EU on kieltämässä palkattomat työharjoittelut

Euroopan parlamentti äänesti aloitteen puolesta, jossa vaaditaan muun muassa EU-direktiiviä harjoittelujaksojen vähimmäispalkasta.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/208ba04d-661c-4276-8b60-269907676ebe

Hyviäkin asioita tulee välillä EU:n suunnasta.
33623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Hyvä asia!

Äänestä

Lopultakin jotakin järjellistä Brysselistä. Tuohan on ollut suorastaan tolkutonta väärinkäyttöä koko touhu, ihmisiä " työkokeiluissa" 9€ liksalla, ja kun se sopimus loppuu otetaan uusi tilalle taas ilmainen työntekijä.

Hävitöntä yhteiskunnan hyväksymää orjatyötä

Äänestä

Tulee ongelmia.

Jos työnantajien pitää maksaa harjoittelijoista, tuskin ne sen innokkaammin ottavat niitä, kuin nyt, kun harjoittelijalle ei ole tarvinnut maksaa mitään.

Nykyisin tutkintoon kuin tutkintoon vaaditaan vaaditaan pakollisen harjoittelun suorittaminen. Tämä ilmainen harjoittelu koskee kaikkia alemman tason koulutuksia, siis amiksia, ammattitutkintoja jne. Korkeakouluopiskelijoile pruukattu jotain maksaakkin, joku inssi saattaa tehdä diplomiaan varten hyvinkin tuottavia hommia. Mutta jotkut autonasentajat, ne on vaihdelleet rengasliikkeissä renkaita orjina. Sitten tietenkin ihmetellään, kun vastavalmistuneet mekaanikot ei osaa käyttää, kuin rengasavainta.

Opiskelijoilla ollut tähänkin asti hankala löytää minkäänlaista harjoittelupaikkaa, tuskin tilanne paranee, millään direktiivillä.

Asia johtaa johonkin mullistukseen koulutuksessa. Toki oppilaitoksissa tehdään asiakashommia oppilastöinä. Ehkäpä oppilaitokset alkaa tekemään pisneksiä, eli perustavat itse niitä yrityksiä, joissa harjoitteluja voi suorittaa. Mutta sitten kyseessä on epäterve kilpailu joka ajaa oikeat firmat ahtaalle. Eikä oppilaat saa sellaisessa työssä oikeaa kuvaa työelämässä, kyseessä ikäänkuin leikkityö,

Noin mainiten, ite hankin opistotason koulutuksen parikymmentä vuotta sitten. Yli puolet jengistä ei löytänyt harjoittelupaikkaa. Noh, "mediaosuuskunta" pystyyn, harjoittelu sillä kuitattu ja opintoviikot opintokirjaan. En tiedä mitä muut teki, mä olin "etätöissä" himassa :D

Hyvä ajatushan toi toki on, käytännössä mene munilleen.

=DW=

Äänestä
  • Jokaiselle harjoittelijalle maksettiin oman kokemukseni mukaan jotakin, kun tutkintoni aikoinaan suoritin. Kukaan meistä ei tainnut tehdä "ilmaiseksi" hommia.

    Äänestä

Piensijoittaja Tiina Ahva, ex-sininen, liittyi kristillisiin. Toisaalla sijoittajalehden Viisas Raha kolumnissa Essayah kertoo

"Osakesäästötili (OST) on kristillisdemokraattinen panos kansankapitalismiin"

Essayah kehuu OST:ä hyväksi havaituksi tuotteeksi, erinomaiseksi, kaikki voittavat ... Hänen tekstinsä on sen verran ammattimainen, että siitä näkee, että hän tekee itse kauppaa

OST- sijoituksella on kateudesta johtuva yläraja, joka nostettiin hallitusneuvotteluissa 100 000 euroon. Rajaa ei Essayah ymmärrä ollenkaan

(Kristitty Kankaanniemi toimi myös OST:n puolesta Perussuomalsisissa)

