Vuokran korotus

Voiko vuokraa nostaa 40€ kk. Millä perusteella vuokraa voi nostaa
9457
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sen mukaan mitä sopimuksessa lukee korottamisesta. Muutenkaan ei saa olla kohtuuton korotus ja olis toivottavaa noudattaa hyvää vuokratapaa. 10% korotuksiakin ollut mikä on todella paljon! Riippuu paljon siitä miten kulut nousseet mutta esim. remonttimenoja ei voi jaksottaa liian lyhyelle ajalle.
Muuten, ollaan muuttotapioaluetta ja asuntotarjontaa riittää, jonka luulisi hillitsevät korotus painetta.

lajijasuris

Äänestä

Vuokraa voi nyt nostaa niin paljon kuin haluaa ja kehtaa, kun Kokoomus on pääministeripuolue. Varsinkin köyhien ja työttömien vuokria voi nostaa.

Äänestä
  • No ei sitä nyt voi miten paljon vaan korottaa. On siinä joku raja

    Äänestä

Niin ja rikkailta pois kaikki tuet. Niillä on rahaa ei tartte Kelan tukia

Äänestä
  • Kelan maksamissa tuissa, pois lukien lapsilisä, on tulorajat. Rikkailta ovat tuet pois jo ennestään.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Kelan maksamissa tuissa, pois lukien lapsilisä, on tulorajat. Rikkailta ovat tuet pois jo ennestään.

    Rikkailta pitää ottaa pois lapsilisät ja kaikki muutkin Kela etuudet. Pitää ottaa pois myös kaikki yli suomalaisen keskipalkan menevät tulot ja jakaa köyhille työttömille. Näin toimii oikeudenmukaisuus!

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Rikkailta pitää ottaa pois lapsilisät ja kaikki muutkin Kela etuudet. Pitää ottaa pois myös kaikki yli suomalaisen keskipalkan menevät tulot ja jakaa köyhille työttömille. Näin toimii oikeudenmukaisuus!

    Oletteko ehkä kommunisti? Minulla on vähän erilainen käsitys oikeudenmukaisuudesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Rikkailta pitää ottaa pois lapsilisät ja kaikki muutkin Kela etuudet. Pitää ottaa pois myös kaikki yli suomalaisen keskipalkan menevät tulot ja jakaa köyhille työttömille. Näin toimii oikeudenmukaisuus!

    Palkansaajan keskimääräistä suuremmat tulot perustuvat paljolti opiskeluun, ahkeruuteen ja joustavuuteen, siis seikkoihin jotka ovat nykyaikaisen yhteiskunnan kantavia voimia. Pidän kovin epäoikeudenmukaisena, jos heidän palkallaan kustannetaan tyyppejä joille mm. keskiolut on maistunut paremmin kuin opiskelu. Myöskään työmaiden änkyröille ei pidä maksaa samalla tavalla kuin joustaville, kehityskykyisille ja yhteistyökykyisille.

    Viimeisen puolen vuosisadan aikana ei opiskelu ole kenellekkään ollut riippuvaista varallisuudesta. Asenteet työelämässä taas eivät kysy varallisuutta ensinkään.

    Äänestä

Paljonko vuokra on nyt ja kuuluuko siihen lämpö tai vesi? Kuinka monta neliötä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Voiko vuokraa nostaa 40€ kk. Millä perusteella vuokraa voi nostaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu