Olen 35-vuotias mieshenkilö ja kuuloni on tutkittu muistaakseni noin 15 vuotta sitten. En ole ollut meluisassa työssä.
Lähiaikoina näyttäisi olevan mahdollisuus seulonta-audiometriaan. Mietinkin, että miten usein sellainen olisi hyvä ottaa, ja että kannattaisiko tuonne pyrkiä.
Eli siis, mitä suositukset sanovat kuulotestauksen tiheydestä?
Kuuloseula, kuinka usein?
Anonyymi-ap
1
362
Vastaukset
- Anonyymi
En tiedä suosituksista. Ei kai normaalille ja terveelle ihmisille mitään suosituksia tässä asiassa ole. Riippuu varmaan ammatistakin.
Mutta jos itse kokee, ettei kuule kuten muut tai ei saa selvää ihmisten puheesta, kuulontutkimus on tietysti aiheellinen iästä riippumatta. Myös jos sinulle huomautellaan kuulemisesta.
Nykyajan kuulokojeet ovat tehokkaita ja huomaamattomia, ei tarvitse niitä ujostella, jos tarvetta niille on.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1297656Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937244Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit287159Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t716316Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t66300Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1105675Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465458Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa685300Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475180Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset304943