Saako humalassa ajaa autolla?

Totta kai saa, koska minä haluan!
Hehee...tämän olen oppinut telkkarimainoksesta.
Sieltä saa hyviä vinkkejä arkipäivien piristykseksi.
20275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Tietenkin saa ajaa jos on pääministeri ja eroaa insituutiosta,niin tietenkin voi ajaa eduskuntataloa muutaman kierroksen ympyrää pillit soiden.

Äänestä
  • Oikeustaju puuttuu joiltakin ihmisiltä.

    Äänestä

Eikös sitä olla kulttuurinrikastuttamisesta opittu, että kaikki on sallittua, jos ei siitä jää kiinni.
Vasta häpeällisesti kiinni jäätyään katsotaan tapahtuneen rikos. Sittenkin voi vielä puolustautua sillä, että "minä ole ihminen ..." ja syytellä sitä, joka on aiheuttanut sen kiinni jäämisen.

Äänestä
  • Ja jos vielä pimeällä ei ole ajovalot päällä, niin voi sanoa, että olin etsimässä valoa.
    Jos poliisit eivät usko, voi todeta lakoonisesti: "Ahah...onks Olavia näkynyt"

    1Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Ja jos vielä pimeällä ei ole ajovalot päällä, niin voi sanoa, että olin etsimässä valoa.
    Jos poliisit eivät usko, voi todeta lakoonisesti: "Ahah...onks Olavia näkynyt"

    Sitten voi vielä itkeä tirahuttaa ja kertoa Ukrainassa olevan paljon huonommin.

    Äänestä

  • Ruotsissa on laajempi sanan-/ilmaisuvapaus kuin Suomessa muutenkin.
    Ei mitään vaaraa hänellä, että tarvitsisi tuollaisen takia lähteä Ruotsista maanpakoon.

    Äänestä

Kaikista kuolemaan johtaneista liikenneonnettomuuksista rattijuopot aiheuttavat 25%

Siis, selvät kuskit aiheuttavat 75%

Muista antaa ryyppy myös kuskille.

Äänestä
  • Täyttä asiaa!

    Vuoden 2024 alusta poliisi puhalluttaa ja jos alkometri näyttää puhdasta tulosta, kuljettaja viedään Terveyskeskukseen verikokeeseen.
    Mikäli sekin näyttää nollatulosta, jatkuu matka poliisilaitokselle ja siellä kirjoitetaan sakkolappu liikenteen vaarantamisesta.

    Ajokortti otetaan kuivumaan 3 kuukaudeksi. Sitä hakiessa puhallutetaan uudelleen.
    Jos vieläkään ei mittari värähdä, kuljettaja merkitään liikennerajoitteiseksi ja ajokortti otetaan lopullisesti pois.

    Äänestä

Toki saa.

Eu on viimeistelemässä uusinta direktiiviä, jossa alkolukko määrätään pakolliseksi kaikkiin moottoriajoneuvoihin. Liikenneväline ei siis käynnisty, jos hengitysilmassa ei ole vähimmnäis alkoholimäärää. Ajoneuvolla, missä lukkoa ei ole on käyttökiellossa.

Vaikka direktiivi ei ole vielä astunut voimaan, jokatapauksess on suositeltavaa ajaa jo nyt pikkuhiprakassa ja vättää selvänä ajamista.

Näin olen antanut itselleni kerrottavan abc.llä, siis varmaa tietoa.

=DW=

Äänestä
  • Jos haluaa itse ajaa selvin päin, niin ainahan voi pyytää jonkun pikku hiprakassa olevan starttaamaan hänelle auton.

    Äänestä

  • Tellukka kirjoitti:

    Jos haluaa itse ajaa selvin päin, niin ainahan voi pyytää jonkun pikku hiprakassa olevan starttaamaan hänelle auton.

    Onpas tyhjänpäiväinen aloitus!
    Ja tyhjänpäiväisiä ne jotka ottavat kantaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Onpas tyhjänpäiväinen aloitus!
    Ja tyhjänpäiväisiä ne jotka ottavat kantaa.

    Sinä vaan et ymmärrä sitä "koska minä haluan" juttua.

    Äänestä

Saako palstalle kirjoitella lapsellisia juttuja? Totta kai saa, koska haluan ja koska voin.

Äänestä
  • Helpottaako?
    Nähtävästi juu.

    Kaikkia muitakin vastaajia helpottaa.

    Vassokuu!

    Äänestä

  • Yeap, täällä on yllättävän paljon joko humalaisten tai vähä-älyisten - taitaa olla sama asia - aloituksia ja kommentteja.

    Äänestä

Huumeissa ajelijoita jo enemmän kuin alkoholissa ajelevia.

Äänestä
  • Ja sekin on kiellettyä.

    Äänestä

Väitänpä ettei ne selvänä kolaroijatkaan ole aina selvillä vesillä toimiessaan kuljettajina. On vaikka minkälaista toimintaa ratin takana, meikkaamisesta itsensä tyydytykseen asti, eikä mitenkään voi puolustella sanomalla, että koska minä haluan.

Äänestä

Tieliikenteen tärkeimmät periaatteet ovat velvollisuus liikennesääntöjen noudattamiseen, tienkäyttäjän ennakointivelvollisuus sekä varovaisuusvelvollisuus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Totta kai saa, koska minä haluan!
Hehee...tämän olen oppinut telkkarimainoksesta.
Sieltä saa hyviä vinkkejä arkipäivien piristykseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu