Olen yrittänyt totutella sauvakävelyyn, mutta en siihen totu. Se on laji joka ei ole geeneissä elikkä perintötekijöissä. Mitä kokemuksia teillä siitä on?
Kokemuksia sauvakävelystä
8
601
Vastaukset
- lenkkeilijä
Minä olen niin tottunut sauvoihin etten lähde lenkille ilman niitä.Saan paljon paremma vauhdin kävelyyni niiden kanssa.Suositelen.Ei meinaa kelvata mikään nimimerk.
- tehokasta
Mukava kävellä sauvoilla koska myös pakosta kädet tulee siinä reippaasti mukaan ja koko kroppa saa paremmin liikuntaa .
En mene lenkille nykyisin ilman sauvoja koskaan sillä tehoa on paljon enemmän sauvoin kävelyssä
kuin ilman niitä ja tietnekin se rytmi tulee siihen liikkumiseen myös
Edellisen talven liukkaista mäistä pelästyneenä päätin kokeilla sauvoja "ylimääräisinä jalkoina" ja huomasin miten hyvä tuki ne olivat.
Asun paikkakunnalla, missä maasto on hyvin kumpareista ja varsinkin kevättalvella hengenvaarallisen jäätikköistä.
Käytin alkuun tavallisia hiihtosauvojani.
Ostin sitten oikeat kävelysauvat, mutta ne ovat mielestäni "huteran" tuntoiset.
Nyt käytän laskettelusuksiini kuuluvia sauvoja,
jotka ovat tavallisia sauvoja lyhyemmät.
Jos on esim. selkävaivoja niin sauvat ovat erinomainen apuväline ja painonjakaja kun liikkuu mäkisessä maastossa.
Olkapäät ja käsivarret saavat myös työskennellä ja hartiakivut voivat helpottaa, kun yläkehokin saa liikuntaa.- soilike
Huomasin usein sauvoessani, että hyräilin mielessäni kivoja lastenlauluja.
Esim.”muista aina liikenteessä…. ”Tiilia taalia tallallaa…”polkupyörallä mummolaa..
Nyt mulla on valkman taskussa ja hassut napit korvissa
Rytmitän itseäni ”Karhunpoika sairastaa ”Suomi soi… ”40 Suomi-iskelmää..
Valikoima tulee lisääntymään aina kun kohdalle sattuu vanhaa humppaa yms
On se vaan näky, kun mummeli lyllertää poissaolevan näköisenä , sauvat viuhkoen
Aloitin sauvailun jo vuosia sitten, kun muistaakseni”Mietain” näytti TV-ssa kuinka mahottoman iso mies, pieniltä näyttävien sauvojen kanssa, rämpi suossa
Silloin vielä kuuli usein niitä tokaisuja ”mihin sukset jäi?”
Nykyisin tokaisisin mielelläni vastaantulijoille ”Mihin sauvat jäivät? soilike kirjoitti:
Huomasin usein sauvoessani, että hyräilin mielessäni kivoja lastenlauluja.
Esim.”muista aina liikenteessä…. ”Tiilia taalia tallallaa…”polkupyörallä mummolaa..
Nyt mulla on valkman taskussa ja hassut napit korvissa
Rytmitän itseäni ”Karhunpoika sairastaa ”Suomi soi… ”40 Suomi-iskelmää..
Valikoima tulee lisääntymään aina kun kohdalle sattuu vanhaa humppaa yms
On se vaan näky, kun mummeli lyllertää poissaolevan näköisenä , sauvat viuhkoen
Aloitin sauvailun jo vuosia sitten, kun muistaakseni”Mietain” näytti TV-ssa kuinka mahottoman iso mies, pieniltä näyttävien sauvojen kanssa, rämpi suossa
Silloin vielä kuuli usein niitä tokaisuja ”mihin sukset jäi?”
Nykyisin tokaisisin mielelläni vastaantulijoille ”Mihin sauvat jäivät?Myös minä rallatan sauvoessani kaikenlaisia "viisuja"mielessäni.Toi oli hyvä vinkki soitin taskuun ja kasetit mukaan.Ei ku mennään taas...
- Leny
Tarkoitatko sillä, että et ole tottunut, että et onnistu oikean rytmin löytämisessä? Olen huomannut, että ihan kaikilta se ei näytä onnistuvan. Vaatiiko se rytmitajua vai mistä se kiikastaa, en tiedä. Alusta alkaen pitäisi opetella oikea tyyli. Minäkin olen tottunut ottamaan sauvat kävelylenkeille. Olen niin tottunut, etten oikein osaakaan lähteä ilman sauvoja. Kun on kaupunkilainen, niin käsille on vähän kunnon liikettä. Sauvakävelyllä asia atulee korjatuksi. Voi "allitkin" surkastua.
tekniikka saattaa vaatia oman harjoittelunsa. Sauvoja käytetään hieman eri tavalla kuin hiihtäessä ja ne ovat hieman lyhyemmät. Netistäkin löytyy ohjeita.
Itse liikun mielelläni sauvojen kanssa, vauhtia tulee ihan huomaamatta lisää ja selkälihaksetkin saavat vähän liikuntaa samalla, käsistä puhumattakaan. Suosittelen.
Jos paikkakunnallasi järjestetään ohjattuja sauvakävelyretkiä suosittelen sellaiselle osallistumista, jotta pääsisit alkuun ja oikea rytmi löytyisi.
Luin tänään Helsingin Sanomista, että Suomen Latu järjestää Helsingissä tiistaisin ja muistaakseni sunnuntaisin Paloheinän majalta klo 18.30 10-15 km sauvakävelyretkiä. Harmitti, kun en itse pääse nyt lähtemään, mutta toivottavasti vaikka ensi viikolla.
Helsingissä ohjattuille sauvakävelylle lähdetään myös Ladun majalta Töölönlahdella.
Toivotan mukavia kävelyretkiä sauvojen kanssa tai ilman.kävelystä on turvallisempi kulkea kun on koiria irti maalla poroja ja elikoita,no kaupungissa on muita, sauvat on tosi hyvät ja toinen on hartiat saavat liikettä,veri kiertää ja käsien lihakset kuntoa, liikuntahallilta saa opastusta niiden käyttöön,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 923498
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442877Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742376- 612318
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512271Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1162246Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212133Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202087- 1151995
- 621964