Joo eli en tiä mihi oisin täst kirjottanu, ni tänne aattelin..
Elikkäs mul tulee semmosii helvetin hämärii tuntemuksii välil, ku tuntuu et mun päästä lähtis jonkinsorttinen sähköisku, ja sit "kuva" nykäsee ja se menee koko kropan läpi sellai alle 1 sekunnissa... tää kuulostaa skitsolt, mut joskus se iskee sellai, et tuntuu et joku potkasis perseelle (:D) yleensä näin jos oon syönyt LSD tai mdma tai jotain muuta serotoniini tasoihin vaikuttavaa... myös sienet tekivät tämän.. nykyää o harventunu, mut jos syön ekstaasia tai happoja jne, ni sit tulee ehkä viikon taas päivittäin, välil jopa 10sec välein... se on TODELLA ärsyttävää..
Elikkäs mul tulee semmosii helvetin hämärii tuntemuksii välil, ku tuntuu et mun päästä lähtis jonkinsorttinen sähköisku, ja sit "kuva" nykäsee ja se menee koko kropan läpi sellai alle 1 sekunnissa... tää kuulostaa skitsolt, mut joskus se iskee sellai, et tuntuu et joku potkasis perseelle (:D) yleensä näin jos oon syönyt LSD tai mdma tai jotain muuta serotoniini tasoihin vaikuttavaa... myös sienet tekivät tämän.. nykyää o harventunu, mut jos syön ekstaasia tai happoja jne, ni sit tulee ehkä viikon taas päivittäin, välil jopa 10sec välein... se on TODELLA ärsyttävää..
Vastaukset 8
Vanhimmat
nuo oireet alkaa olla kohta lähtölaskentaa. Hae apua! Todella toivon että menisit johonkin vieroitushoitoon! Elämä selvin päin on paljon kivempaa ja tosiasia on että kyse on nyt elämästä tai kuolemasta!
sitä saa mitä tilaa
nyt lääkäriin!!! Kuulostaa samanlaiselta epilepsialta kuin alkoholisteilla, aiheuttaa hoitamattomana kuolemanuhkan. Hakeudu vaikka päivystävälle, siellä antavat lääkitystä ensi alkuun!
mulla menee noita tuntemuksia joskus enemmän, joskus vähemmän, samalla oksettaa ja pyörryttää. mutta minä EN ole aLkoholisti ENKÄ ole koskaan koskenutkaan huumeisiin. VAAN: minulla on vaikea masennus johon olen syönyt yli kymmentä eri lääkettä. jos yritän lopettaa näiden lääkkeiden syömisen, alkavat nämä kamalat sähköiskut päässä. että ilmeisesti syön loppu elämäni näitä lääkkeitä sitten.
ne ovat vieroitusoireita. Lääkkeet pitäisi lopettaa pikku hiljaa, ja silloinkin voi näitä tulla.
No mä luulen että ne liityisi jotenkin johonkin traumaattiseen tai stressitilanteeseen. Tiedän ihmisen jolla oli sellasia "nykäyksiä" n. puoli toista vuotta välillä enemmän ja välillä vähemmän. Se oli kanssa aineiden käyttäjä, ei tosin käyttänyt hallusinogeenejä. Oli elämä huonossa jamassa koditon yms, näistä syistä stressi päällä koko ajan. Ne lähti pois , kun lopetti kaiken pikkuhiljaa ja elämä rauhoittu ja sai muuta sisältöä elämään. Koita jaksella tiedän ettei ole helppoa, kun et välttämättä saa edes nukuttua.
mulle efexor teki vähän samalaisia
Aloittajan käyttämistä aineista nyt ainakin vetää kropan läpi "sähköiskuja" ja sekunnin hedareita ym. mutta useimmin ihan lääkärin määräämistä aineista, eli serotoniiniin vaikuttavista aineista tulee noita valtaosalle.
Kaikki selektiiviset serotoniinin takaisinoton estäjät, ja myös osa särkylääkkeistä.
Esimerkiksi yleisesti käyetty tramal/panacod ja päällä esim. bentsoja kuten diapam ym, ja nuo efektit ovat valmiina, puhumattakaan esson käyttämisestä.
Johtuu ihan aivosähkökemiasta. Aika ilman aineita auttaa noihin ja tietysti pahoinvointilääkkeet (ehkä).
Gamma-aminot saattavat myös auttaa eli tryptofaani.
Muuttuu voihapoksi aivoissa jne...
Ei pidä sekoittaa gammahuumeisiin.