F-35 täynnä virheitä?

Anonyymi-ap

- onko se Suomen Ilmavoimille asentuva "kauko-ohjattu aikapommi"!?

Hurja väite, mutta sille on vahva perusteensa. Nyt Suomeen, ilman kansalta kysymättä Natoon liittyneeseen valtioon tuodaan asejärjestelmä, joka on ensinnäkin vanhentuva seuraavien 5-10 vuoden kuluessa:

Droonien maailma on suurimman tuotekehityksen alla!

F-35 rasite on sen lentäjä, ja tämän tarvitsemat järjestelmät, jotka lisäävät koneen painoa, kokoa ja vähentävät sen liikehtimiskykyä kuin systemaattisen tehokasta taisteluohjausjärjestelmää - onkin oletettavissa, että F-35 sotakoneesta tulee myöhemmin myös lentäjätön versio (?) -



F-35 on myös hyökkäävä taistelukone -

.. kauas oman maan rajojen ulkopuolelle - se on vaarallinen ja huomiota herättävä ominaisuus minkä tahansa vierusvaltion omille suunnitelmille torjua uhkia. Tosin tätä suomalaisten hyökkäävyyttä testattiin harjoituksissa jo poistuvien Hornet-hävittäjäpommittajien kanssa - risteilyohjuksilla, joiden kantama on useita satoja kilometrejä.

Osa F-35' iin tilatuista asejärjestelmistä ovat hyökkäyksellisiä ja meille Natoon liittymisvastaisille kansalaisille on mediapoolimme näkökulmista tuputettu manipulatiivisesti vihollisuusmahdollisuutta idän eli Venäjän kanssa.


Tietoisluotua uhkaa kuin pelottavuutta juuri idästä,

.. Venäjän taholta -1300 kilometrillä yhteistä maarajaa kuin vieressä oloa Venäjän viimeisen suurydinsodan uhka- ja estojärjestelmien kanssa [ ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2019/11/venajan-ydinaseiden-voima-kumpuaa-veden.html - ].

Kuolan niemimaa on tuossa lyhyen hyökkäysrynnäkkömatkan päässä Kuusamon ja Lapin lentokentiltä ja tämä ei ole jäänyt huomaamatta US/Naton taistelujoukoilta, siksi tiivistä tuo sotaharjoittelu on Lapissamme! Edellisen kerran Lappimme oli Saksan kolmannen valtakunnan sotakoneiden Wehrmacht' in ja Waffen-SS' n alaisuudessa - kansaltamme kysymättä ja luovutettuna tietoisesti!

--
Miten F-35 hyökkäävyyselementin kuin Nato/US' n yhtenäisjärjestelmätoimivuuden arvellaan luovan ja tuovan uutta uhkaa Venäjältä, tämän varautuessa torjumaan näiden hyökkäysaseiden (risteilyohjuksien - ilmasta maahan |e, kauas Venäjän puolelle ulottuen) aiheuttamaa uhkaa itse Venäjälle.


Toisaalta sanotaan, että hyökkäys on paras puolustus!

Suomen armeija ilmavoimineen on tietty nimitykseltään puolustusvoimat, kuten kaikki maailman armeijat. Yhdysvallatkin hyökkäsi Afganistaniin ja Irakiin puolustaessaan läntisiä maailmallisvähemmistöisiä elämänarvoja 'pahan voimia' vastaan, eikö?

Venäjähän on muinaisen reaganismin [ ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2017/01/u-harjoittelimme-puolustamaan-viroa.html - ] reviireistä se pahan valtakunta, jolta myös "veljeskansaamme" Viroa on suojeltava!

--
Olemme siis valitsemisen tiellä meneillään olevassa idän ja lännen vastakkain asettelun tiellä
[ ~ https://keskustelu.suomi24.fi/t/17092596/usa-menettaa-maailman-johtajuutensa---vastakkainasettelu-idan-ja-lannen-valilla-kiihtyy! - ]

- kuten yllättävässä arviossa Risto E. J. Penttiläkin totesi [ ~ https://yle.fi/uutiset/3-12223622 - ], että meidän on tehtävä jopa muutamien kuukausien aikana päätös Natoon liittymisestä |1 - näinkö Suomen natovastaista kansaa (MTS 11/2021) viedään sodan uhan alttarille kuin pässiä narun perässä kulman taakse ..

