KOKKOLASSA tämän vuoden huhtikuussa tapahtunut veriteko oli murha, Pohjanmaan käräjäoikeus linjasi tiistaina antamassaan tuomiossaan.
Oikeus tuomitsi 65-vuotiaan isoisän kuoliaaksi ampuneen Kyösti Valdemar Långströmin, 41, elinkautiseen vankeuteen murhasta, vaaran aiheuttamisesta, ampuma-aserikoksesta ja laittomasta uhkauksesta.
Häntä teossa auttanut Pasi Petteri Pakkasvirta, 47, sai puolestaan 10 vuotta vankeutta avunannosta murhaan, avunannosta vaaran aiheuttamisesta ja muista vähäisemmistä rikoksista.
TAPAHTUMAPÄIVÄNÄ Pakkasvirta kuljetti Långströmin autolla kokkolalaiselle parkkipaikalle, jossa tämä ampui pihamaalla seisseen isoisän kuoliaaksi.
Lue lisää: Pikaruokailun surullinen loppu: 10- ja 12-vuotiaat näkivät, kun heidän isoisänsä ammuttiin kuoliaaksi Kokkolassa
Långström erehtyi kohteestaan, sillä hänen tarkoituksena oli murhata aiemmin uhkailemansa mies. Surmattu isoisä sattui tällä kertaa yksinkertaisesti olemaan väärässä paikassa väärään aikaan.
Yleensä nämä osuu jalkoihin
3
1192
Vastaukset
- Anonyymi
Osuko seijaan
- Anonyymi
Kaikki viime kesänä Seinäjoella tapahtuneen ravintola-ampumisen syytetyt on vapautettu odottamaan tuomioitaan. Asia vahvistetaan Keskipohjanmaa-lehdelle Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeudesta.
Asiaa käsiteltiin Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeudessa pari viikkoa sitten. Sitä ennen kolme neljästä syytetystä oli vangittuna. Asian käsittelyn jälkeen edellytykset vangittuna pitämiselle eivät enää täyttyneet, käräjäoikeudesta kerrotaan.
Syyttäjä vaatii kaikille neljälle miehelle ehdotonta vankeutta. Poliisi on aiemmin kertonut, että taustalla oli ravintolassa syntynyt riitatilanne.
Kahta miestä syytetään useista tapon yrityksistä. Heille syyttäjä vaatii vähintään kahdeksan vuoden sekä vähintään seitsemän vuoden ja neljän kuukauden vankeusrangaistuksia.
Kolmatta miestä syytetään yhdestä tapon yrityksestä. Hänelle vaaditaan vähintään kolmen vuoden ja kahdeksan kuukauden vankeutta. Neljäs mies on syytettynä muun muassa laittomasta uhkauksesta ja hänelle syyttäjä hakee vähintään seitsemän kuukauden ehdotonta vankeutta.
Kaikkia neljää syytettyä syytetään myös ampuma-aserikoksesta. Heidän hallussaan olleet käsiaseet olivat syyttäjän mukaan luvattomia.
Syytetyistä kaksi on kotoisin Kannuksesta.
Poliisi on aiemmin kertonut, että ampuminen ravintolassa aiheutti vaaratilanteen useille ihmisille.
Syytetyistä kolme otettiin kiinni tapahtumapäivän iltana heinäkuussa. Neljäs syytetty etsintäkuulutettiin, ja hänet otettiin kiinni pari viikkoa myöhemmin.
Syytetyt ovat pääosin kiistäneet syyllisyytensä rikoksiin. - Anonyymi
Mikäs sen poliisien työturvallisuusonnettomuuddn taustat on?
Saisko tänne?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604896Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362229Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti582019- 1991971
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1731602Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2991533Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2121304- 881229
- 2071182
- 651164