Häävieraalla punaista?

mimmi

Mielenkiinnosta kyselen, jos joku tietäisi. Jos morsiammella on muu kuin valkoinen hääpuku niin onko silloin sallittua vieraan pukeutua valkoiseen? Vai päteekö samat "ohjeet" ettei kokovalkoiseen saa pukeutua?

Entä voiko vieras laittaa häihin punaista vaatetta, vai erottuuko liikaa morsiammesta. Tutun häät kesällä, mutta ei mitään tietoa minkä väriset vaatteet pistän! :O

9

8928

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valkoinen ei

      Punainen on tietenkin ok, outo kysymys mielestäni. Valkoinen taas ei missään tapauksessa ole paras vaihtoehto, vaikkei morsian itse valkoisessa olisikaan. Mutta joku muu vaalea (esim. kellertävä) on kyllä ok, kunhan ei ole vitivalkoinen.

      • Punahilkka

        En mä tiedä oliko toi outo kysymys. Ei itselle ole aikaisemmin kyllä tullut mieleen, mutta olin yhden ystäväni kanssa vaateostoksilla, kun hän etsi vaatteita häihin. Ja hän pohti voiko laittaa punaisen mekon häihin. Ja hylkäsikin sen sitten...

        Kai joku pitää punaista liian huomiota herättävänä...? Vaikka en mä ymmärrä miten morsiamelta voisi sillä huomion viedä.

        Mun yksi lempivärini on punainen ja sehän on iloinen väri ja mun mielestä sopiva häihin.


    • Sussu

      Ei valkoista, vaikka morsian pukeutuisikin muuhun väriin. Punainen on mielestäni ihan ok. Olin viime kesänä häissä, jossa kaasolla oli tummanpunainen puku, mutta kyllä morsian silti oli huomion keskipisteenä.

    • Nipsu

      Olin kerran pari vuotta sitten häissä, joissa yksi morsiamen 30v naispuolinen sukulainen oli pukeutunut hääpuvun kaltaiseen valkoiseen helmikoristeltuun housuasuun.

      Punainen on hyvä. Valkea tai siihen verrattava ei.

    • Hmmm

      Oletteko kuulleet uskomuksesta tai sanonnasta tai mikä lie, että naisella, joka pukeutuu häihin punaiseen, on ollut (vai on edelleen...?) suhde sulhaseen, jonka haluaa näin saattaa myös morsiamen ja samalla koko muun väen tietoon?

      • veitikka

        ei! Olin sitten parhaimman ystäväni häissä kokopunaisessa juhla-asussa... Mitähän olematonta tuli siis paljastettua...? ;) Ü Ü Ja kun ihmiset vielä taisivat kehuakin asuani...:D

        Aika hyvä vitsi! Se saattaa kyllä ihan hyvin olla tottakin (että tuollainen uskomus on ollout voimassa): vaikkapa Lounais-Suomen kivikaudenajoilta? ü

        hih. Kaikkea sitä kuuleekin. :)


      • tkn

        Olen ollut häissä joiss usemmalla naisella oli punaista, muun muassa 85 v. tädillä ,molempien äideillä... Joten huoletta voi laittaa punaista, ei vietitä mitään tällaista...


    • muistaa

      että valkoinen on morsiamen väri.
      Joten yläosa oltava eri jos hame tai housut valkoiset.

    • kaktus

      Olen kuule miettinyt tuota samaa. Ystäväni menee ensi vuonna naimisiin ja itse olen ihastunut punaiseen sävyyn! oikein verenpunaiseen!!!
      ja mietin juuri että minkälainen mekko se olisi
      koska leikkauskin punaisessa mekossa on tärkeä että se tulee oikein mitoitettua. Eli ettei mekko ole suoraan sanottuna "huorahtava"
      Mutta uskon että tärkeintä on kuitenkin ettei laita valkoista häihin kun on vieraana.
      Myös mustaa on paheksuttu mutta viime häissä jossa olin, piti joku nainen mustaa pitkää mekkoa!!
      Itse laitoin shampanjanvärisen mekon ja ei siitä tullut mitään sanomista, koska se väri taittui enemmän keltaiseen kun morsiamella oli puhtaan valkoinen mekko.
      Kannattaa panostaa mekon tyylikkyyteen ennen kaikkea kun laitat jotain päälle kun menet toisen häihin. Ja sehän riippuu aika paljon siitä että onko häissä ylipäätänsä mitään etikettiä :D
      Ja voihan aina morsiamelta itseltä kysyä mitä mieltä hän olisi siitä että laittaisit tietyn värisen mekon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      125
      5043
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      173
      3762
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      46
      3198
    4. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      23
      3172
    5. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      41
      1759
    6. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      40
      1279
    7. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      38
      1185
    8. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      304
      1098
    9. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      30
      1071
    10. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      83
      1046
    Aihe