.. olisiko tässä kohdin pysähdyttävä pohtimaan ajanjaksoa 1941-44, jolloin osallistuimme Saksan kolmannen valtakunnan Operaatio Barbarossaan |2 - tunnetuin seurauksin, jolloin menetimme toisen kätemme ja yhteyden Jäämerelle.

Ja nyt olemme Natossa -edelleenkin kansaltamme kysymättä!
~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2022/05/miksi-suomalaisilta-estettiin-nato.html -

PS -- Sveitsi järjesti kansanäänestyksen jopa hävittäjistä!

~ https://yle.fi/a/3-12043017/64-3-100395 -

57

893

    Vastaukset 57

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Liian monimutkaisia, katso ukrainalaisten mosse-luokan droonit! Toimivat.


    • Anonyymi

      Historiamme pahin virheinvestointi!

    • Anonyymi

      Drooneista, eli kauko-ohjatuista lennokeista on nopeasti tullut yksi tärkeimmistä Ukrainan sodan kulkua määrittävistä asejärjestelmistä. Drooneja on käytössä lukuisia malleja pienistä, käsikranaatteja tiputtavista laitteista aina massiivisiin, taistelupanssarivaunuja tuhoaviin hyökkäysaseisiin. Drooneja on sekä Ukrainalla että Venäjällä.

      "Kranaatteja putoaa tyhjältä taivaalta juoksuhautaan – droonit mullistivat jo sodankäynnin, mutta pelottavammat seuraajat ovat jo tulossa"

      https://yle.fi/a/74-20011489

    • Anonyymi

      Tuo F-35 seikkailu tulee maksamaan paljon, hyvin paljon, jopa 20 mrd euroa, mutta onhan meillä varaa!

      • Anonyymi

        Hurja, mutta todennäköinen ennuste!


    • Anonyymi

      Voiko USA sijoittaa vakoilumikropiirejä noihin rakentamiinsa hävittäjiin?

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kokonaishinta Suomelle on noin 20 mrd euroa, mihinkähän muuhun noita rahoja olisi tarvittu, ettei vain sote-rahreikiin eli meihin itseämme. Sotessa on loputon rahan tarve ja eläkeläiset täyttävät maan tarvitsen yhä enemmän terveyspalveluja.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kokonaishinta Suomelle on noin 20 mrd euroa, mihinkähän muuhun noita rahoja olisi tarvittu, ettei vain sote-rahreikiin eli meihin itseämme. Sotessa on loputon rahan tarve ja eläkeläiset täyttävät maan tarvitsen yhä enemmän terveyspalveluja.

        Tuo on teidän Tiltujen keinotekoinen vastakkainasettelu maanpuolustus vs sote.

        Ilman uskottavaa maanpuolustusta Venäjän uhkailut Suomea kohtaan materialisoituisivat.


      • Anonyymi

        Ja tulee nousemaan vielä paljon. Teimme huonot kaupat.


      • Anonyymi
        IJL-BLOG kirjoitti:

        Tuo on teidän Tiltujen keinotekoinen vastakkainasettelu maanpuolustus vs sote.

        Ilman uskottavaa maanpuolustusta Venäjän uhkailut Suomea kohtaan materialisoituisivat.

        Olet oikeassa; nato-tiltut ovat sekaisin kiihkossaan!


    • Anonyymi

      Parviälyiset autonomiadroonit ovat jo tätä ja viimeistään houmista päivää!

      • Anonyymi

        Ukraina tuon todistaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ukraina tuon todistaa.

        Ihminen niitäkin ohjaa - tiesitkö?


    • Anonyymi

      Kertokaahan kuinka paljon noihin F-35: iin meneekään rahaa ja kuinka monta droonia niillä rahoilla saisi?

    • Anonyymi

      Kaikkiaan koko elinkaarelle 22 mrd €. Hankintahintana noin 10 mrd €!

      • Anonyymi

        Paljon tuosta olisi pitänyt jakaa soteen ja drooneille?


    • Anonyymi

      Suomen sotavälinehistorian onnettomin päätös! Entä nyt valtiovelka, sote-vaje, lapsemme ja vanhuksien tilanne. Entä lisääntyvä eläkekulujen nousu, tarvitaanko rahaa meidän omiin oikeisiin asioihin. Miksi toimitamme ilmaisia aseita Ukrainaan - velaksemme?

      • Anonyymi

        Mistä muka tuon voisit tietää? Jäihän sinulta peruskoulukin kesken.

