Öljypitoisen akrylaattimaalin säilyvyys

Anonyymi-ap

Moi. Ostin asunnon vuosi sitten ja edelliseltä asukkaalta oli jäänyt sävytettyä Tikkurilan pikatehoa pari purkkia, joista toinen on hieman eri sävyissä vaakaan lautaan ja toinen eri sävyssä pystyyn lautaan. Tarpeena olisi maalata terassin laudoitusta, koska se on hieman kulahtanut. Tutkailin purkkeja ja ne on ostettu jo kesällä 2013, ja purkit on säilytetty ei-lämmitetyssä autotallissa, joten ne ovat todennäköisesti siis pakkasen armoilla olleita.

Avasin kuitenkin purkit ja sekoittelin hieman, toinen isommassa purkissa ollut oli aika löysää ja pienemmässä purkissa ollut aika tönkköä, jopa kumimaista. Hetken kun sekoittelin niin maalit tasaantuivat ja rakennekin oli hieman normaalimpi, mutta toinen oli toki vieläkin paljon löysempää kuin toinen.

Eli kyssäri: onko näillä tiedoilla mitään järkeä lähteä kokeilemaan maalausta, vai kannattaako vain suunnata rautakauppaan ostamaan uusi purkki urakka varten ja heivata nämä kierrätykseen? 🙂

6

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin ja siis hajussa ei ollut mitään erikoista, haisi ihan normaalille maalille kuin olisi uuden purkin avannut.

      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        💋 ­­N­­y­m­­f­­o­­m­a­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17894848K

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Minkälaiseen kierrätykseen? Meinaatko että joku käyttää niitä vielä?

      • Anonyymi

        Oon käyttänyt paljon vanhoja maaleja toissijaisissa kohteissa.


    • Anonyymi

      Just maalailin pihavajan 10 v vanhalla Tikkurilan Ultralla, eikä mitään ongelmaa.

    • Anonyymi

      En käyttäisi jäätyneitä maaleja ainakaan talon maalaukseen. Johonki pihavajaan voisin ehkä kokeilla, tai sitten en... Jäätyminen todennäköisesti pilaa vesiohenteisen maalin koostumuksen ja rakenteen. Liuotinohenteiset maalit eivät ilmeisesti säikähdä pakkasta... Olen ainakin käyttänyt ulkovajassa olleita liuotinmaaleja ongelmitta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      20
      2988
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2577
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1443
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1340
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1231
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      979
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      883
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      806
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      27
      645
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      611
    Aihe