Ukrainan unohdettu

Romaani kansalle rahankeräys,,
16630
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

laitoin tuon aloituksen, että mitä tuntoja tuo herättä tänäpäivänä, olen sitä ikäluokkaa kun mustalaiset 50-60 luvulla oli yleinen vieras maaseutu kylillä kesällä ja talvella, ajoivat hevos-kärryjen kanssa pihaan ja purkausivat huoneelle kerjämän sanoen heti ovesta tullessaan "hai hyvä isäntä ja emäntä anna lapsillemme leipää", eikä he jääneet ovensuuhun norkoilemaan vaan levittäysivät joka huoneeseen "tarkastelemaan jopa ajoivat hevosen kärryineen pihalatoon heinää syömään, siinä talonväen silmät ei joka paikaan ehtinyt ja silloin saattoi 7- alushameen kätköihin kadota talolle tarpeelistakin tavaraa, kun elettiin 70-80 luvulle kyläkaupat oli kohteina, mottona "otti ja tuota,,

Äänestä
  • Ei liity palstan aiheeseen mitenkään mutta....Rasisti ja vihapuherikollinen natsihan sinä tänä päivänä olet jos käytät vähemmistön edustajista sanaa jota olet tottunut niistä käyttämään vuosikymmeniä ilman että kukaan siitä mieltään aiemmin pahoitti.Edellytyksenä tietenkin ettet ole vasemmistolainen, vihreä tms. "suvaitsevainen" jotka saa suoltaa suustaan ihan mitä tahansa. Esimerkkinä edellisestä Tuomioja joka kutsui juuri tulevaa hallitusta äärioikeistohallitukseksi seuraamuksitta vaikka äärioikeistolaiset eivät saaneet vaaleissa läpi ensimmäistäkään ehdokasta läpi.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ei liity palstan aiheeseen mitenkään mutta....Rasisti ja vihapuherikollinen natsihan sinä tänä päivänä olet jos käytät vähemmistön edustajista sanaa jota olet tottunut niistä käyttämään vuosikymmeniä ilman että kukaan siitä mieltään aiemmin pahoitti.Edellytyksenä tietenkin ettet ole vasemmistolainen, vihreä tms. "suvaitsevainen" jotka saa suoltaa suustaan ihan mitä tahansa. Esimerkkinä edellisestä Tuomioja joka kutsui juuri tulevaa hallitusta äärioikeistohallitukseksi seuraamuksitta vaikka äärioikeistolaiset eivät saaneet vaaleissa läpi ensimmäistäkään ehdokasta läpi.

    Kukaan ei vieläkään nimittele presidentti Niinistöä rasistiksi tms. vaikka toisteli vihervasemmisto hallituksen temppujen seurauksena persumantroja puheissaan kuten esim. Suomi on Ruotsin tiellä. Malli muuttuu kohta korvaajaksi tullessa oikeistohallituksen aikana isismammoja kotiuttanut mamuhalaaja.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Kukaan ei vieläkään nimittele presidentti Niinistöä rasistiksi tms. vaikka toisteli vihervasemmisto hallituksen temppujen seurauksena persumantroja puheissaan kuten esim. Suomi on Ruotsin tiellä. Malli muuttuu kohta korvaajaksi tullessa oikeistohallituksen aikana isismammoja kotiuttanut mamuhalaaja.

    persuilla lakisalkku jospa se natsikortin heiluttelukin on kohta vihapuhetta kohteeksi joutuessa tahot jotka eivät niitä edusta?

    Äänestä

Ukrainalaiset ja romaanit on aivan eriasia.

Äänestä

Romanit ovat pohjoisen Intian alueelta joskus vuosien 400–1100 välillä lähtenyt kansa, joka on levittäytynyt eri puolille maapalloa. Kaakkois-Eurooppaan romanit tulivat 1300-luvulla. 1400-luvulla heitä alkoi siirtyä Länsi-Eurooppaan ja myöhemmin myös Suomeen. Romanien tarkkaa kokonaismäärää on vaikea arvioida, sillä he eivät aina näy väestönlaskennoissa, mutta Euroopan unionin alueella heitä elää arvioiden mukaan yli 10 miljoonaa ja Amerikassakin noin kaksi miljoonaa.

Äänestä
  • Kiitos, aina se joku tervepäinen Kärsämäelläkin,,

    Äänestä

  • Ukrainalaiset on vanhoja neuvostoliittolaisia.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Ukrainalaiset on vanhoja neuvostoliittolaisia.

    Neukkulahan laittoi Ukrainalaisen "25-Divisioonin Olun torille torvisoittoo,,

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Neukkulahan laittoi Ukrainalaisen "25-Divisioonin Olun torille torvisoittoo,,

    Ukraina oli vihollinen sodassa eikä ystäväheimo kuten nyt kirjoitellaan...

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Kiitos, aina se joku tervepäinen Kärsämäelläkin,,

    Anonyymi
    19.06.2023 21:01

    Sinä pyhäjärven sairaspäinen se jaksat itsesi kanssa keskustella 18-22h/365vrk kaikilla s24 palstoilla...Juhannusaatonkin itket suolessa persujen perään aukoen päätä viesteille jotka olet kirjoittanut itse koska kaikki muut suomalaiset ovat juhannuksen vietossa.

    Äänestä

  • 24trollilIe kirjoitti:

    Anonyymi
    19.06.2023 21:01

    Sinä pyhäjärven sairaspäinen se jaksat itsesi kanssa keskustella 18-22h/365vrk kaikilla s24 palstoilla...Juhannusaatonkin itket suolessa persujen perään aukoen päätä viesteille jotka olet kirjoittanut itse koska kaikki muut suomalaiset ovat juhannuksen vietossa.

    "Paikkakunta nimeltä PYHÄJÄRVI mainittu KÄRSÄMÄKI palstalla ja sana trolli - Sensuurin, bannien ja jäähyjen vuoro kuten tähänkin asti vai mitä Pyhäjärven trolli?"

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Ukraina oli vihollinen sodassa eikä ystäväheimo kuten nyt kirjoitellaan...

    niin oli senaikaisen "Putinin käskystä ja se sama uhka olisi Suomella nyt ilman Natossa olemistamme, se "uhka on nyt Natottomalla Ruotsilla;"ei ole pois suljettu Ruotsin joutumisesta hyökkäyksen kohteeksi",,

    Äänestä

Aina se yksi romani kymmentä kärsäjunttia vastaa.

Äänestä

Pyhäjärvellä pyhäsalmen abc:llä pesi valkoista tojota farkkua joku toope ikkunanpesurilla. Ei edes tajunnut että dieselitankkaajat pesee sillä samalla tankista roiskuneet dieselit. Tuli varmaan puhdasta. Kuivaili oikein pyyhkeellä ja ajoi nesteelle tankille. Luultavasti kärsämäeltä ja hyvin ihmeellinen tapaus.

Äänestä

Suomen romani-heimolle ensin asiat kuntoon, he kun eivät saa vapaasti puukottaa valkolaisia ja varastaa mitä tarvitsevat? Kuuluu heidän kulttuuriinsa...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Romaani kansalle rahankeräys,,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu