"Mansikka kangas" ja rikkaruohot

onko ideaa?

Onko ideaa laittaa "mansikka kangas" (tai miksi sitä nyt kutsutaan viralliselta nimeltä) mansikkamaan pohjallekin kun on paljon rikkaruohoja.. Ainakin paketin kannessa mainostavat että käy myös estämään rikkaruohojen läpitulon.. Onko kokemuksia?

8

2957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aikaa mennyt...

      Samaa kyselen minäkin.

      Käykö joku toinen kangas?

      Mitä tehdä mansikkamaalle syksyllä?

      • Mummi

        Kyseiseen tarkoitukseen on oivallinen muvikangas saatavilla mm Hon-kogista. Siinä on istuskohdat merkattuna. Syksyllä hyvä mukkaus maahan, kangas päälle, istutus ja jos on kuiva kausi, kastelua.
        Ei tarvitse kitkeä ja kiroilla rikkaheinien kanssa.
        2v, sitten istutetut n.100 tainta on antanut tänäkesänä parhaan sadon, n.15kg. Ja jos ei sade pilaa, niin vieläkin tulee.
        Huom. taimet olivat vanhoista rönsyistä laitettu !


    • Aikaa mennyt

      Miten rönsyt istutetaan? Laitetaan se juuri kohta maahan, miten syvälle? Paljonko tarttee laittaa multaa päälle?
      Voinko istuttaa vaikka nyt?

      Kiitti neuvoista!

      • Mummi

        Leikkasin vaan rönsystä taimen irtin, siinähän on jo hyvät juuret valmiina. Istutin muoviin tehtyyn reikään ja peitin juuria myöten. Älä tee liian isoa reikää, vaan juuri sellaisen et sormet mahtuvat peittämään juuren. Näin ei jää tilaa rikkakasveille.
        Minusta on parempi istuttaa syyskuussa, silloin rönsytaimet ovat jo isokokoisia ja tukevia.
        Maanmuokkauksen yhteydessä lannoitimme maata, koska istutimme samaan paikkaan kuin aikaisemminkin.
        Meillä on toiminut rönsyistutus todella hyvin, emme tiedä mansikan laatua koska n.10v sitten ostimme taimia ja ne lähes kaikki kuolivat talven aikana. Syksyllä keräsimme rönsyt ja se kokeilu oli hyvin onnistunut. Työn iloa !


    • Ostin yhdeltä

      maanviljelijältä olkipaaleja tein multapenkin samallatapaa kun perunapenkki.Istutin taimet olkipaalista leikkatun levyn keskelle noin 40cm välein,mansikat pysyy puhtaana ja sittenkun taas uusii taimenet saa oljet muokata maanparannukseksi.

      • Säästövinkki

        Mansikantaimia voi istuttaa myös vanhoihin peittoihin, mattoihin ja vastaaviin. Näin nämä jätteet tulevat hyötykäyttöön. Kun ne ovat maatuneet, voi vaihtaa uusiin eikä maksa mitään.


    • puuta heinää

      Vanhoissa peitoissa, matoissa sun muissa rievuissa, jotka imevät itseensä vettä ja säilövät kosteuden pitkäksi aikaa, on otolliset olot kaikenmaailman ötököille ja taudin aiheuttajille kasvaa ja kehittyä. Etenkin homeet rakastaa kosteita riepuja. Ei siis voi suositella puutarhakäyttöön. Ja nykyajan kankaissa on nin paljon keinokuituja, ettei ne edes kunnolla maadu, vaan maaperään jää kiusaksi milloin mitäkin kuituja ja naruja. Omalla pihallani törmään liki aina uusia istutuskuoppia kaivaessani entisten asukkaiden hautaamiin jätteisiin, maton kappaleita, riepuja, naruja, muovia, lasia ja mitä mielenkiintoista milloinkin. Tätä tonttia on asutettu jo vuosikymmeniä, mutta olisihan se hauskempia havainnoida sitä vaikkapa vanhoista istutuksista kuin maan alta löytyvistä jätteistä.

    • Säästäjä

      Ainakin meidän perukoilla on onnistunut siinä missä mansikkakankaankin kanssa. Mansikan allehan voi laittaa myös puuta ja heiniäkin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2729
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2478
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2181
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2016
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      110
      1502
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1363
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1032
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      984
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      798
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      791
    Aihe