Tommi-puukko on Kalajoen puukon jäljitelmä?

Anonyymi-ap

11

833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se oli silloin ennen mutta nyt puukon nykymalli on nähtävissä liikenneympyrässä.
      Eksoottisen itämainen.

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        😋 ­­N­­­y­­­m­f­o­­m­a­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17898051T

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Missähän lie puukko alkujaan keksitty? Kivestä värkkäsivät jo aikojen alussa, siirtyen kupariin, pronssiin ja lopulta rautaan. Hyrynsalmen puukoissa on erikoisuutena että kahva on tehty raidan visapahkasta. Ei löydy Lapualta tai Kauhavalta vastaavaa.

    • Anonyymi

      Wikipedia kertoo:

      Tommi-puukko eli Kainuun puukko on Hyrynsalmella 1800-luvulla kehitetty puukkomalli. Fiskarsin hienotaepajan johtajan englantilaisen Thomas (Tommi) Woodwardin oppipoika Kalle Keränen kehitti mallin vuoden 1868 jälkeen. Kerästä alettiin Woodwardin mukaan nimittää Tommiksi ja hänen valmistamiaan puukkoja Tommi-puukoiksi. Puukon tekotapa säilyi Kerästen suvun salaisuutena aina 1930-luvulle saakka, jolloin puukkoja alettiin jäljitellä ensin Hyrynsalmella ja sitten muualla Kainuussa.

      • Anonyymi

        Jep. Kalajoen puukon vaikutteet näkyvät ylähelassa sekä tupen värjäyksessä selvästi.


    • Anonyymi

      Voi kauheeta; ja gummisaappaidenkin kysyntä on laskenut.
      Kui ihmees me täst selvitään…?

    • Anonyymi

      Tommi on takuulla Hyrynsalmen ja Kainuun laatupuukko.

      • Anonyymi

        Jep. Tosin matkii Kalajoen puukkoa mutta vaatimattomampi, kuten nälkämaahan kuuluukin. Olkoon vaikkapa tommi sitten.


      • Anonyymi

        Paskat oo kumpaakaan!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jep. Tosin matkii Kalajoen puukkoa mutta vaatimattomampi, kuten nälkämaahan kuuluukin. Olkoon vaikkapa tommi sitten.

        Nyt on juhannus aloitettu etuajassa!
        Puukko matkii toista puukkoa. Ne eivät ole eläviä olentoja käsittääkseni, eivät ainakaan teatterikoulyn käyneitä.


    • Anonyymi

      Molemmat ovat hyviä ja kauniita puukkoja, samankaltaisuuksia löytyy mutta myös eroja. Kuitenkaan kumpikaan ei ole toisensa jäljitelmä. Tietäjät ja tekijät tietää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      237
      4185
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      113
      2643
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2392
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1436
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1097
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      946
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      931
    Aihe