        Entä mitä väliä sillä sinulle on? Kuolethan kohta vatsasyöpääsi.


    • Anonyymi

      Mutta kun tytöt ovat hakenut lentäjä koulutukseen sankoin joukoin?💋💋

    • Anonyymi

      Kokonaiskustannuksiltaan 20 miljardin harhainvestointi, mutta meillähän on varaa! Lapsista ja vanhuksista viis.

      • Anonyymi

        Päinvastoin: maailman parhaan torjuntahävittäjän valinta Suomen ilmapuolustukseen estää omalta osaltaan Venäjän toteuttamasta Suomeen kohdistuvat uhkailut.

        Näin lapset ja vanhukset voivat elää rauhassa eikä käy kuten ukrainalaisille Venäjän miehittämillä alueilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Päinvastoin: maailman parhaan torjuntahävittäjän valinta Suomen ilmapuolustukseen estää omalta osaltaan Venäjän toteuttamasta Suomeen kohdistuvat uhkailut.

        Näin lapset ja vanhukset voivat elää rauhassa eikä käy kuten ukrainalaisille Venäjän miehittämillä alueilla.

        Dronet ovat tänään voittajia. F-35 oli raskas investointivirhe.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Dronet ovat tänään voittajia. F-35 oli raskas investointivirhe.

        Tiltuko siis torjuisi kiinalaisella dronella SU-34 rynnäkkökoneen?
        Nehän Ukrainassakin kylvävät tuhoa ja kauhua. Nyt Ukraina saa vanhoja F-16 hävittäjiä niiden eliminoimiseksi.


    • Anonyymi

      Peruskoulun kesken jättänyt itätrolli on varsinainen asiantuntija näissä asioissa. 😄 😁 😆 😅 😂 🤣

    • Tiltuilla taitaa olla käynnissä F-35:een kohdistuva mollauskamppanja Suunnilleen samanlaista disinformaatiota jaetaan FB:n russofiilisillä palstoilla.

      • Anonyymi

        Asiantuntijat tuntevat jo hyvin avauksen otsakkeen.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Asiantuntijat tuntevat jo hyvin avauksen otsakkeen.

        Nuo "asiantuntijat" ovat Putinin propagandaa levittävät Tiltut.

        Se jo kertoo, että Putin pelkää tuota konetta.


      • Huomasitko tämän kommentin:

        "Peruskoulun kesken jättänyt itätrolli on varsinainen asiantuntija näissä asioissa. 😄 😁 😆 😅 😂 🤣 "


      • Eihän dronet korvaa mitään asejärjestelmää eikä dronekaan ole mikään uusi keksintö. Jo 1800-luvulla käytettiin räjähteillä varustettuja ilmapalloja linnoitettujen alueiden tuhoamiseen.

        70-luvulla Israel tuhosi droneja hyödyntäen ainakin Syyrian ilmatorjunnan.


      • Anonyymi
        IJL-BLOG kirjoitti:

        Eihän dronet korvaa mitään asejärjestelmää eikä dronekaan ole mikään uusi keksintö. Jo 1800-luvulla käytettiin räjähteillä varustettuja ilmapalloja linnoitettujen alueiden tuhoamiseen.

        70-luvulla Israel tuhosi droneja hyödyntäen ainakin Syyrian ilmatorjunnan.

        Se oli silloin. Kts. Ukraina.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Se oli silloin. Kts. Ukraina.

        Kyllä - sielläkin käyttävät tätä jo sangen vanhaa asejärjestelmää.


    • Anonyymi

      Jotenkin tuttua tekstiä anonyymilta, joka voisi olla ? 👻😉👍

      • Huono kielenkäyttö ja törpöt kirjoitusvirheet antavat epäilyksen Tiltusta, mikä vahvistuu kun lähdetietona on käytetty hänen omaa propagandakirjoitusta.

        Vastaus on: Putinin oma TILTU !!!


    • Anonyymi

      Droonit on uusi juttu sodankäynnissä ja ei mene kauan kun vastalääke keksitään. Jopa nyt käynnissä olevassa Iranin hyökkäyksessä Israeliin "maailman huippua oleva Jordanin armeija" taisi ampua alas suurimman osan drooneista. Ukraina antaa väärän kuvan droonien kyvyistä koska länsi ei aseista kunnon aseilla Ukrainaa, esim Israelilta löytyy keinot pysäyttää nuo leikkikalut. Venäjä on taas oma maailmansa, kaikki Venäjän aseet ovat hehtaaritähtäyksellä joten se siitä.
      Drooni on hetken huumaa sotamarkkinoilla mutta esim F-35:een tulevat viisinkertaista äänennopeutta lentävät ohjukset ovat paha vastus kenelle tahansa.

