https://kalajoenhistoria.blogspot.com/2010/05/kalajoen-puukot.html
Mitenkäs nyt? Minä olen ihan lapsesta saakka kuullut että Tommipuukko se on ihka aitoa hyrynsalmelaista disainia vaan kuinka lienee?
Tommi-puukko on Kalajoen puukon jäljitelmä?
11
748
Vastaukset
- Anonyymi
Se oli silloin ennen mutta nyt puukon nykymalli on nähtävissä liikenneympyrässä.
Eksoottisen itämainen.- Anonyymi
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17898051T
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Missähän lie puukko alkujaan keksitty? Kivestä värkkäsivät jo aikojen alussa, siirtyen kupariin, pronssiin ja lopulta rautaan. Hyrynsalmen puukoissa on erikoisuutena että kahva on tehty raidan visapahkasta. Ei löydy Lapualta tai Kauhavalta vastaavaa.
- Anonyymi
Wikipedia kertoo:
Tommi-puukko eli Kainuun puukko on Hyrynsalmella 1800-luvulla kehitetty puukkomalli. Fiskarsin hienotaepajan johtajan englantilaisen Thomas (Tommi) Woodwardin oppipoika Kalle Keränen kehitti mallin vuoden 1868 jälkeen. Kerästä alettiin Woodwardin mukaan nimittää Tommiksi ja hänen valmistamiaan puukkoja Tommi-puukoiksi. Puukon tekotapa säilyi Kerästen suvun salaisuutena aina 1930-luvulle saakka, jolloin puukkoja alettiin jäljitellä ensin Hyrynsalmella ja sitten muualla Kainuussa.- Anonyymi
Jep. Kalajoen puukon vaikutteet näkyvät ylähelassa sekä tupen värjäyksessä selvästi.
- Anonyymi
Voi kauheeta; ja gummisaappaidenkin kysyntä on laskenut.
Kui ihmees me täst selvitään…? - Anonyymi
Tommi on takuulla Hyrynsalmen ja Kainuun laatupuukko.
- Anonyymi
Jep. Tosin matkii Kalajoen puukkoa mutta vaatimattomampi, kuten nälkämaahan kuuluukin. Olkoon vaikkapa tommi sitten.
- Anonyymi
Paskat oo kumpaakaan!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jep. Tosin matkii Kalajoen puukkoa mutta vaatimattomampi, kuten nälkämaahan kuuluukin. Olkoon vaikkapa tommi sitten.
Nyt on juhannus aloitettu etuajassa!
Puukko matkii toista puukkoa. Ne eivät ole eläviä olentoja käsittääkseni, eivät ainakaan teatterikoulyn käyneitä.
- Anonyymi
Molemmat ovat hyviä ja kauniita puukkoja, samankaltaisuuksia löytyy mutta myös eroja. Kuitenkaan kumpikaan ei ole toisensa jäljitelmä. Tietäjät ja tekijät tietää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841679- 851212
- 1101113
- 66880
- 102861
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56808- 47721
- 36712
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47661- 33643