Tiina Ahva
https://www.kdlehti.fi/2023/06/19/haluan-auttaa-kdta-kasvamaan-10-prosentin-puolueeksi-kristillisdemokraatteihin-liittynyt-tiina-ahva-tuli-mukaan-toimiakseen/

Äänestä

Teidän ei kannata mennä harjoittelijoiksi
Verot eläkkeen päälle ovat sietämättömät. Pöyristyttävät

OST - tiliä sen sijaan voitte käyttää vau vau vaurikastumiseen. Se sopii myös perinnönjakoon teknisesti

Äänestä

Ihmisillä on teetetty töitä jopa ilman palkkaa, kun on tarve työntekijälle,
mutta yrittäjä haluaa kiertää palkanmaksun.
Sitä kutsutaan kai"työhöntutustumiseksi".

Jakso voi kestää ainakin kolme kuukautta.
Sitten voi ottaa taas uuden ilmaisen työntekijän,
joka "haluaa tutustua työelämään".

Pikku firmat, erilaiset pikku myymälät jne, käyttävät näitä ihmisiä
hyväkseen antamalla ymmärtää, että "työhöntutustuja" voitaisiin
ottaa töihin, vakinaistaa.

Äänestä
  • Toisaalta.

    Pikkufirmoilla nimenomaan ei ole liikaa rahaa, halpa/ilmainen harjoittelija voi ite asiassa olla hyvinkin merkittävä tekijä, että yleensä koko yritys pysyy pystyssä. Ekan duunarin palkkaaminen hiton suuri taloudellinen investointi, ei monilla ole yksinkertaisesti varaa palkata ketään, vaikka duunari tekiskin töitä, kulut lisääntyy hitosti.

    Orjatyö vittumainen asia ja sitä tosiaan käytetään hyväksi häikäilemättömästi. Mutta toisaalt, harjoittelijat auttaa firmoja pysymään pystyssä ja harjoittelijat saa edes jotain ja etenkin yleensäkin sitä harjoittelua tehdyksi.

    En usko direktiivin menevän, ainakaan sellaisenaan mitenkään läpi. Siitä voi tulla iso byrograattinen systeemi, missä eu ja valtiot maksaa ikään kuin sosiaalitukea harjoittelijoille. Kun mitenkäs se olikaan, nyt aiotaan leikata asumistukija ja miten se menikään lainojen korkotukien kans. Ja tais opintorahatkin olla laskussa....

    Siitä olen täysin varma, ei monet yritykset ala makseleen pieniäkään palkkoja harjoittelijoille. Koska sekin, harjoittelija tarvitsee aina ohjausta ja opetusta ja se lisäks vie työnantajalta iteltään työaikaa, ehkä paljonkin. Suurissa yrityksissä, missä paljon duunareita ja harjoittelijoita, niillä luonnollisesti omat systeeminsä uusien ohjaukseen, eikä se heilauta budjetteja mitenkään Mutta ei nekään halua lisälaskuja asiaan.

    Edelleen mieltä, ajatus kaunis, toteuttaminen mahdotonta.

    =DW=

    Äänestä

  • mitäköhän se sinulle kuuluu pienyrittäjän ja sen harjoittelijan hommat
    mutta
    ei siis eläkeläisenä kannata mennä työharjoitteluun Suomessa

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    mitäköhän se sinulle kuuluu pienyrittäjän ja sen harjoittelijan hommat
    mutta
    ei siis eläkeläisenä kannata mennä työharjoitteluun Suomessa

    Heh.

    Tyypillinen asenne ja kommentti suurten loipummi-käluokkien edustajalta. Ei kiinnosta edes poliittiset ja taloudelliset asiat, pitää vaan omaa napaa tuijottaa ja märistä liika pienistä eläkkeistä ja kehnosta sairaanhoidosta :D

    Maassa luemma huutava työvoimapula, kerros, mistä saa pätevää ja osaavaa työvoimaa hoiteleensairaaloita ja virkailijoiksi soskuun ja kelaan, jos päteiä ei valmistu harjoittelupaikkojen puutteen takia. Ja kukahan net yritysten taloudelliset menetykset maksaa, nekä epäpätevät työttömät, jotka ei saa duunia, koska 3ivät pysty suorittamaan opintojaan harjoittelun osalta?

