Palkkaa maksamme aikaisemman osaamisesi mukaan

Anonyymi-ap

Jaha jälleen suomalainen työnantaja osaa. Työpaikkailmoitus täynnä oman yrityksen ylistyssanoja. sitten palkasta mainitaan että maksamme palkkaa sinulle "aikaisemman osaamisesi mukaan".

Vitun ääliöt. Suomalaiset työnantajat pitävät työnhakijoita pilkkanaan. Ei mainintaa edes tessistä, ei mainintaa edes suuripiirteisesti palkan määrästä. Työtunnit on ilmoitettu kyllä numeroina.

Palkkatietoja näyttää olevan vieläkin vaikea vain pistää näkyviin. Joka ikinen suomalainen työpaikkailmoitus haisee KUSETUKSELTA.

3

295

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joka kerta kun työnhakijana otat yhteyttä työnantajaan tiedustellaksesi lisää avoimeksi ilmoitetusta tietystä työpaikasta, ei puhettakaan että työnantaja vain vastaisi kysymyksiin. Ei. Luurin toisessa päässä oletetaan automaattisesti, että olet hakemassa heiltä töitä, ja sieltä aletaan tenttaamaan sinua kuin olisi työhaastattelutilanne.

      Näin on käynyt minulle jo monesti.

      Et ole hakemassa töitä. Olet vain tiedustelemassa lisätietoja jostakin täsmällisestä työpaikkailmoituksesta koska ilmoitukset ovat aina epämääräisiä.

      Työnhakijana kun soitat firmaan ja esität vain yksinkertaisia kysymyksiä jostakin tietystä työpaikkailmoituksesta, ottaa se rekryhenkilö luurin toisessa päässä ohjat käsiinsä kuin paraskin diktaattori ja alkaa viemään ja kontrolloimaan koko keskustelua. Tivaa kuka olet, ammattisi koulutuksesi millaista työtä haluaisit tehdä mikä on työhistoriasi ja sitten huomaat että paskapää kusetti sinut vuokrafirman listoille. Kun laitat luurin kiinni hän lähettää tunnuksesi vuokrafirman sivuille koska on tehnyt sinusta asiakkaan vaikka et asiakkaaksi halunnut.

      Halusit vain tietoja jostakin tietystä työpaikasta.

      Tällä tavalla varsinkin henkilöstövuokrafirmat toimivat. Kysymyksiin et saa koskaan vastauksia, vaan keskustelu käännetään sinuun itseesi ja yhtäkkiä huomaat että sut on kusetettu joksikin vuokrafirman heittopussiksi vasten tahtoasi.

    • Anonyymi

      Suomalainen työnantaja, oli se oikea tai vuokraparitusfirma, on lajityypillisesti 100% mulkku.

      Suomalaisen työnantajan kanssa kun yrität tehdä yhteistyötä, ei onnistu. Suomalainen työnantaja pistää sut heti ruotuun ja alkaa viemään sua pussi päässä sokkona. Tekee selväksi mistä kuuluu ja kuka käskee.

      • Anonyymi

        Juuri noin valehtelevat niin että korvat heiluu


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1067
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      22
      1050
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      605
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      61
      596
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe