Nyt kun kaikki on kallistunut, niin jäätelön ei tarvitse olla kallista. Litra vaniljajäätelöä maksaa noin 1,50-1,70 euroa, ja sitruunat ovat noin 2-3 euroa kilo. Hyvänmakuisen jäätelösorbetin saa sillä että sekoittaa pieneen kulholliseen vaniljajäätelöä itsepuristettua sitruunamehua puolikkaan sitruunan verran, ja pyörittelee jäätelöä mehussa. Sitruunamehu imeytyy jäätelöön ja tekee siitä sorbettimaisen kohmeista. Sitruunan maku toimii erittäin hyvin vaniljajäätelön kanssa. Sopii nautittavaksi kahvin kanssa.
Edullinen jäätelövinkki kesään
Anonyymi-ap
54388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Ei sorbetti ole mitään v*tun jäätelöä.
Ei niin, mutta tämä muistuttaa sorbettia koostumukseltaan ja nautitaan kahvin kanssa kesähelteellä.
Sorbetti muuten on jäätelöä. Oletko ikinä syönyt sorbettia?
Kuka nauttii minkäkin kanssa, mikä sä olet täällä ohjailemaan sinne sun tänne kuin sätkynukkea.
Miksi juuri kahvia? Eikö helteellä voisi juoda vaikka vissyä sitruunan siivuilla?
Mikä ihmeen yöllinen vaahtoaja sinä olet? 😆
Suksi kuuseen. Miksi kommentoit?
En suosittele juomaan vissyä jäätelön kanssa. Vissyn voi ottaa kahvin ja jäätelön jälkeen. Tämä on siis kahvilakulttuuria, joka on itselleni hyvin tuttu.
Mikä ihmeen yöllinen neuvoja ja käskijä sä oikein olet. Suosittele nyt kahvia kesähelteillä sitten. Ymmärrätkö että kofeiini heikentää nestetasapainoa. Tapat ihmisiä ihme sitruuna-aloituksillasi.
Kahvi sopii erinomaisesti helteellä jäätelön kanssa. Lämpimissä maissa juodaan erittäin vahvaa kahvia päivän kuumimpaan aikaan, eikä ne siellä kuole siihen.
Oletko ikinä käynyt kahvilassa?
Sellainen drinkkikin löytyy...
Tämä.
Irish coffee on legendaarinen kahvidrinkki, jonka ainesosina ovat kahvi, irlantilainen viski, fariinisokeri ja kerma. Nimensä mukaisesti drinkki kehitettiin Irlannissa.
Siinä kerma vaahdotetaan vähän jäätelön näköiseksi drinkin pinnalle.
Tuolla on kuva
https://kuppikuumaa.fi/b/kahvidrinkit/
Tuo oli hyvä aloitus jäätelövinkkeineen!
Kommenttisi sätkynukkeineen, paljastaa sinut tohvelisankariksi, jolla on yli-lihava, äkäinen ja pirullinen vaimo.
Olet äkäinen, koska et painonsa kanssa kamppailevan vaimosi takia voi tuota jäätelö-herkkua itse vaimosi tähden tehdä.
Pelkäät vaimoasi ja hänen kaulintaan, ollen hänen sätkynukkensa, äristen ja kiukutellen täällä sitten siitä muille.
"Kuka nauttii minkäkin kanssa"
Sinut ohjailee vaimosi nauttimaan kaurapuurosta, vesilasillisen kanssa.
Ei ole sinulla sätkynukke elämä helppoa!
Otan osaa!
SORBETTI EI OLE JÄÄTELÖÄ. SORBETTI ON SORBETTIA JA JÄÄTELÖ ON JÄÄTELÖÄ! PAINA SE KAALIIN.
Tää on varmaan ainut postaus etusivulla mistä ymmärsin mitään. Ihan outoja juttuja nyt tänään yöllä.
Keräilytuote kesään, tavalliset 64 euroa, limited-versio 79 euroa. Ostin eilen Limited-version, on kaunis.
