Uusi Jeanneau 410 upposi Itämereen. Kävi ilmi, että joku laippa keulapotkurissa oli liimattu paikalleen, kun se pitäisi keulapotkurin valmistajan mukaan laminoida. Kauhea vimma niitä nykyisin liimata veneet kasaan. Nyt kaikki samanlaiset veneet vuoden 2020 jälkeen sai korjauskutsun.
https://jeanneau.proboards.com/thread/10678/410-sun-odyssey-sinks-baltic
Liimaus vs laminointi
6
745
Vastaukset
- Anonyymi
En osaa sanoa tuohon oikeastaan muuta kuin että samanlaisia virheitä sattuu Boeingin lentokoneissa, useammallakin autovalmistajalla (kaasu hirttää ajossa, ratti jää käteen, turvatyynyt eivät toimi, moottoritilasta syttyy palo joka polttaa koko auton jne.).
Näitä beta-vaiheeseen jääneitä tuotteita on kaiken aikaa enemmän, kun tuotantoa tehostetaan, kaikki valmistuskulut minimoidaan ja sitten joku hyväksyy jonkun rakenteen, joka on susi.
Onhan noita siltoja romahtanut, taloja räjähtänyt kaasuvuotojen takia jne.
Toisaalta, nämä 2020-luvun purjeveneiden laatuongelmat eivät koske minua.
Itselläni näet ei ole minkäälaista halua ostaa moista sen enempää käteisellä, pankkisiirrolla kuin velkavieterilläkään.
Eikä muuten olisi varaakaan, joten se siitä.
20v vanha purjevene tuskin uppoaa enää valmistusvirheen takia.
Muusta syystä tai käyttäjän virheestä ennemminkin. - Anonyymi
Laminointi on varmasti vahvempi ja sitä myötä turvallisempi ratkaisu potkuriputken kiinnitykseen.
- Anonyymi
Tässähän oli kyse kippaavasta (retractable) keulapotkurista eikä tunnelista. Omassa paatissa on RMC/Lewmar kippaava, jonka boksi on laminoitu runkoon. Tämä on aika yksiselitteisesti myös asennusohjeessa.
Riskipaikkana siinä on kumipalje, joka pitää vaihtaa ohjeen mukaan viiden vuoden välein.
Lainaus asennusohjeesta:
Consult the boat designer on the number of layers and the method to be used. The lamination must not be less than 6 layers and must be tapered, starting with 1x300gm mat and then 5x600gm.
To prepare the box, sand the area to be laminated and then clean with solvent.
On the sides and the rear of the box, lamination should cover at least 100mm up the box.
On the front of the box, lamination should go up to a point just below the hinge. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässähän oli kyse kippaavasta (retractable) keulapotkurista eikä tunnelista. Omassa paatissa on RMC/Lewmar kippaava, jonka boksi on laminoitu runkoon. Tämä on aika yksiselitteisesti myös asennusohjeessa.
Riskipaikkana siinä on kumipalje, joka pitää vaihtaa ohjeen mukaan viiden vuoden välein.
Lainaus asennusohjeesta:
Consult the boat designer on the number of layers and the method to be used. The lamination must not be less than 6 layers and must be tapered, starting with 1x300gm mat and then 5x600gm.
To prepare the box, sand the area to be laminated and then clean with solvent.
On the sides and the rear of the box, lamination should cover at least 100mm up the box.
On the front of the box, lamination should go up to a point just below the hinge.Niin, ja se on huolestuttavaa, että kustannussäästön nimissä tehdään hälläväliä-lätkäistääntähänvainliimamälli-asennuksia, joita ei kukaan hyväksyisi talvisäilytystelakallakaan tehtynä. Missä muissa asioissa Beneteau-konsernissa tingitään kriittisissä asennuksissa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, ja se on huolestuttavaa, että kustannussäästön nimissä tehdään hälläväliä-lätkäistääntähänvainliimamälli-asennuksia, joita ei kukaan hyväksyisi talvisäilytystelakallakaan tehtynä. Missä muissa asioissa Beneteau-konsernissa tingitään kriittisissä asennuksissa?
Ei sen enempää kuin Bavarian, Boeingin, Nissanin, Teslan, GM:n, Toyotan, Mercedeksen, BMW:n tai lukemattomien työkalu-, kodinkone- tai vaikkapa elektroniikkavalmistajienkaan tuotteissa.
Autot ja bussit palavat soihtuna, ratit jäävät käteen, kaasut hirttävät, autopilotti ajelee kahtasataa päin vastaantulijoita, lentokoneet tulevat tonttiin, tekoäly haaveilee ihmiskunnan tuhoamisesta jne.
Viimeisimpinä pastoissa oli metallia ja jossain jogurtissa viemärinavausainetta, suklaassa pähkinää ja parit kännykkälaturit antoivat jytkyt, puhelimen akut räjähtelevät, uima-altaan pumppu tekee veden jännitteiseksi ja sen sellaista.
Siinä kontekstissa joku keulapotkuri on aika vähäinen feelu. YKSI Jeanneau on uponnut tuon takia, eikä siinä kukaan edes loukkaantunut.
Minkä "konsernin" veneellä itse purjehdit :) ????
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1692693Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens32643Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n1042522- 1662255
Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi772100EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt1301946Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki581665Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1241624Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan1051607- 841291