Yksi ottelu voitto oikeesti, tämä tulos antaa väärän tilanne kuvan Suomen judon tasosta, ja Valterin myös, lopettakaa tuo turha ylistys niin emme luo urheilijoille turhia paineita ja vääriä odotuksia. Nyt saunaan ja uimaan.
Onko syytä ylistää, ei ole !
Anonyymi-ap
411444
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Toinen kirjoittaa sandels kourassa naama punaisena ja toinen toteuttaa unelmiaan ulkomailla. Huomaa ero menestyvän ihmisen ja läjän kanssa
Mikä menestys, voisitko kertoa ?
Näin on, 1 ottelu voitto, ei aihetta ilakoida. Tähän analyysiin ei tarvitse alkoholia, vain järkeä.
https://judo.fi/2023/06/riina-myllyla-pronssille-u18-em-kilpailuissa-portugalissa/ Saako tätä ylistää?
Hattu päästä! Hieno onnistuminen nuorelta urheilijalta.
Puhutaan kuitenkin nyt vain nuorten kisasta. Suomalaiseen tasoon hyvä suoritus, mutta kun tekee aikuisten tasolla samat taiat, niin hattu nousee päästä!
Miten ihminen voi olla noin vähämielinen ja tuollaisia edes julkisesti ajatella. Olet yksi judon syöpä ja myrkyttäjä. U18 nuorissa päästiin mitalikantaan melkein 10 vuoden tauon jälkeen. Mistä luulet, että niitä mahdollisia tulevia aikuisten mitalisteja oikein kasvaa?
Kyllä, kovin suoritus vuosikymmeniin Suomen judossa! Nyt saa tuulettaa!
Upea suoritus! Onnittelut myös JH:lle ja taustajoukoille.
Olen realisti en vähä-älyinen 💪
Hieno suoritus, onnittelut. Mutta ei keltään pois, jos vähän oikaistaan U21:ssä on tullut jokunen EM-mitali viime vuosina ett ei nyt ihannkovin suoritus vuosikymmeniin.
Niin, moniko Suomalainen kadettien arvokisamitalisti on tehnyt saman tempun aikuisissa?
Ei liity mitenkään viikonlopun suoritukseen.
Muttaku, muttaku… Käsittämätöntä sakkia.
No ois toivonut edes vähän sitä älyä, mutta huono se on kauhalla lappaa, jos on lusikalla annettu.
Kyllä, Jarmo tekee ansiokasta duunii !
Onnittelut urheilijalle, valmennukselle ja koko Suomen joukkueelle. Hyvä Suomi!!!
Suomella ei ole mitään tekemistä tämän mitalin kanssa.
Vai onko sittenkin.?
Tai ainakin kohta joku haukkuu liiton....:)
Tuonkin kommentin koitat riidaksi vääntää. Voi itku…
Eiköhän tyttö Suomea edustanut kisoissa, joten upea homma meille kaikille! Varsinkin nuorille suomalaisille judokoille. Onnittelut tietenkin myös työn tehneille.
Ei liene urheilijan vika, jos kilpailussa ei ole enempää osallistujia. Ensimmäisen kierroksen pääsi kuitenkin vapaalla ilmeisesti hyvän WRL-sijoituksen vuoksi?
Ei se olekaan urheilijan vika, mutta ei kerro siitä oikeasta potentiaalista.
Tää on niin pirskutinmoista tää menestyksen nälkä! Nuorena menestystä ei lasketa, ja aikuisten kisoissa yksi voitto ei kelpaa!? Must on tosi kiva, ku suomalainen ottaa yhenki voiton kansainvälisissä kisois, jos teitä ei nää voitetut ottelut ni himskatti, tulkaa salleille ja leireille kertoo, et miten pitäis tehä paremmin ja kuinka paljon! Näit eri ikäryhmien kinkereit kierrelles karisee mielikuva ”judon harrastamisest”, tää on kovaa ja ammattimaist hommaa jo kadeteist, jos ei paketti kasas u15v, ni aika paha on lähtee kisaa ammatti joukkuetta vastaa, kattokaa tilastoi, ja tehkää analyysi paljonkoha ne reenaa vs teijä omat junnut?! Jos junnut on nyt 15v, ja reenaa 3-4kertaa viikos, ni sitä lisätään 2reeniin vuodes, ni u18 ois reeni kertoi 9-10, joka ois iha ok, mut mist ollaa varmoi laadust?
