Volvon laatu

Tässä sama keskustelu kuin Saab-palstalla,

Joku väitti, että Saabin laatu 80-luvulla oli muita huonompi, muka alle keskitason? Toinen väite oli se, että kuulemma ruotsalaiset pitävät Saabia Volvoa huonompana. Mitä mieltä olette näistä väitteistä?
112371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

No eiköhän kaikki ole sitä mieltä, että Volvo on parempi ja laadukkaampi kuin Saab (paitsi itse saabistit).

Äänestä
  • Ainakin Ruåtsissa myydään tuplaten enemmän Volvoa kuin Saabia, taitaa Suåmessakin olla vielä Volvolle edullisempi suhde.

    Äänestä

  • Hyvä se on täällä traktoriosastolla omaa traktoriaan puolustella maailman parhaaksi.

    Äänestä

  • Vitun kirjoitti:

    Hyvä se on täällä traktoriosastolla omaa traktoriaan puolustella maailman parhaaksi.

    Kyllä meikäläistä kyllästyttää nämä päänsä aukojat tällä palstalla. Toi traktori vitsi on jo aikapäivää sitten vanhentunut ja volvon omistajat itsekkin vitsailevat kys. aiheella....Joten keksikää parempia juttuja; traktorit,laatikot ja rohjakkeet ovat jo loppuunkuluneita.

    Äänestä

on aivan sama kumpi niistä on huonompi tai parempi. Ajaisin varmasti kummalla tahansa jos löytyisi sopiva pirssi sopivaan hintaan. Näin ei vielä ole käynyt.

Mutta, S60:n on minulla antanut huonon kuvan laadusta. Olen jo 3 moista pirssiä nähnyt joissa se gromilista siinä kyljessä on aivan ruosteessa. Vai olikohan se S80... No kuitenkin jompi kumpi, en niin siihen malliin ole kiinnittänyt huomiota...

Äänestä
  • Mitähän olet nähnyt? S60:n listat ovat muovia/kumia ja kromatut ovat muovia, niinkun nykyään kaikilla.
    Olisiko "ruoste" ollut kuitenkin pikeä ja nastan putua.

    Äänestä

  • S60 T kirjoitti:

    Mitähän olet nähnyt? S60:n listat ovat muovia/kumia ja kromatut ovat muovia, niinkun nykyään kaikilla.
    Olisiko "ruoste" ollut kuitenkin pikeä ja nastan putua.

    HEH HEEEEEEE

    Äänestä

  • S60 T kirjoitti:

    Mitähän olet nähnyt? S60:n listat ovat muovia/kumia ja kromatut ovat muovia, niinkun nykyään kaikilla.
    Olisiko "ruoste" ollut kuitenkin pikeä ja nastan putua.

    Kyllä se oli oikein ruostetta. Sitä oli tasaisin välein eli ilmeisesti ne kiinnikkeet joilla se "kromilista" on kiinni ruostuu??? Eli ne ei ole muovia vaan metallia? En ole viitsinyt mennä raaputtelemaan noita listoja kun olen nähnyt...

    Pakko se on uskoa kun kolmessa autossa moisen olen nähnyt. Se lista kiilsi muuten, mutta tasaisin välein oli ruostetta ja kuplintaa siinä listassa. Ja näkyi vähän olevan siinä oven pellissäkin. Ja työkaverini oln havainnut myös saman ilmiön.

    Äänestä

Kuka mitäkin laadulla tarkoittaa. Mutta TL:n 4 numerossa oli mielenkiintoinen vertailu automerkittäin, missä verrattiin autojen poistumista liikenteestä. Se tutkimus ainakin tukee tuota väitettä. 80-luvun lopun Saabit kyllä olivat muistaakseni selvästi 80-luvun alkua parempia.

Sitä tutkimusta katsoessa täytyy muistaa, että uusista malleista se ei kerro mitään. Vasta reilun 10 vuoden kuluttua alkaa saada käsitystä, mitä nykymallien todellinen laatu oli. Jos Volvolta jättää pikkumallit pois, se pärjäsi erinomaisesti mihin tahansa kilpailijaan verrattuna. No tuskin sen tutkimuksen tulos oli kenellekään suurempi yllätys.

Äänestä
  • Onko se V40 oikea Volvo? Konekin on uusissa vissiin ihan Volvon tekele? Onko se alusta saatu kuntoon, sitäkin vissiin paranneltiin. Tekisi mieli laadukkaan oloista perheautoa mutta en malta ostaa (eikä taida olla varaakaan) V70 sarjalaista. V40 farkussakun on vähän nahkasomistusta ja jotenkin vaan muista poikkeava "laadukas" olemus.

    Äänestä

Volvo on parempi kuin Saab.
Volvos värde varar. :-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Teme kirjoitti:

Tässä sama keskustelu kuin Saab-palstalla,

Joku väitti, että Saabin laatu 80-luvulla oli muita huonompi, muka alle keskitason? Toinen väite oli se, että kuulemma ruotsalaiset pitävät Saabia Volvoa huonompana. Mitä mieltä olette näistä väitteistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu