VW siis ykkönen näissä moottorituhoissa?
Anonyymi-ap
5523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
eikö se LL huolto ole enään moottoririkkojen syy?
Niin LL-huoltohan on juuri se normi määräaikaishuolto. LL-huollossa on vaan se vika että varsinkin tiettyihin moottoreihin noilla luokkaa 30tkm öljynvaihtoväleilä kertyy töhnää ja karstaa joka likaa moottorin ja yleensä sitten tyypillisesti tukkii öljypumpun sihdin josta seurauksena öljynpaineiden romahdus ja moottorin täystuho, sanovat noita enemmän rassaavat että LL-väleillä ajetun moottorin erottaa heti lyhyemmillä väleillä huolletusta jopa vain öljykorkin avaamalla ja katsomalla.
Joten ainakin 1,8T koneissa suosittelen vaihtamaan öljyt 10-15tkm välein, mitään haittaahan tuosta tiheämmästä välistä ei tietenkään voi olla millekkään vaan voi jopa moottori hieman alkaa puhdistumaankin.
Joku rajumpi puhdistus esim. Fortella on sitten aivan eri asia ja voi saada liian äkkinäisesti töhnät liikkeelle ja aiheuttaa ongelmia -tämmöisen käsittelyn jälkeen kannattaa vaihtaa öljyt suht äkkiä vieä uusiksi.
lainaus audi suomi24
ja eikös suomen pakkaset tuo vielä vettä sinne öljyn joukkoon?
SkodaHelenan tuomio siis voi olla väärä?
menkää nyt joku naiselle avuksi saatana
konserni kusettaa kaikkia silmään
pahanmerkki VW kuluttajalle