Heitteelle jätetyt kissat.

Anonyymi-ap

Mikä ihme siinä on, että eläimistä joita otetaan ( kesäkissat) ja tai ex-lemmikeistä ei pidetä huolta tai anneta eläinlääkärin päästää kissohen taivaaseen.
Vähän ihmetyttää sekin, kun joku vanhus muuttaa pois kotitalostaan tai siirtyy hautausmaalle niin perilliset, eivät huolehdi muuton jälkeen vanhuksen kissoista. Jos eivät itse pysty pitämään niin soittakaa löytöeläintoimistoon tai eläinsuojeluun.
Ei ole oikein, että nämä puolivilliksi yulleet nälkäiset kissat kiertävät entisen kotinsa naapureita kerjäten ruokaa ja pyytäen talvella sisälle kylmissään.
Seuraavan kerran kun tulette sinne mummolaan tai kesämökille, niin ottakaa se lemmikkinne kiinni ja toimittakaa se eläinsiojeluyhdistykdelle tai löytöeläin kotiin.

7

766

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kissanpennut järveen säkissä ? vieläkö näin toimitaan ?

      • Anonyymi

        Onko se, se sama porukka joka omaa paskaansa söi pienenä ?


    • Anonyymi

      Olisiko taas aika muostuttaa mökkiläisiä ym. kesäkissojen heitteellejätöstä.
      Ne ovat kyllä kivoja ja leikkisiä pentuna. Mutta tarvitsevat isonakin ruokaa ja lämpöä srkä rakkautta.
      Jos et pysty ottamaan kissaa mukaasi asuinpaikkaasi vie se eläinsuojeluyhdistyksen hoiviin.
      Ei naapurin mummo ole velvollinen syöttämään heitteelle jätyämääsi kissaa talvea.

      Sama koskee myös perikuntia joissa edesmenneellä on ollut eläin sekä niitä jitka muuttavat kirkonkylään. Älkää jättäkö kissaanne heitteelle ja naapurin syötettäväksi. Kotikissa ei pärjää luonnossa talvea.
      Eikä ole oikein laittaa naapuria vastaamaan lemmikin hyvinvoinnista.

    • Anonyymi

      Kiva hehkuttaa kissoista naamakirjassa, miten ihana misu mummilla on. Kannattais ottaa sen Misun mukaansa sinne missä itse asustaa tai se mummi kun kerran mummin talo on kylmillään eikä kissalla ole huolehtijaa.

    • Anonyymi

      isäni veljet hukutti säkissä järveen kissanpennut 😠

      • Anonyymi

        olisi pitänyt steriloida kissat siis heidän vanhempansa 🤣🤣🤣


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      152
      7890
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      101
      7327
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7212
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      7186
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6928
    6. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      75
      6374
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6262
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6174
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5478
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5390
    Aihe