    • Kuinka monta ensilinjan autonomisesti toimivaa parviälyistä dronea saisi yhdellä F-35 taistelukoneella?

      • Anonyymi

        "autonomisesti" on toistaiseksi sodankäynnissä huono sana. Tekoäly tulee hallitsemaan sodankäyntiä tulevaisuudessa mutta vielä pitkään tykistö ja ohjukset ovat sodan jumala.


      • Anonyymi

        Ryzzän vajaaälyisiä droneja ei kannata pudotella jollain F 35:llä. Siihen riittää paljon yksinkertaisemmatkin vehkeet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "autonomisesti" on toistaiseksi sodankäynnissä huono sana. Tekoäly tulee hallitsemaan sodankäyntiä tulevaisuudessa mutta vielä pitkään tykistö ja ohjukset ovat sodan jumala.

        Kallis virheinvestointi. Kuka/ ketkä kantavat vastuun?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ryzzän vajaaälyisiä droneja ei kannata pudotella jollain F 35:llä. Siihen riittää paljon yksinkertaisemmatkin vehkeet.

        Yhdysvaltojen F-35-hävittäjälaivueen käyttökustannusten uskotaan ylittävän 1,5 biljoonaa dollaria (noin 1,4 biljoonaa euroa). Summa on 44 prosenttia suurempi kuin vuoden 2018 arvioon kirjattu luku.

        Suuren osan kasvaneista kustannuksista selittää se, että Yhdysvallat on päättänyt pitää F-35-hävittäjät arsenaalissaan vuoteen 2088 saakka. Aiemmin ne oli tarkoitus päästää eläkkeelle vuonna 2077.


    • Anonyymi

      Ilkka Juoma on itänaapurin keppihevonen.

    • Anonyymi

      Onhan tuossa sellainen virhe Putlerin mielestä että se pudottaa minkä tahansa ryzzän lentovehkeen.

    • Anonyymi

      Mahtaako neidit oppia lentämään tuollaista härveliä, jos heittoistuimet eivät toimi?💓💓

      • Lentämisen oppiminen ei edellytä heittoistuimen käyttöä - tiesitkö?


    • Anonyymi

      Dronekehitys ajaa kovilla kierroksilla. Miksi ryhdyimme vanhanaikaiseen jenkkihävittäjään?

      • Anonyymi

        Drone on hyökkäysase eikä se korvaa torjuntahävittäjää. Tiesitkö Ilkka?


    • Anonyymi

      F-35 oli harhaostos. Dronet ovat huomista päivää. Autonomiset parviälydronet.

    • Anonyymi

      Miksi ryhdyttiin tähän vanhanaikaiseen konstruktioon, eikä otettu osaa noista drooneina.

    • Anonyymi

      10 miljardia kankkulan kaivoon; RU ampuu nuo F-35: et alas välittömästi.

      • Anonyymi

        Ryssän ilmatorjunta-aseet eivät pysty Syyriassa torjumaan Israelin F-35 hävittäjiä.


    • Anonyymi

      Droonit eivät korvaisi hävittäjiä. Ne ovat kaksi täysin erilaista lentoasetta. Mietipä Luoma huomaatko mitään eroa niiden toiminnoissa. Niin kauan kuin Venäjällä on hävittäjiä sen luulisi olevan osoitus sinullekin niiden tarpeellisuudesta. Turha toivoa että Suomi luopuisi hävittäjistä ja, heh, taistelisi drooneilla Venäjän hävittäjiä vastaan.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suurin mokainvestointi Suomesta? Droonit korvaavat nuo lentäjälliset koneet jo 10-15 vuoden aikana.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1483
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1063
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      712
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      691
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      638
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      615
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      546
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      506
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      474
    10. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      461
    11. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      459
    12. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    13. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      432
    14. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      427
    15. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      425
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      419
    17. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    18. 19
      394
    19. Onko meillä mies

      Kakki hyvin?🤨
      Ikävä
      27
      390
    20. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      63
      385
    Aihe