Uusi hotelli Kolille, kilpailemaan Kontioniemen kanssa

Anonyymi-ap

Karjalaisessa on iso juttu uudesta isosta Kolin hotellista.
Kontioniemeenkin piti valmistua jo viime vuonna hieno, erikoisen ekologinen hotelli.

Mistä johtunee että vuosikymmenten ponnistelut ja merkittävät rahalliset panostukset Kontioniemen ja Jaamankankaan matkailukeskuksen ylösajoon eivät onnistu.

No, tosiasiassa kunnan ukot polkevat tulpatonta mopoa uskotellessaan itselleen ja muille matkailijoiden pysähtyvän ihailemaan pitäjän ainutlaatuista matkailukohdetta, ampumahiihtostadionia.

Koli vie ja tulee aina viemään voiton jostain ampumahiihtostadionista 10-0, upotetaanpa sinne rahaa kuinka paljon hyvänsä.

3

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä asia valitettavasti on kuin on kirjoitettu. Olin muutamana talvena töissä AH:lla
      töissä ja täytyy sanoa että oli lapsenkengissä koko organisaatio. Raha kyllä kelpasi
      järjestäjille.

    • Anonyymi

      Olen samaa mieltä aloittajan kanssa. Kontiorannassa EI OLE mitään mikä houkuttaisi matkailioita ryntäämään sinne. Ihmetyttää miten uusi toimia aloitti innokkaasti rakentelemaan pilvilinnoja paikan kehittämiseksi. Veikkaan että onkurssi kolkuttelee ovella. Kun katsoo aiesopimusta miten yrittäjän tulee edetä niin mitään ei ole käytännössä saatu aikaseksi. Surullista että kunta lähti alunalkkunkaan kaavottamaan aluetta lomarakentamiseksi, näkeehän sokea Reettakin että se oli susi syntyessäänkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      43
      2158
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      22
      1980
    3. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      63
      1551
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      188
      1519
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      77
      1310
    6. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1251
    7. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      20
      1116
    8. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      12
      1098
    9. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      20
      1064
    10. Me ei voida olla yhdessä

      Järki päähän ja realiteetit huomioon ottaen.
      Ikävä
      63
      974
    Aihe