Marabou boikottiin

Anonyymi-ap

Ruotsin valtiollinen junayhtiö SJ ilmoitti perjantaina lopettavansa Maraboun suklaan myymisen junissaan, kertoo Aftonbladet. Maraboun omistaa monikansallinen, muun muassa makeisia ja keksejä valmistava Mondelez, jolla on edelleen toimintaa Venäjällä.

SJ ilmoitti lopettavansa kaikkien Mondelezin tuotteiden myymisen. Muita makeisjätin omistamia tuotemerkkejä ovat esimerkiksi Daim, Toblerone, Philadelphia ja Oreo.

Yritys vastaa
Aftonbladetin mukaan Mondelez kertoo tiedotteessaan ymmärtävänsä, että asia herättää tunteita.

Mondelezilta kerrotaan, ettei yritys tuo Pohjoismaihin Venäjällä valmistettuja tuotteita eikä se myöskään vie tuotteita Venäjälle.

Ukrainan viranomaisten mukaan Mondelez maksoi viime vuonna yli 61 miljoonan dollarin edestä veroja Venäjän valtiolle, Aftonbladet kertoo. Ukrainalaisen Kyiv School of Economics -yliopiston mukaan Mondelez kasvatti viime vuonna Venäjällä sekä myyntiään että voittojaan.

Boikotit laajenevat
Aftonbladetin mukaan Ruotsissa jo aikaisemmin ainakin lentoyhtiö SAS on ilmoittanut lopettavansa Mendelezin tuotteiden myymisen. Sen lisäksi Ruotsin jalkapalloliitto on katkaissut sponsorisopimuksensa Maraboun kanssa. Norjassa boikottirintamaan on liittynyt muun muassa lentoyhtiö Norwegian.

Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen vaatii Twitterissä myös suomalaisia yrityksiä lopettamaan Mondelezin tuotteiden myymisen.
LÄHDE ILTALEHTI

11

614

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vieläkö Rani plast jatkaa Venäjällä?

    • Anonyymi

      Hyvin copypeistattu mutta se lähde pitäisi päivämäärällä.
      Jos ei linkkiä... laita.

    • Anonyymi

      Fazerin suklaa on herkullista!

    • Anonyymi

      Mulla ei ole ns. varaa, persoonaa eikä makumieltymystä mm. Marabouhun ja Fazeriin, että jotain Pirkkaa sen sijaan; esim. niiden tumma ja vaalea ja pähkinä suklaalevyt ovat mun makuuni, kuten salmiakkiaakkoset, jotka hyvin usein loppu kaupasta eivätkä salmiakkien arvostetuinpia, mutta puhdasta salmiakkia, eikä kovaa.

      Ja melkein oli Bounty-patukat poistumassa ja olikin vaikea saada yhteen aikaan tänä vuonna, mutta nyt niitä taas on saanut, kun taas tota parasta salmiakkia ei kolmessa kaupassa välttämättä nytkään, kun taas kaikkia muita salmiakkeja on saatavilla, varsinkin niitä pahimpia kovimpia runsaasti, aivan kuin ei menisi myyntiin, mutta ne on lehden mukaan suosittuja.

      Laatupusseja taas en osta, vaikkei joku pantteri niin sitä ole, mutta outo lisämaku noiden valmistajan tuotteissa, joka ei ole mm. salmiakkia.

      Marabou sveitsinpähkinä sulaalevy ja kokis, oli aikanaan hyvää, ja hyvä tuote se suklaa edelleenkin on, mutta on ns. kevyempiäkin vaihtoehtoja esim. pirkkalevyssä, jollainen on mun mieleen ja niissä ei ole outoja sivumakuja, vaan ihan sitä itseään, kun ostaa Pirkkaa yms. Kun taas Fazerit jätän tietenkin pääsääntöisesti hyllyyn, joka kai tullut jo selväksi.

      Mutta nyt täytyy ostaa taas lisää Marabouta yms., sen varalle, että niitä boikotoidaan - koska tekevät rahaa Venäjällä ja länsi on venäjävastainen - vaikka Venäjä vain puolustaa ukrainanvenäläisten autonomiaa; muun ollen kyseenalaista propagandaa, eikä Ukrainan toimia ole tuomittu lännessä (kuten ei Turkin ja lännen rikoksia ylipäätään), että siltä osin, mietittävä ketä tukea tai ei tukea, jos ketään.

      Tuotteiden ostaminen ei tue Venäjää suoranaisesti; sen vaikuttaen vain siihen, että Venäjällä tehdään enemmän, vähemmän tai yhtä paljon suklaata ja keksejä jatkossa, ja hävikki/tuotanto myydään muualle ja muut valmistajat lisäävät tuotantoa, jolta osin voisi hyvinkin jo sijoittaa niiden osakkeisiin.

      Ukrainaa (sisältäen myös tuhoa ja tappamista) on kaikki pakotettu tukemaan omilla rahoillaan, ja Venäjän tukeminen saatetaan katsoa jopa rikokseksi.

