Toimeentulotuki ja vuokran lainvastainen korotus

Anonyymi-ap

Jos vuokraa korotetaan lainvastaisesti, ja vuokralainen on toimeentulotuella, ei kai vuokralainen tee mitään rikosta jos vuokralainen itse ei puutu (koska ei tiedä lakeja vuokrankorotusta koskien, tai ei jaksa/osaa ottaa niistä laista selvää) lainvastaiseen korottamiseen vaan antaa Kelan vaan maksaa korotetun vuokran?

4

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Periaatteessa Kelan ja veronmaksajien etu olisi puuttua asiaan ja kyllä Kelalla on tieto noista vuokrankorotuksista kun toimeentulotuen hakijan pitää antaa Kelalle kopio vuokrasopimuksesta ja vuokrankorotusilmoituksesta. Eri asia sitten on huomaako etuuskäsittelijä vuokrankorotuksen laittomuuden ja jos huomaa niin mitä sille tekee ja mitä sille pitäisi tehdä. Kela voisi informoida asiakasta vuokrankorotuksen laittomuudesta ja antaa ohjeita oikeusavun hakemiseen, tuskin muuhun Kelan valtuudet riittävät.

      • Anonyymi

        Kela ei voi tehdä mitään asialle, koska viranomainen ei voi millään tavalla puuttua siihen, miten yksityiset sopimukset sisältävät. Tuomioistuin käsittelee asian, jos vuokralainen nostaa kanteen vuokrankorotuksesta. Asia kuuluu yksinomaan vuokrasuhteen osapuolille.


    • Anonyymi

      Tilanne on se, että vuokra sisältää sähkön, mutta vuokrasopimuksessa puhutaan yhtiövastikkeen noususta vuokrankorotusperusteena.

      Vastike ei niinkään ole noussut, mutta sähkön hinta on, ja sähkön hinta ei liene silloin laillinen vuokrankorotusperuste, ja jos vuokrankorotusilmoitus annetaan, siinä ei voine mainita vastikkeen nousua korotusperusteena jos oikea syy on sähkön hinta eikä vastike ole noussut.

      Ymmärrän kyllä vuokranantajaa. Tarkoitus ei lainkaan ole minun kiusaamisesta tai rahastamisesta, vaan siitä ettei ole osattu aikanaan tehdä järkevää vuokrasopimusta ja huomioida tällaista.

      Miten tässä kannattaisi menetellä? Vuokrasopimus uusiksi yhteisellä päätöksellä?

    • Anonyymi

      * Tarkoitus ei lainkaan ole minun --> Kyse ei lainkaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2029
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      324
      1230
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1048
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      908
    5. 107
      898
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      844
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      839
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      21
      775
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      739
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    Aihe