    Heh, kommenttisi oli todella hauska ja siinä tuli esiin monenmoista, miks tämä yhteiskunta tahtoo olla pikku ongelmissa talousasioissaan.

    =DW=

    Äänestä

ei teidän kannata mennä työharjoitteluun ja täällä sellaisten miettiminen ei paljon asiaa paranna, tietenkin harjoittelusta pitää maksaa jotain ja siellä pitää olla irtisanomismahdollisuus täydellinen eli
tää ei ooo mun juttu -noviiseille potkut heti roikkumaan ei jäädä

USAssa kaikki valmistuu työharjoittelulla eikä jolla typerää valtiotiedettä tai humanismia tai kasvatustieteitä KUKAAN OPISKELE OMALLA KUSTANNUKSELLA
TUTKINTOJA joilla ei saa töitä mutta voi harrastaa leikisti akateemisuutta
valtion maksamissa kouluissa maksutta huvikseen aivan järjetöntä

mutta teidän ei kannata mennä harjoitteluun verojen takia

Äänestä

Suomessakin on aloite sairaanhoitoalalta, muttei ole saanut riittäviä ääniä - olisi pitänyt olla yleisemmin kuten tossa, niin olisi aloite mennyt eduskuntaan.

Suomessa halpatyövoima on kokonaisudessaan iso korruptoitunut bisness jota kokoomus ajaa työantajien pyynnöstä, jotka ahneuksisaan haluaa halpaa ja ilmaista työvoimaa.

Onneksi on puolueeton kolmas osapuoli EU:ssa, joka on saanut aikaan nyt edes ton. Suomessa on paljon korruptiota, ja niistäkin olisi syytä saada aikaan aloitteita. Mutta toisaalta, 79% suomalaisista kannattaa halpatyötä, työttömyyttä, pakkoruotsia ja niihin liittyviä ongelmia. Yksinkertaisinta tässä tilanteessa on muttaa valokoimaansa maahan.

EU on saanut nyt lisää uskottavuutta.

Äänestä

Kaikki nämä suomalaiset jotka ovat eri nimityksillä jossakin työkokeilu, työharjoittelu tms. jos lopetettaisiin joutuisivat firmat PALKKAAMAAN huiman määrän työttömiä aivan oikeisiin töihin.

Kyllä sillä vaikutusta on jos 250 tuhatta on noissa palkattomissa "töissä" tienaamassa työnantajalle ilmaista rahaa yhteiskunnan hyväksymässä orjatyössä.

Äänestä
  • Mahdatkohan vähän suurennella asioita?
    Montako tarkoittamaasi tiedät, missä hommissa ja missä yrityksissä ovat?

    Äänestä

Myös palkaton opiskelu ollaa kieltämässä, opiskelijalle on jatkossa maksettava vähintään ko. oppilaan opiskeleman alan työehtosopimusten mukaista palkkaa.
Peruskouluissa on ylimenovaiheen, 2023- 2025 ajan maksettava enrgiajuomapullon hintaa vastaaava tuntipalkka.

Äänestä
  • Ja mistä voi tämän väitteen faktatiedot tarkistaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Ja mistä voi tämän väitteen faktatiedot tarkistaa?

    SDP julistamaa sdp tietoa,,aikovat saada seuraavassa äänestyksessä ostettua myös opiskelijat....

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    SDP julistamaa sdp tietoa,,aikovat saada seuraavassa äänestyksessä ostettua myös opiskelijat....

    Eli huuhaatieto kyseessä, jos ei asiaa pysty varmentamaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Ja mistä voi tämän väitteen faktatiedot tarkistaa?

