Mitä on maanpuolustus

Anonyymi-ap

6

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielestäni on turha kehua maanpuolustuskykyään jos ei kykene suojelemaan IHMISIÄ eli kansalaisiaan.

      Mutta onko sotahimoisille vain maa-ala se mitä "puolustetaan", ihmisistä välittämättä?

      Amerikkahan on malliesimerkki tästä ajattelusta.
      Soditaan ympäri maapalloa ihmisistä välittämättä ja kutsutaan sitä isänmaan suojeluksi.

      Kaikki länsi maat palvoo amerikkaa ja itse seuraavat sen toimintamallia. Onko siis tämäkin länsimainen toimintamalli : suojellaan rajaviivoja kartalla mutta vähät välitetään mitä tappamista rajojen sisällä on?

      • Anonyymi

        Samaa ajatusta noudattaa EU - toivotaan Ukrainan saavan Krimi takaisin välittämättä mitä ihmisile siellä tehdään.
        Ja hallituksen toimintaa katseltuani totean, että lapset ei ymmärrä, ja eläimiltä ei näköjään kysytä.
        Saattaa olla, että tuolla on joku salainen porukka, joka on päättäny, että ww3 on ainoa keino vähentää liikamiljardeja. Valitettavaa vain, jos A luokkaa ei hommata suojaan siksi aikaa.

        On ollu kauhukuvia siitä, mitä sen jälkeen tapahtuu. Kelvottomille hysterikoille annetaan määräys, että kansa saatava lisääntymään, ja koska ovat kuin päiväkodin lapset, laittavat ihmiset sekaisin kuka hyvänsä kenen kanssa hyvänsä saasta pska vajakki terveen kanssa, joten kersat sairaita synnyttyään, tai kukko kukon kanssa (tappavat toisensa) ja skorpionit keskenää (helvetti perheessä).

        Kivikaudella näistä ei ymmärretty, ja sama näyttää jatkuvan.


    • Anonyymi

      Mikä tarve Ruotsilla on enää Natoon, kun on joka puolelta Natomaiden ympäröimä..Hannu Hanhien tuuria taas tuossakin asiassa..

      • Anonyymi

        Nykyaikaa ajaa uskottavuusideologia ja kuvitelma pohjolassa, että konkreettinen uhka tulee valkoisten keskuudesta (Venäjä). Valkoinen tiettyä uskontoa tai valtio-oppia tunnustava (äärimielinen juutalainen tms) on eri asia kun valkoinen perus kristitty, ja näitä jälkimmäisiä on pohjola Venäjää myöten täynnä. Se on pieni porukka, joka haluaa ajaa poliittista ideologiaa.

        Suomalaiset on niin kivikautisia vielä, että sen sijaan, että tutkisivat tai ajattelisivat, he puhuvat kuten kivikautiset alkuasukkaat puhuivat - tuomitsevat oman rotunsa kansan.
        Putinilla ja Zolotovilla on nähty kipa päässä. Tästä ei puhuta. Miksi? Onko helpompaa laittaa kristityt sotaan toisiaan vastaan kansallisuuden perusteella?

        Suomessa puhutaan "kunhan ei venäläiset pääse..." Tämä jatkuu niin pitkään, kun suomalainen ei ole tarpeaksi vielä nähnyt mustia miehiä, kuten inkkarit eivät olleet nähneet tarpeaksi valkoisia miehiä!
        Samalla tavalla se jatkui kivikautisten heimojen parissa, kunnes tajuttiin liian myöhään...

        Kuka ajaa afrikkalaisia EU alueelle, mutta ei aasiaan tai israeliin? Kuka vihaa valkoisia?


    • Anonyymi

      Mitä on maanpuolustus?
      Näyttää olevan sitä, kun valkoiset lampaat laitetaan tappelemaan toisiaan vastaan, ja hyeenat hyörii ympärillä ja odottavat pääsevänsä maatilan isännäksi.
      Jos se toteutuu, ja jos lehmät omaa uskoa ja älyä omiin voimiinsa, ne murtautuu aitojen läpi lampaiden alueelle ja pyytää pässeiltä apua. Ne taas on sitä mieltä, että ei auta muu kun polttaa koko talo.

      Kari Suomalainen oli oikeassa, ja hän ennusti Ruotsin tulevaisuuden.
      "Jos hollitupalaiset pääsee salin puolelle, ne ei siitä sivisty, vaan päinvastoin, salista tulee hollitupa. Niin käy sen nk. kulttuurinkin suhteen."
      Mutta onko ennustajia koskaan kuultu muiden, kun alkuperäiskansojen keskuudessa?

      Miten pitkälle Suomi on valmis menemään, ja kenen käskystä?
      Milloin loppuu hysteerinen hyppely USA:n ja Naton yms. virkakunnan edessä? Vasta. kun jalka on viilletty veitsellä, jota ei pidellyt valkoinen käsi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      138
      14394
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      38
      6001
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      156
      5577
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      311
      4405
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      51
      4202
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3692
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      3660
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3607
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      67
      2690
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      99
      1522
    Aihe