Suomenruotsalaiset ovat vauraampia

Anonyymi-ap

Suomenruotsalaiset elävät vauraammin kuin suomenkieliset maanmiehensä. Asia saa vahvistusta tutkimuksesta, jossa vertailtiin suomenkielisten ja ruotsinkielisten tuloja, varallisuutta ja asuinomistuksia suomenruotsalaisella seudulla.

Tutkimuksen tekijä, yliassistentti Jani Saarela Åbo Akademin Vaasan yksiköstä löysi osittain vahvistusta ennakkoluuloille rikkaista suomenruotsalaisista.

Suomenruotsalaisten nettovarallisuus oli miehillä keskimäärin 35 000 ja naisilla 7 000 euroa suurempi kuin suomenkielisillä. Saarelan mukaan kaksi kolmannesta miesten erosta voi johtua asuinpaikasta, maantieteellisestä alkuperästä ja iästä. Miesten ja naisten suurta eroa taas selittää se, että varallisuus on usein maaomaisuutta.

Varallisuusero näkyy koko suomenruotsalaisella seudulla Turun kaupunkia lukuun ottamatta. Suuria erot ovat Pohjanmaalla, missä asuu paljon varakkaita suomenruotsalaisia. Saarelan mukaan Pohjanmaalla eroihin todennäköisesti vaikuttaa juuri maaomaisuus.

5

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokkolan historiassa hyvin tärkeäksi muodostunut tervanvienti aloitettiin jo 1500-luvulla. Tuolloin käytiin myös Pohjoismaiden viimeinen merkittävä talonpoikaiskapina, nuijasota, jonka tapahtumat liittyvät läheisesti myös Kokkolaan.

      Vuonna 1620 syyskuun 7. päivänä Ruotsin kuningas Kustaa II Adolf allekirjoitti asiakirjan, jolla pienestä Ristirannan maanviljelys- ja kalastajakylästä tuli kaupunki nimellä Gamlakarleby. Kokkola vakiintui kaupungin suomenkieliseksi nimeksi myöhemmin. Nykyinen kaupunginsalmi oli kaupungin perustamisen aikoihin kapea merenlahti, joka ulottui Kirkonmäelle saakka.

      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        💋 ­N­­y­m­f­o­­m­­­a­­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17892757w

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Tuossahan se Suntin syntyhistoria kerrotaan eli kateellinen perholainen on taas väärässä.

    • Anonyymi

      Tämä asia on ollut tiedossa kautta aikain,pohjautuu historiaan.Joku lienee kuullut joskus vanhan,paikkansa pitävän sanonnan "Svenska talande,bättre folk".

    • Anonyymi

      Tuleva opetusministeri Henriksson lisää ruotsinkielen asemaa ja opetusta. Muutenhan näitä perhon juntteja on pian jossain valtuustossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3597
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2637
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2353
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      257
      2184
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1922
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1491
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1418
    Aihe