Kysyisin kokemuksia pelkästään mielialantasaajan käytöstä masennuksen ja hyvien aikojen hoidossa siitä huolimatta, että ei ole todettu kaksisuuntaista mielialahäiriötä.
Olen tällä hetkellä siinä vaiheessa, että minulta aletaan tutkia toistamiseen pibolaari häiriön mahdollisuutta. Viime kerralla saatu lähete ei keskittynyt pelkästään sairauden diagnosoimiseen vaan mulle tehtiin laajalti muitakin persoonallisuushäiriötestejä eikä mitään kaksisuuntaiseen liittyviä kysymyksiä esitetty juurikaan. Diagnoosia ei siis tullut. Uusiutuva masennus sen sijaan todettiin. Mielenterveys on muuttunut yli vuoden aikana ja masennusjaksoja on tullut useampia niitä jaksoja tietysti seuraa normaalit jaksot. Mulla on joitakin samankaltaisia "tapoja" kuin pibolaareilla ja mukana on myös sekajaksoja eli sekä masennusta että hypomanian kaltaisia oireita. Tällä hetkellä menossa juurikin tuo sekajakso. Yli viikko sitten aloitettiin uusi lääkitys brintellix. Tämä on aiheuttanut mielialojen heittelyä, mutta viikon jälkeen ollaan menossa parempaan suuntaan. Edelleen on alhaista energiaa, mutta paluu ns. normaaliin arkeen on tapahtumassa.
Sain tällä viikolla uuden B-lausunnon terapiaa varten ja lääkäri lupasi laittaa lähetteen uudelleen pibolaari häiriön tutkimusta varten. Mikäli mulle ei todeta sairautta niin voinko silti ottaa mielialantasaajaa masennuslääkkeen kanssa tai yksinään.
Lääkäri mainitsi, että mielialantasaajan käyttö olisi suositeltavaa mulle, sillä ongelmana on se, että en pysty kontrollimaan sisäistä mieltäni enkä ennakoimaan tulevia masennusjaksoja. Ne iskevät aina pikkuhiljaa enkä edes älyä tietyn negatiivisen hetken esim. alkavaksi masennukseksi. Tavoitteena on kuitenkin elää hetkessä ilman mitään ylianalysointia, että olenko masentunut vai en. Jossain vaiheessa vain huomaan, että olen elänyt samaa paskaa muutaman viikon ajan. Masentuneena on osittain toimintakyvytön. Tavoitteena on tasata mielialaa näiden kahden jakson välissä. Tätä on jatkunut viimeiset 4 vuotta, joista 1-2 vuotta pahempana.
Tällä hetkellä käytössä vain Brintellix, mutta mikäli minun on mahdollista tulevaisuudessa ottaa kehiin pelkästään mielialantasaaja, niin miten se toimisi ei pibolaari häirioiselle?
Mielialantasaajan käyttö ilman kaksisuuntaista mielialahäiriötä
4
330
Vastaukset
- Anonyymi
Mulla se tasaa liikaa. Nyt olen taas menossa juttelemaan, että mitä tästä eteenpäin. Reilun vuoden puputin lääkkeitä taas omasta aloitteestani ja olen väsyneempi ja lihavampi kuin koskaan eli ei tämäkään ole toimiva ratkaisu.
- Anonyymi
Kuulostaa ikävältä. Itselläni kaksi lääkevaihtoehtoa mielessä, sillä juurikin tuo painon nousu mietityttää. Nykyinen Brintellix ei onneksi nosta lainkaan painoa.
Miten sun suolisto on toiminut lääkityksen myötä? Monet mielialalääkkeethän aiheuttaa ummetusta.
- Anonyymi
Vatsa toimii ok, mutta ilman lääkkeitä vatsa on taas useinkin löysällä ja en koe sen johtuvan mistään stressistä tai jännityksestä, vaan esim. kupillinen kahvia, pasta-annos tai lohi saa usein vatsan sekoamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain17610722Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8510199Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2325639Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784468Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1272950- 1712945
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin381746Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981338Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61190Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161114