Mitä muonaa 3pvä kajakki retkelle??

jepsonen

Moro moro

Olen suunnittelemassa 3pvä - 2 yötä, melontaretkeä Saimaalle. Mukana 2 yksikköä ja trangia ja runsaasti makeaa vettä sekä mato-onket.

Utelen kokeneemmilta, mitä muonaa kannattaa tai olis hyvä varata matkalle.

Kesäterveisin

4

2391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yxx

      mukaan vahan voita, valkosipulia, uusia perunoita ja laitetaan ne foliossa iltanuotioon. Sitten avataan vin de Blanc eli valkoviini. ( Rommitoti on otettu jo saunasta/ uimastatulon jalkeen). Jos on onki, voi olla ahffenfileta lisana tai erilisena keittona..pippuria mukaan.

      Ihania ovat myos viinnlehtikaaryleet ( k-kaupan purkkipuolella), keitetaan kuumassa vedessa trangiassa noin 10 min./ valkoviinin kera.

      Olutta on hyva olla (kulkee evekotelon palla kylmana) jos on hyva sauna saapuvilla.

    • Revalisti

      "Yxx" puhuu asiaa; meloessahan kulkee juhlavammatkin eväät kevyesti (verrattuna esim.rinkkaan) eikä noin lyhyellä reissulla tilastakaan tule puutetta joten mukaan voi ottaa omien mieltymysten mukaisia pöperöitä :-)

      Tuoreetkaan tuotteet eivät ehdi pilaantumaan jos ei nyt aivan tolkuton helle satu olemaan joten ekana iltana voi valmistaa vaikka tuorettakin lihaa kunahan vaan miettii ja millä ne "sisäfileensä" tms. valmistaa, mikroja ja uuneja kun ei ole käytössä.

      Yksi huippuvaruste jota pidän yleensä kajakin pohjalla mukana on leiskumuurikka jossa paistelee kaiken kaloista lettuihin ja wokkiruokiin joko nuotiolla tai trangialla.

    • siitä on kuoreton versio

      ja tulitikut, mutta älä polta kaneettias

    • Rommimies

      Älä veikkonen unohda juomia!!!
      ROMMIA on oltava aina mukana, kun ollaan vesillä liikkeellä. Muuten normaalit ruokajuomat ruokalistasta riippuen ;). Puolikas rommi, 5-6 bisseä/siideriä per päivä on melojan perus setti... no ehkä siivu jekkua aperitiiviksi voi olla jonain päivänä paikallaan:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3725
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      134
      2499
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      53
      2038
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      13
      1609
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      76
      1596
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      57
      1363
    7. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      79
      1281
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      67
      1270
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      68
      1204
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      70
      1192
    Aihe