Ujous ja koulun teatteri

Anonyymi-ap

Tosiaan alotan lukion tän kesän jälkeen ja pääsin juuri sinne minne halusinkin. Lukiossa voi painottaa erilaisia taideaineita kuten musiikkia,kuvista,yms ja siellä ois mahdollista osallistua koulun teatteri ryhmään tekemään erilaisia näytelmiä ja oon unelmoinu tästä varmaan aika peruskoulun alkuajoilta. Oon ollu peruskoulussa aika ujo en kuitenkaan niin ujo että olisin tuppisuu koska uskallan tarvittaessa puhua ihmisille joita en tunne niin hyvin.

Ongelmana yleensä on että jos on joku yhtäkkinen vuorovaikutus tilanne tai mun pitää äkkiä keksiä mitä sanoa meen helposti lukkoon +punastun helposti.

Kummiski muistan ala asteella me tehtiin luokan kanssa koko joulukuu semmosta tonttu näytelmää vaikka olin tosi ujo ei se ollut niin pelottavaa ja heittäydyin kunnolla lavalla sain kuin jonkinlaista energiaa :D
Mutta kannattaako mun silti vaan mennä siihen koulun teatteri ryhmään vaikka oon ollu ujo suurimman osan elämästä?

5

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa.

      Tää voi kuulostaa tyhmältä, mut about kaikki esiintyjät joita tunnen, niin niitä jänskättää. En tiä, mistä se johtuu, siitä että ne jotenki vaan lataa siihen niin paljon tunteita, tai jotain. Vai onko se universali juttu.

      Ylipäätään tollasesta sä saat sitä esiintymiskokemusta, mikä auttaa siinä, ja sit tulevaisuudessa sä voit kuitenki valita, että lähetsä tekeen jotain impro teatterii vai jotain sellasta missä on hyvinki tarkkaan etukäteen tehty käsis, vaikka elokuvaa.

    • Anonyymi

      Tottakai meet.Moni näyttelijä on ujo siviilissä mutta lavalla saa heittäytyä roolisuorituksen ja se antaa itsevarmuutta.

    • Anonyymi

      Homeopatiasta on apua, mm gelsemium 200, lycopodium 200 esiintymisjäännitykseen. Punasteluun en nyt muista yhtäkkiä, oisko ollut phosphorus 200, argentum nitricum 200, ja jos vielä kaikkia saa 1000 potenssissa niin niitäkin kannattaa ottaaa ainakin kerran

      • Homeopaattisen "lääkkeen" ja placebon tutkittu vaikutus on aivan sama. Etenkin homeopaattisten "lääkkeiden" hinnat tekevät koko alasta huijauksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10855
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8107
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      122
      3569
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3548
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      34
      3498
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3137
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      54
      2483
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      1981
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1766
    Aihe