KOKKOLASSA tämän vuoden huhtikuussa tapahtunut veriteko oli murha, Pohjanmaan käräjäoikeus linjasi tiistaina antamassaan tuomiossaan.
Oikeus tuomitsi 65-vuotiaan isoisän kuoliaaksi ampuneen Kyösti Valdemar Långströmin, 41, elinkautiseen vankeuteen murhasta, vaaran aiheuttamisesta, ampuma-aserikoksesta ja laittomasta uhkauksesta.
Häntä teossa auttanut Pasi Petteri Pakkasvirta, 47, sai puolestaan 10 vuotta vankeutta avunannosta murhaan, avunannosta vaaran aiheuttamisesta ja muista vähäisemmistä rikoksista.
TAPAHTUMAPÄIVÄNÄ Pakkasvirta kuljetti Långströmin autolla kokkolalaiselle parkkipaikalle, jossa tämä ampui pihamaalla seisseen isoisän kuoliaaksi.
Lue lisää: Pikaruokailun surullinen loppu: 10- ja 12-vuotiaat näkivät, kun heidän isoisänsä ammuttiin kuoliaaksi Kokkolassa
Långström erehtyi kohteestaan, sillä hänen tarkoituksena oli murhata aiemmin uhkailemansa mies. Surmattu isoisä sattui tällä kertaa yksinkertaisesti olemaan väärässä paikassa väärään aikaan.
Yleensä nämä osuu jalkoihin
3
1344
Vastaukset
- Anonyymi
Osuko seijaan
- Anonyymi
Kaikki viime kesänä Seinäjoella tapahtuneen ravintola-ampumisen syytetyt on vapautettu odottamaan tuomioitaan. Asia vahvistetaan Keskipohjanmaa-lehdelle Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeudesta.
Asiaa käsiteltiin Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeudessa pari viikkoa sitten. Sitä ennen kolme neljästä syytetystä oli vangittuna. Asian käsittelyn jälkeen edellytykset vangittuna pitämiselle eivät enää täyttyneet, käräjäoikeudesta kerrotaan.
Syyttäjä vaatii kaikille neljälle miehelle ehdotonta vankeutta. Poliisi on aiemmin kertonut, että taustalla oli ravintolassa syntynyt riitatilanne.
Kahta miestä syytetään useista tapon yrityksistä. Heille syyttäjä vaatii vähintään kahdeksan vuoden sekä vähintään seitsemän vuoden ja neljän kuukauden vankeusrangaistuksia.
Kolmatta miestä syytetään yhdestä tapon yrityksestä. Hänelle vaaditaan vähintään kolmen vuoden ja kahdeksan kuukauden vankeutta. Neljäs mies on syytettynä muun muassa laittomasta uhkauksesta ja hänelle syyttäjä hakee vähintään seitsemän kuukauden ehdotonta vankeutta.
Kaikkia neljää syytettyä syytetään myös ampuma-aserikoksesta. Heidän hallussaan olleet käsiaseet olivat syyttäjän mukaan luvattomia.
Syytetyistä kaksi on kotoisin Kannuksesta.
Poliisi on aiemmin kertonut, että ampuminen ravintolassa aiheutti vaaratilanteen useille ihmisille.
Syytetyistä kolme otettiin kiinni tapahtumapäivän iltana heinäkuussa. Neljäs syytetty etsintäkuulutettiin, ja hänet otettiin kiinni pari viikkoa myöhemmin.
Syytetyt ovat pääosin kiistäneet syyllisyytensä rikoksiin. - Anonyymi
Mikäs sen poliisien työturvallisuusonnettomuuddn taustat on?
Saisko tänne?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931697Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75945
- 27909