Osaako joku kertoa, että onko 3-vaiheisia ilmalämpöpumppuja ns. omakotitalo kokoluokassa? Googlaamalla en löytänyt kuin tosi isoja pumppuja. Meillä on pääsulakkeet kohtuullisen kovilla talvisin suorasähkölämmityksen ja sähköauton lataamisen vuoksi, niin ei uskalla laittaa 1 vaiheista ILP. Erimerkkisistä pumpuista otetaan myös suosituksia vastaan.
3-vaihe ILP
13
805
Vastaukset
- Anonyymi
Meinaat siis että kolmivaihe ilpillä saat lisää tontille lisää sähkötehoa?
- Anonyymi
Ei vaan sama teho jakautuu tasaisesti kolmelle vaiheelle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei vaan sama teho jakautuu tasaisesti kolmelle vaiheelle.
Ne kuormat voi tasata muutenkin, joten aivan turhaa haikailla muutenkin älyttömän 3~vaiheisen ilpin perään.
- Anonyymi
Mikäli perusmaksu ei ole riippuvainen sulakekoosta, niin olisiko mahdollista laitaa isommat sulakkeet? Mm. Vantaalla on sama perusmaksu muistaakseni 63 A asti.
- Anonyymi
Meillä on vanha Enston tulppasulakekesku,s jonka kannessa 25A. Eikos se ole maksimi sulakekoko tuolle keskukselle? Muuten varmaan voisikin kasvattaa sulakkeet 35A. Täälläpäin tästä kasvatuksesta joutuu kyllä maksamaan. En muista summia vain.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meillä on vanha Enston tulppasulakekesku,s jonka kannessa 25A. Eikos se ole maksimi sulakekoko tuolle keskukselle? Muuten varmaan voisikin kasvattaa sulakkeet 35A. Täälläpäin tästä kasvatuksesta joutuu kyllä maksamaan. En muista summia vain.
Juu, ei voi kuormittaa kuin 25 A. Jos kuormia ei voi tasailla tai ryhtyä vuorottelemaan, niin keskus vaihtoon ja liittymä isommaksi, jos liittymisjohto ja verkkoyhtiö niin suo.
Miten ilmenee, että paukut on kohtuulisen kovilla, palaako ne ylivirrasta?
Toisaalta ILlPpi pienentää suorasähkölämmityksen pyytämää virtaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, ei voi kuormittaa kuin 25 A. Jos kuormia ei voi tasailla tai ryhtyä vuorottelemaan, niin keskus vaihtoon ja liittymä isommaksi, jos liittymisjohto ja verkkoyhtiö niin suo.
Miten ilmenee, että paukut on kohtuulisen kovilla, palaako ne ylivirrasta?
Toisaalta ILlPpi pienentää suorasähkölämmityksen pyytämää virtaa.En ymmärrä tästä kauhean paljon. Sähköasentaja sanoi silloin kuin sähköauton latauslaitteen asensi, että ollaan ihan tapissa mitä pääsulakkeet kestävät. Pattereissa ja kiukaassa on joku vuorottelu. Voi olla muissakin. Kuitenki sanoi sillai, että kun on paljon laitteita päällä samalla kun auto lataa, niin palaa sulake melkovarmasti. Kysin hänen mielipidettä ILP hankkimisesta, niin sanoi 3-vaiheisen olevan parasvaihtoehto. Oli kuulemma johonkin toimistoon laittanut sellaisia jäähdytyspumppuja joissa oli 3-vaihetta ja noin 3-4A virta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ymmärrä tästä kauhean paljon. Sähköasentaja sanoi silloin kuin sähköauton latauslaitteen asensi, että ollaan ihan tapissa mitä pääsulakkeet kestävät. Pattereissa ja kiukaassa on joku vuorottelu. Voi olla muissakin. Kuitenki sanoi sillai, että kun on paljon laitteita päällä samalla kun auto lataa, niin palaa sulake melkovarmasti. Kysin hänen mielipidettä ILP hankkimisesta, niin sanoi 3-vaiheisen olevan parasvaihtoehto. Oli kuulemma johonkin toimistoon laittanut sellaisia jäähdytyspumppuja joissa oli 3-vaihetta ja noin 3-4A virta.
Pääsulakkeiden kesto ja pääsulakkeiden maksimikoko voivat olla kaksi eri asiaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pääsulakkeiden kesto ja pääsulakkeiden maksimikoko voivat olla kaksi eri asiaa.
Kaksi eri asiaa mutta kovin paljoa eivät voi poiketa toisistaan.
- Anonyymi
Taajuusmuuttaja
- Anonyymi
Ei taida ilppiä enään saada mistään ilman taajuusmuuttajaa.
Meillä on toimistolla Toshiban 3 vaiheinen ILP. Katsoin äsken nettisivuilta, niin samaa ei ole enää myynnissä mutta vastaavia kyllä. Löytyy pro puolelta ja tulee katsella pelkkiä ulkoyksiköitä. Noista ei ole ns.valmista settiä vaan siihen valitaan sitten sisäyksikkö erikseen. Muutamaa katsoin nopeasti, niin ilmoitettu lämpöteho oli tosin +12kW, että ei taida moiset sopia välttämättä sinun tilanteeseesi. Virta-arvoja en löytänyt, mutta jos kompressori vaikka 3kW sähköteholla, niin virta jossain 6-7A välillä.
Kannattaa kysellä pumppuasentajilta millaisia malleja ja vaihtoehtoja heidän tukuissa on. Noita ns. pro puolen ilpoja ei tunnu olevan kauhean laajasti nettisivuilla esitelty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso245330Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1624162Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani143607Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai683113- 902927
- 452883
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1522677Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282503- 201735
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1221681