      • Anonyymi

        No mutta onhan Ukraina ensinnäkin vähintäänkin demokraatrinen valtio etenkin Venäjään verraten.


      • Anonyymi

        Ukrainalla on täysi oikeus puolustautua. Samoin kuin Suomellakin venäjän hyökätessä ja Baltian mailla ja puolalla myös. Onneksi kuulummekin yhdessä vain Ruotsia vailla Natoon.


    • Anonyymi00008

      Siis edelleen kun meinaan ostaa maraboun suklaata ja mieleen tulee venäjä ja pakotteet. Käsi siirtyy muihin tuotteisiin. Yllättävän kauan moinen hölmöily vaikuttaa.

      • Anonyymi00009

        Suomi itse aikoo liittyä osaksi hyökkäyssotaa, pitää nyt alkaa boikotoimaan ja sabotoimaan Suomen taloutta, koska paska maa on osa laitonta hyökkäyssotaa.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Suomi itse aikoo liittyä osaksi hyökkäyssotaa, pitää nyt alkaa boikotoimaan ja sabotoimaan Suomen taloutta, koska paska maa on osa laitonta hyökkäyssotaa.

        Suomen kuuluisi pikemmin antatua passiivisen uhrin asemaan.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Suomen kuuluisi pikemmin antatua passiivisen uhrin asemaan.

        Tuo ”uhrautuminenhan” on Suomen ja muun Euroopan pelikirja juurikin. Suomihan virallisesti on ilmoittanut menevänsä alueelle ”suojelemaan”… Tässä käytetään samanlaista peitekieltä kuin Venäjä vaikka ”erikoisoperaatiolla”. Vastenmielisintähän on että näyttää siltä että Suomessa samoin kuin Venäjällä kansalaisiin menee tuollainen tökerö propaganda ns. Jaloista tavoitteista vaikka todellisuudessa tehdään aggressiivista laitonta sotatoimintaa…

        Koska suora sodan aloittaminen on epäsuosittua Euroopassa, tarvitaan uhrin asema, jotta sota voidaan aloittaa.. Tämä saavutetaan seuraavalla tavalla.. Iranin ainoa tapa puolustautua laitonta hyökkäyssotaa vastaan on käytännössä salmen sulkeminen, koska sillätavoin se saa aitoa painetta hyökkääjää vastaan, Trumpin suosio heikkenee jatkuvasti koska polttoaineen hinta ja yleensä sotiminen suututtaa äänestäjiä ja välivaalit lähenevät.

        Eurooppalaiset jenkkien orjavaltiot kuten Suomi sitten menee Trumpin käskystä paikalle ja jossain vaiheessa aloittavat saattaa noita aluksia. Tällöin Iranilla on kaksi vaihtoehtoa, joko alistua hyökkääjälle tai ampua noita salmen aluksia, jolloin eurooppalaiset valtiot saavat haluamansa, eli esittää kotiyleisölle että nämä maat jotka tuolla sotalaivoilla ovat olleet de facto tukemassa Israelin ja Yhdysvaltojen hyökkäyssotaa. (Ainoan puolustusaseen käytön estämisen yrittäminen on juuri tuki hyökkäyssodalle,) Näin saadaan tavoiteltu uhriutuminen ja tekosyy taistelemiseen… Tätä voisi verrata siihen, jos vaikka Kiina lähettäisi laivojaan mustalle merelle Ukrainan iskujen väliin blokiksi ja kun Ukraina ampuu edelleen venäläisiä, niin uhriutuisi ja aloittaisi sodan.

        Huvittavaa että Suomella vielä mahtavat kaksoistandardit, kun väitetään että nuo alueen valtiot jotka sallivat oman alueensa hyökkäyssotaan ovat jotenkin puolueettomia konflikteissa. Mielenkiintoista että Valko-Venäjä ei ehdottomasti ole näiden samojen ihmisten logiikalla puolueeton, se itseasiassa on paljon “puolueettomampi“ suhteessa noihin Tahoihin. (Tarkoitus ei ole väittää että Valko-Venäjä olisi puolueeton, se on Venäjän puolella Ukrainan sodassa, mutta sen osallistumisen ja aste on pienempi kuin noiden maiden jota Suomen johto väittää toisaalla puolueettomiksi).

        Median rooli suomessa kuin suoraan Ideologia ja Valta 2 klassikkoteoksesta, uskomatonta että aikanaan kuin luin tuota, ajattelin että kirjan sisältö on rajatuin osin relevanttia Suomessa, mutta tapahtumien osuu täysin yksiin tuon mediamallin kanssa.


    • Anonyymi00012

      Edelleen tulee ostettua maraboun suklaata kun ei parempaa ole.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      138
      887
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      657
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      588
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      553
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      57
      509
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      478
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      472
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      24
      445
    Aihe