Kiuruveden asukasluku viime vuoden lopussa eli 31.12. 2022 oli 7.599 asukasta. Nyt toukokuun lopussa asukkaita oli enää 7.542
Asukasluku on siten tipahtanut viiden ensimmäisen kuukauden aikana 57 asukasta. Jos jatkossa asukasluku tippuu sanaan tahtiin kuin nyt alkuvuonna niin koko tämän vuoden asukasluvun vajoaminen on 137 asukasta. Todellisuudessa se on kuitenkin paljon suurempi, sillä loppuvuonna asukasluku vajoaa aina nopeammin.
Viimeisen kahdenkymmenen vuoden väestön kehityksen perusteella vuonna 2040 täällä on vain 4.800 asukasta.
Toukokuussa asukasluku romahti 12 asukasta, muutaman opiskelijan palaaminen ei auttanut asiaa.
9
478
Vastaukset
- Anonyymi
Kiuruvedellä on 33 yli 95-vuotiasta asukasta.
- Anonyymi
Vanhassa vara parempi. Eivät ainakaan jumputa bassoja, huudata mopoja tai elä velaksi.
- Anonyymi
Kiuruvedellä on 57 alle 1-vuotiasta. Purkakaa koulut.
- Anonyymi
Kiuruvedellä on 90% asukkaista vajakkeja. Eristäkää Kiuruvesi.
- Anonyymi
99,9% vajakkeja
- Anonyymi
Kiuruvedellä ei ole mitään tarjottavaa työikäisille nuorille. Lukiota lukuunottamatta ei minkäänlaista toiseen asteen koulutusta. Ei tänne jää kukaan joka haluaa elämässä eteenpäin. Toki sitä keski-ikäiset miehet voivat koittaa perustella miksi ovat parempia kuin ne jotka lähtivät. Mutta fakta on että Kiuruvedellä ei asu kun persaukiset, tyhmät, tai sellaiset jotka ei sopeudu normaaliin yhteiskuntaan. Normaalilla yhteiskunnalla tarkoitan ihmistä joka on jokus joutunut laskemaan yli kymmeneen, tai ei nosta rikkaruohojen kylvämisestä tukea.
- Anonyymi
Äläpäs arvostele rikkakasviviljelijöitä. Sitä kutsutaan luomuksi ja vaikka melkein jokainen "luomutuottaja" on jo lopettanut ja jäänyt jäljelle vain rikkaruohojen viljelijät, kutsuu kaupunginjohtaja paikkaa Luomu- Suomen pääkaupungiksi, vailla minkäänlaista luomutuotantoa.
- Anonyymi
Ei tämä koske pelkästään Kiuruvettä vaan laajemmin koko (itä) Suomea.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009743347.html
Suomi tulee romahtamaan, eikös tästä maasta ole muutenkin ajateltu tehtävän EU:n hiilinielu. Muutama iso kaupunki jää tuonne etelään, matuineen ja sekasortoineen. Tulevaisuuden Suomi tulee olemaan Viron kokoinen pläntti tuolla etelämmässä.
Mutta sieltä tänne muutin ja takas en mene, fiilis on se, että mitä hullummaksi maailmanmeno muuttuu, sitä vähemmän haluan asua tuolla härdellissä, se on koettu ja eletty. Takas juurille, kävi miten kävi.
Onneksi työ on semmoista että sitä voi tehdä itsekseen etänä ja markkinana on koko maailma vaikka asuisi huitsin nevadassa, pääasia että netti toimii.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2425686Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k304134Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,192404Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2982224Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast481451Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611309Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1321212Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1331211- 35994
- 169895