    Jos ip- lehti kirjoittaa että Putin on vakavasti sairas niin mistä sinä voit jutun uskottavuuden tarkistaa?
    Siitä samaisesta lähteestä voit tuon koululaisille maksettavan palkan tarkistaa...

    Äänestä

Entäs vastikkeettomat sossurahat?

Äänestä
  • Enjtäs.

    Miks pitää ylläpitää kallista eläkejärjestelmää ja erittäin kallista sairaanhoitoa eläkeläisiä varten, jotka lle yhteiskunnan loispummeina usein moniakin kymmeniä vuosia tekemättä mitään?

    =DW=

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Enjtäs.

    Miks pitää ylläpitää kallista eläkejärjestelmää ja erittäin kallista sairaanhoitoa eläkeläisiä varten, jotka lle yhteiskunnan loispummeina usein moniakin kymmeniä vuosia tekemättä mitään?

    =DW=

    Sossupersut pitäisi kyllä töihin saada.

    Äänestä

  • Ne jaetaan jatkossa tavarana, ruokana lähinnä. Laitetaan samanlaisiin laatikoihin kuin öitiyspakkaukset ovat, sinne tulee leipää, riisiä ja muuta pitkästi säilyvää ruokaa ja sen saa noutaa kuukauden välein. satanen kuukaudessa annetaan toistaisekasi vielä kuitenkin rahana juomia varten.
    Ai niin, ihan uusin päätös on että ensimmäiseen pakkaukseen tulee myös pallo.

    Äänestä

Kaikkia keksittyjä versioita eivät ehdi kieltää mm perversioita ymym

Äänestä

Ei toimi tässä orjatyön luvatussa maassa.

Äänestä

Nesteen osake kääntyi jyrkkään laskuun kesken pääomamarkkinapäivän – ”Enpä muista hetkeen vastaavaa”

pidän tätä jonkin verran ylilyöntinä tämä siis ehkä perustuu
pelkoon Ruotsin jakeluvelvoitekysymyksistä jne

ostin hiukan lisää nyt salkkuryhmässä noin 7 prosenttia Nestettä

Äänestä
  • Toi on kyllä tärkeätä tietoa tällä sivulla...

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Toi on kyllä tärkeätä tietoa tällä sivulla...

    mitävittua sinä harjoittelijoiden palkoista välität tai tiedät

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    mitävittua sinä harjoittelijoiden palkoista välität tai tiedät

    Mutta minä kirjoitinkin kommenttini hänelle joka sotkee sivulle Nesteet osakkeineen!
    Harjottelijoiden palkoista tosiaan en paljon tiedä sillä omista harjoitteluajoistani on vierähtänyt muutamiakin vuosikymmeniä. Kun aloitin 17- vuotiaana moottorioppilaana laivalla, palkka taisi olla luokkaa 230- 300 mk/kk. Toki ruoka ja majoituskin olivat talon puolesta.

    Äänestä

Valito on suuri Nesteen omistaja ja epännisen cmd takia muutama
miljardi haihtui parissa päivässä taivaan tuliiin

nyt vain odottamaan nousua
tankkasin vähän kunpa nakin päivänä mutta vieläkään en tiedä jos
miljardilasku pysähtyy

Äänestä
  • Jep, valiton taivaan tuli leimahtelee...

    Äänestä

porukat kirjoittelevat jostain harjoittelijoiden palkoista vaikka iste eivät kelpaa edes kannen pesemiseen

Äänestä

Sossupersut eli elämäntapatyöttömät pitäisi kyllä töihin saada. Vaikka ilmaiseen työharjoitteluun, että he saavat edes vähän tuntumaa työelämään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Euroopan parlamentti äänesti aloitteen puolesta, jossa vaaditaan muun muassa EU-direktiiviä harjoittelujaksojen vähimmäispalkasta.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/208ba04d-661c-4276-8b60-269907676ebe

Hyviäkin asioita tulee välillä EU:n suunnasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu