Marinin viisikon surkea kausi jatkuu edelleen muutaman viikon

Anonyymi-ap

Sanna Marinin viherpuna, SDP (Marin), Vihreät (Ohisalo), Vasemmistoliitto (Li Andersson), Keskusta (Saarikko) ja RKP (Henriksson) ovat vastuussa ja syyllisiä siihen, missä ollaan;
- valtion talous on tappiolla, miinuksella yli 10 miljardia, velka kivunnut ennätykseen
- meillä on korkea työttömyys ja samalla työvoimasta pulaa ja
- meillä on ala-arvoinen sote, jossa hoitojonot kasvavat ja kustannukset nousevat.
- viherpesun takia koko pyykki värjäytynyt lähinnä harmaanvioletiksi. Suomi on hiilineutraali. Metsät, suot ja pellot ihan ok. Kasvihuonepäästöt on ajettava alas eli fossiiliset pitää ajaa alas. Aikuisten oikeasti.

Sanna Marinin hallitukselle kouluarvosana 6, asteikolla 4-10. Huono.
Eikä se selittelemällä miksikään muutu.

Anna-Maja Henriksson yrittää puolustella viisikon suuntaa, mikä hidastaa hallitusneuvotteluja. Vihreät on turhana yhden asian puolueena alle 10%:n kerhossa, jota kohti SDP on myös menossa. Ideologinen hörhö ei ole isänmaan rakentaja. SDP menetti vaaleissa kannatustaan, kun vähennetään viisikon puolueiden tukiäänet. Koko hallitus sai kansalta takapakkia. Kansa tietää. Kaikkiin ei puheet tehoa. Teot ovat ne, mitkä arvostellaan. Viisikon tulos on surkea.

SDP:n kannatus putoaa kuten Vihreiden kannatus, jos ne alkavat haukkumaan kykypuolueen toimia ja vielä villitsevät SAK:n kanssa ihmisiä barrikadeille. Silloin Kristillisdemokraatit saavat vaihtajia. KD:llä on arvot kohdallaan. Suomalaisista sentään kaksi kolmesta kuuluu vielä kirkkoon.

5

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos hallitus saadaan kasaan, niin sitten se surkea kausi vasta alkaakin. Kaikesta leikataan ja verot ja maksut kallistuu. Kyllähän se jo näkyy läpi hallitusneuvotteluista.

      • Anonyymi

        Oletko unessa vai muuten vain haluat valehdella?


      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        💋 ­­­N­­y­m­­f­o­­m­­a­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17889301S

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      kohjonpersun äly ei taaskaan sano muuta kuin, että
      korvienvälissä tyhjyys loistaa niin kirkkaasti kuin
      ikinä voi.

    • Anonyymi

      Viherpunahallitus leikkasi ideologisista syistä Kela-korvauksia. Nyt vähäosaiset eivät pääse kunnolla hoitoon sinne sun tänne. Jo ulkomaita myöten on noteerattu tämä Marinin hallituksen epätasa-arvon lisääminen. Se on sillä tavalla, että ideologia on ideologiaa ja reaalimaailma on todellista elämää. Vihervasemmisto leikkasi nimenomaan vähäosaisilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6394
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3833
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3200
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      969
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      890
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe