa jatkossa tulevan hakkitusohjelman mukaisesti toimeentulotuki asiakkaat kitkemään rikkaruohoja.
Näin on. Maanviljeleminen on kaiken perusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Naurettavaa syyllistä maajusseja, jotka kuitenkin ruuat hankkii meillekin. Kirkonkylällä pihojen myrkyttäjät sais kieltää. Jos ei jaksa manuaalisesti pihalta hoitaa rikkakasveja, vois sitten vaikka asfaltoida sen. Ylivieskan risteyksessä Destian ukko reppuruiskun kanssa myrkytti tienjakajan kivikkoa. Vois noihinkin töihin laittaa jatkossa tulevan hakkitusohjelman mukaisesti toimeentulotuki asiakkaat kitkemään rikkaruohoja.
Työttömät kitkemään. Niitähän piisaa. Samalla voisivat kerätä roskat. Työttömien kunto myös paranisi ja paremmin jaksaisivat tehdä töitä.
Minä en ainakaan myrkytä mitään. Mutta ajattele perunaa syödessäsi, että ainoastaan siinä kuoressa on jotain terveellistä, mutta selvitä ennen suuhun laittoa kuinka monta kertaa perunaa on myrkytetty. Samalla leipää haukatessa voit miettiä kuinka monta kertaa on viljaa myrkytetty. Lehmät syövät myrkytettyä viljaa ja sitten sinä hörpit maitoa.
- Anonyymi
No johan on hysteerinen aloitus.
Ei kai tuo nyt mikään ongelma oo ennenkään ollut, jos keväällä vähän kulotetaan, niin on tehty ennenkin.
Tuo ilmastonmuutos asia on lähinnä sinun kaltaistesi viherpiipertäjien mielikuvitusta.
Ei se mikään ongelma sievissä oo.
Ehkä esim jossain intian miljoona kaupungeissa on jotain paikallisia ongelmia ilmanlaadun kanssa, mutta ei tuo asia suomessa oo kuin netistä omaksuttu aate. Siis lähinnä fantasiaa.
Ja jos traktorit on peloilla, niin se on maanviljelijöiden asia. Ei se sulle kuulu yhtään mitään, mitä ne siellä touhuaa.
Se on elinkeino, ja pelloilla on traktoreita, koska siellä pellolla tehdään työtä. Viljellään maata.
Ei tässä millään hevospelillä oo maata viljelty suomessa enää vuosikymmeniin.
Missähän virtuaalisessa mielikuvitusmaailmassa sinäkin oikein elät.
Jossain punavihervasemmistolaisessa houremasilmassa varmaankin..- Anonyymi
Siis punavihervasemmistolaisessa houremaailmassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251935- 128875
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.126665- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90575- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko64520Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi299512- 12497
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9483Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36472Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32451Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406