Mitä kuuluu Rautioon?

Anonyymi-ap

"Pidä Sievi siistinä, vie roskat Rautioon!"
Tuo on hauska sanonta naapurin kiusaksi. Huumoria!
Mutta mitä sanovat rautiolaiset nykytilanteesta? Oliko vuonna 1973 suoritettu kuntaliitos hyvä vai paha? Onko isompi Kalajoki tukenut vai riistänyt kainaloonsa ajautunutta Rautiota? Olisiko palvelutaso huonompi vai parempi itsenäisenä pienkuntana? Soisivatko kirkonkellot joka pyhänä kello kymmenen. Olisiko saatu uutta komeaa kauppaa? Sehän on melkein liikekeskus. Helena Petäistö sentään olisi aina ilmoittanut itsensä rautiolaiseksi, mutta olisiko se mitään auttanut? Samaan aikaan Raution kanssa liitettiin myös Revonlahti. Molemmat entiset kirkonkylät elävät edelleen! Rautio taitaa olla elinvoimaisempi. Silloin oli pienkuntien liittymisaalto. Niin myös 2000-luvun alkupuolella. Siikalatva muodostettiin neljästä pikkukunnasta. Oulu imaisi itseensä monta naapuria, kaikki eivät niin pieniäkään.
Aihe laajeni turhan isoksi. Kysymyshän oli Rautiosta. Onko se hyötynyt vai hävinnyt kuntaliitoksesta? Onko Rautiossa vielä reipas elämisen meininki? Onko hyvä elää siellä?

2

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rautioon kuuluu todella hyvää, kuten jokainen asioita seuraava tietää. Mutta se on pääosin rautiolaisten itsensä ansiota. Toki niin, että perusKalajoki on mahdollistanut ja sallinut Raution kehittymisen. Oi jospa himankalaiset olisivat yhtä fiksuja ja ottaisivat oppia Rautiosta.

    • Anonyymi

      Mutta Kalajoki-näyttely pitäisi kuitenkin saada vielä Löttälään. Sitä tultaisiin katsomaan Sievistä asti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      133
      4417
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3233
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      237
      2952
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      43
      2532
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1754
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1555
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1526
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      15
      1418
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      22
      1411
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1291
    Aihe