Voi sen jäätelönkin itse tehdä. Saa lisäaineetonta ja taatusti hyvää.
Kahvipavutkin voi kasvattaa itse, saa sitten taatusti hyvää. -sivusta
En ole ikinä kuullut että kukaan kasvattaisi kahvia Suomessa.
Voisit olla siis ensimmäinen! Joko alkoi kiinnostaa?
Taitaa ilmasto asettaa rajoituksia. Kahvipannu viihtyy trooppisilla ylänköseuduilla. Se ei kasva missä tahansa.
Mitä sä olet juonut? Horjuit baarista kotiin juuri?
No luot johonkin kasvihuoneeseen oikeanlaiset olosuhteet. Ja ei, en ole tullut baarista. Enkä ole edes juonut mitään alkoholipitoista. Ei mun tarvi.
Pelkäät kuitenkin kahvi ja jäätelöjuttuja. Huolestut niistä. Oukkidoukki.
Kahvipannuja tosin jos aiot kasvattaa, niin silloin ehkä kysyisin sinulta tuon saman, että mitä olet ottanut?
Onko toi sitä sd-energyä?
Saippuatkin voi valmistaa itse. Tyler Durden kertoo miten.
En ollut minä, joku muu. 😊
Syvällistä. Etkö ole vieläkään löytänyt miestä? Kai käsitä ettei meitä voi tulla? Se kävi jo ilmi heti kun juteltiin silloin. Ja valinta on sinun.
Kuka se oli, tiedätkö?
Mistä mä muista tietäisin?
Mä taidan tietää. Se on se...
Kuka se? Hämärää.
No se kaunis. Tumma.
No en tiedä mistä puhut. 😂
Erittäin kaunis ja kuuma. Tiedät kyllä.
No jos se toinen on kaunis ja kuuma, niin mitä sä mulle juttelet? 😅
No mutta kyllähän sä tiedät ettet ole itsekään mikään kedon lakastunein kukkanen. Olihan teitä. Mikä tässä nyt on ihmeellistä? Kai te nyt toisistanne sen näitte, vaikka ette olisi olleet sillä tavalla suuntautuneita.
Joillekin tulee jäätelöstä mieleen miehen sperma, siksi. Likainen mielikuvitus.
Joo, en tiedä mistä puhut. Oot varmaan erehtynyt henkilöstä nyt!
No enpäs olis kyllä ilman tätä kommenttia varmaan tullut koskaan edes ajatelleeksi.
Okei. Sovitaan niin. Lähiörouva säikähti. 🤭
Syvällistä? :D Se on leffasta.
En nyt ehkä sanoisi itseäni rouvaksi. En ole naimisissa, enkä iältänikään niin vanha, että tarvitsisi varmuuden vuoksi rouvitella. Että joo, sulla on nyt joku muu hakusessa. :)
Joo, niin on. Syvällistä.
Ei ole mitään hakusessa herran jestas tässä iässä olla koko ajan metsästämässä toisia ihmisiä jestas sentään tuota logiikkaa. Rauhoitu.
Joo, no en tiiä mitä täältä haet, mutta tiedän etten tunne sua, joten sama mennä nukkumaan. 😅
Okei. Tämä selvä. Ei kaikki tunne kaikkia.
Lakritsajäätelöä saa kun irtsarihyllystä muutama lakritsafudge jotka sulattaa vesitilkkaan kattilassa.
Kyllä se fudge sulaa tai palaa kattilaan, ei se jäätelöksi muutu!
Sitä lakritsakastiketta sekoittaa halpaan vaniljajäätelöön.
Jäätelöbiisi, Van Halen, Ice Cream man https://youtu.be/i2RKWJD5ops
En kuuntele näitä ikinä.
Onpa ihana vinkki. Söin kiskan sitruunajäätelön. Oli aivan ihanaa. Yksi pallo maksoi 4€ ja kaksi 5,5€