Lipstikan tunnistaminen

Anonyymi-ap

Saunan nurkalla kasvaa oudon näköinen kasvi. Olen yrittänyt tappaa sitä pari vuotta, ehkä tosi tyhmästi. Kasvi voi kuitenkin hyvin ja näyttää lipstikalta. Näin vasta nyt kuvan ja hävettää, olenko yrittänyt tappaa hienoa maustekasvia. Voiko joku viisaampi kertoa, mistä sen tunnistaa varmasti, tai minne voi viedä tunnistettavaksi.

5

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laita kuva kasvista johonkin netin kuvienjakopaveluun ja linkki tänne.

      • Anonyymi

        Kiitos, löysin apua tunnistamiseen. Huomenna varmistuu kun vien osan kasvista hänelle. Siihen saakka istun pöydän alla häpeämässä!


    • Anonyymi

      Lataa joku sovellus puhelimeen jolla voi tunnistaa. Tai sitten haet lovage tai levisticum officinale hakusanoilla. Sen väri vaihtelee vihreästä keltaiseen. Auringossa kellastuu. Saa laittaa reilusti vettä ja mielummin paljon kerralla, että vesi valuu syvälle multaan. Muuten sen juuret kasvaa pintaan.

      • Anonyymi

        Kiitos, kiitos! Kysymys oli, miten sen varmistaa lipstikaksi, jos se on ihan lipstikan näköinen.
        Ei mitenkään muuten kuin maistamalla. En tiennyt miltä lipstikan pitäisi maistua, siksi piti maistattaa viisaammalla. On se lipstikka, nyt pitää hoitaa se oikein hyvin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      93
      3554
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2526
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      15
      2448
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      70
      2306
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2191
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      102
      1242
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1107
    8. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1016
    9. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1015
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      979
    Aihe