No tietty, et kierretää kv kisoi, mut kel on varaa/aikaa viedä junnui syksyl 3-4 ja saman verran kevääl kv-kisoihi? Lisäks ois hyvä käydä muutama leiri! Lapset ei yksin mee mihinkää, eli valmentaja pitäis olla, mut kuka maksaa? Näitä ku Te menestysnälkäiset pohditte, niin hyvä asia on, että ainakin tän pohdinnan ajan olette hiljaa! Kysytään vielä, onkohan Suomes ketään valmentajaa, kuka on kiertänyt tai kiertää junnujen kanssa muailmalla, jos tulee joku mieleen, niin häneltä vois kysyy kertoja/kisoja/budjettia! LOPETTAKAA URHEILIJOIDEN JA VALMENTAJIEN HAUKKUMINEN/VÄHÄTTELY!
Tämä! Suomi24:n kuspäillä ykillä on yhtä vähän tekemistä oikean judon kanssa kuin sillä ykän Avensiksella on formula 1:n kanssa. Ei näistä ilkeiden ja kateellisten rassukoiden jutuista kannata kenenkään mieltään pahoittaa.
Se on valtava ihme, kun suomeen ei ole tullut jo olympia kultaa. Sen verran tietämystä tuntuu palstan kirjoittajilla olevan, että kyllähän nyt ainakin yksi kulta olympialaisista näillä tiedoilla ja ennenkaikkea taidoilla olis saavutettavissa helpolla.
Sieltä alkeiskurssilta tai 70-luvulta saakka, kun on valmennettu niin kyllä nyt jo pitäis mitalia saada aikaiseksi.
Eihän se ole mitali eikä mikään, jos sitä ei saavuta aikuisissa. Harva se syntyy aikuiseksi ja suoraan olympia mitalistiksi.
Tuntuu, ettei tämän palstan tietäjille kelpaa enää mikään.
Nyt vain tietämys ja taito muidenkin tietoon niin alkaa niitä mitaleita satamaan suomeen.
Ilmeisesti teidän omat valmennettavat odottavat kypsymistä aikuisikään ja sitten suoraan kisaamaan niistä korkeimmista mitaleista. Voi jumaliste. Ei ihme, että harrastaja/kisaajat vähenee.
Menestysnälkäisiä ei täällä ole, ne on salilla tai maailmalla.
Tätä palstaa ei lue tai kirjoita menestysnälkäiset.
Ne piiskaa itseään muutaman vuoden ja urheilijoitaan parikymppiseksi ja sitten siirtyvät kirjoittamaan tänne katkerina....
Teidän harrastaminen on aina se Olumpiaunelma!
Lukekaa Valmentajalehdestä Pohjan kirjoitus ja rauhoittukaa, ja sitten vaan tekemään 10+10 v....
Tsemppiä!
Ei kannatakaan, en pahoita, mutta perkules kun ovat kovin usein oikeassa:(
Joo lehdestä ne ohjeet luetaan, paitsi 70 - luvulla nuo tiedettiin. Voi prkl teitä…😆
Eivät nämä ole ikinä piiskanneet ketään. Eivät edes itseään.
Suoli24:n tietäjäkalevit tärisee krapuloissaan, akka ei ole antanut vuosiin ja toisaalta ei kyllä seisoiskaan. Kai se nyt reppanoita kiukututtaa. Omalla naamalla ja silmiin katsoen ei uskalleta edes kellonaikaa kertoa, jos joku kysyy.
Tässä tämän foorumin rassukoille oikea osoite ja foorumi. Aloittajan kannattaa ainakin linkata ja nopeasti. Ja muutaman muunkin…
https://keskustelu.suomi24.fi/terveys/miesten-terveys/erektiohairio
Toinen tärkeä linkki: https://keskustelu.suomi24.fi/terveys/paihteet-ja-riippuvuudet/alkoholismi
Ja ei kahta ilman kolmatta https://keskustelu.suomi24.fi/terveys/henkinen-hyvinvointi-ja-mielenterveys
Ja nyt ollaan tyytyväisiä yhteen ottelu voittoon , salli mun nauraa, sit nuo selitykset rupee jo naurattaa. Milloin on mitäkin tai väärät sukset voitelu epäonnistui , ei mut tällä kertaa se olikin nuha.
Moi! Luit mun päivityksen näköjään, onneks tulin tänne lukemaan kun et siihen osannut kommentoida. Sulla ois varmaan hyviä vinkkejä tarjota? Laitathan ne ens kerralla vaikka YV:llä. :D
MP
Nämä rassukat uskalla mitään viestejä laitella.
Jos osaisit ajatella, niin ymmärtäisit itsekin kuinka kaukana olet siitä mihin olet sanonut pyrkiväsi.
Ihan sivullisena kiinnosta, että kenen mielestä näin on? Eli laitappa puumerkki ja omaa meriittiä alle tuohon alle.
Et näköjään ymmärrä
Joka päivä teen töitä sen eteen. Tänään se on lähempänä kuin eilen!
Hyvähän se on jos ollaan tyytyväisiä yhteen voittoon, pidetään sit tavoite siinä niin voidaan aina juhlia että tavoitteet saavutettu 🥳
I-D-I-O-O-T-T-I 😂