Helsingin apulaispormestari Paavo Arhinmäki jäi kiinni laittoman graffitin teosta perjantai-iltana.
Paavo Arhinmäki toimii Helsingissä kulttuurin ja vapaa-ajan apulaispormestarina.
Apulaispormestari Paavo Arhinmäki (vas) jäi kiinni laittoman graffitin teosta juhannusaaton iltana.
Arhinmäki oli Vuosaaren satamaradalla kulkevassa tunnelissa toisen henkilön kanssa tekemässä graffitia, kun vartijat saapuivat paikalle.
Vartijat kutsuivat paikalle myös poliisin. Arhinmäki kertoo HS:lle, että tilanne hoidettiin hyvässä yhteistyössä. Siihen, seuraako vahingonteoksi luokiteltavasta teosta jälkiseuraamuksia, Arhinmäki ei lauantaina osannut ottaa kantaa.
”Se oli tyhmästi tehty, ja olen tästä todella pahoillani”, Arhinmäki kommentoi puhelimitse HS:lle.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009677125.html
Paavo Arhinmäki jäi kiinni laittoman graffitin teosta
76
1312
Vastaukset
- Anonyymi
ÄäriVasemmistolainen (Kommunisti) Arhinmäki taas tekemässä RikosRötöstä !
-miten Tuommosta pidetään kaupungin Virassa ? - Potkut Sille Heti !- Anonyymi
Suomenuutisissa , Hyvä juttu arhinmäen sekoilusta !
- Anonyymi
Röh, röh, sano turvonnut, punakka ja valasta muistuttava apulaispromestaari Arhinmäki ja päästi römäkän pierun!
Ja sitten viherpunikit ja kommarit hurrasivat! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olipa järkyttävää luettavaa. Miten tällainen tyyppi saa olla pääkaupunkimme varapormestari?
Ehdottomasti pitää erottaa. Nuoret ottaa mallia. Tällaiseen toimintaan ei pidä minkään perheen sallia nuortensa osallistuvan. Katsokaa vanhemmat millaiset porukat antaa vaikutteita lapsillenne. Ja millaiseen elämisen malliin ne ohjaavat.
Perussuomalaisten tavoite on kannustaa nuoria opiskelemaan ja arvostamaan kaikkea työtä ja koulutusta. Lisäksi perussuomalaiset pitää selvänä asiana, että lakia ja esivaltaa tulee totella ja noudattaa.
Arhinmäen kohdalla täytyy kyllä puuttua jo asiaan ja antaa potkut tuohon virkaansa.
Pressavaalien tv ohjelmassa saman puolueen Li Andersson kannustaa lapsia rikkomaan lakia ja elokapinoimaan. Siitäkin huolimatta istuksimaan liikenteen tukkona, vaikka se on terrorismia tavallisia ihmisiä kohtaan, jotka kulkee kouluun, töihin tai esim. pelastustehtäviin.
Siitä vois aloittaa, että Arhinmäelle kenkää ja elokapinat tulee lailla kieltää ja joka osallistujalle ja vahingontekijälle, työmaiden tukkona olevalle, niin iso sakkolappu kouraan että ei olevaraa sitä harrastaa ja yhdyskuntapalvelua päälle, että pelkällä rahalla ei selviä häiriköinnistä. Alkaa tuokin väki oppia tavoille.
- Anonyymi
Samaa mieltä uskomatonta! Tuollaisessa asemassa oleva mies,ja käyttäytyy kuin Teini ei voi olla sopiva virkamieheksi jonka pitäisi hoitaa yhteisiä kansalaisten asioita.
- Anonyymi
Ihan samaa mieltä. Paavo Arhinmäelle potkut virasta! Olet menettänyt luottamuksen,
- Anonyymi
Onko tämä paavo haapavetsistä sukujuurta?
- Anonyymi
No mutta Paavo! Mitä sinä taas!
Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun julkisuudessa joudut sanomaan " se oli typerästi tehty ja olen siitä pahoillani".
Terveisin haapavetiset .Me emme täälläpäin juuri anteeksi pyytele. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No mutta Paavo! Mitä sinä taas!
Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun julkisuudessa joudut sanomaan " se oli typerästi tehty ja olen siitä pahoillani".
Terveisin haapavetiset .Me emme täälläpäin juuri anteeksi pyytele.Arhinmäki Sopis paremmin Persuihin sieltähän näitä juoppoja törttöilijöitä löytyy pilvinpimein.!
- Anonyymi
Pieruvedeltä Puavo on kotoisin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Arhinmäki Sopis paremmin Persuihin sieltähän näitä juoppoja törttöilijöitä löytyy pilvinpimein.!
Arhinmäki sopis veneen alle makaamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Arhinmäki Sopis paremmin Persuihin sieltähän näitä juoppoja törttöilijöitä löytyy pilvinpimein.!
Juu, Paavo on presidenttiainesta … Venäjälle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No mutta Paavo! Mitä sinä taas!
Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun julkisuudessa joudut sanomaan " se oli typerästi tehty ja olen siitä pahoillani".
Terveisin haapavetiset .Me emme täälläpäin juuri anteeksi pyytele.Mistä asti sinä itsesi kanssa jokaisessa viestiketjussa keskusteleva äärimmäisen sesnuuriherkkä Pyhäjärven trolli olet asunut Haapavedellä?🤣🤣
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Arhinmäki Sopis paremmin Persuihin sieltähän näitä juoppoja törttöilijöitä löytyy pilvinpimein.!
Juoppoja törttöilijöitä löytynee joka puolueesta, mutta mielellään silloin ei sais toimia korkeassa ja vastuullisessa virassa ja edustaa ulkomaita myöten suomikuvaa luoden kuten vaikka pääministerin tai Helsingin varapormestarin tai kulttuuriministerin viroissa. Tai kukas se olikaan se korkeassa virassa ollut mies jolla oli lehdistön mukaan viinakaappi työhuoneessa ja työmatkoilla työtehtävissä juotiin alkoholia? Voi voi.
- Anonyymi
Ikä lisää viisautta, kokemus luo nöyryyttä, yleensä!
- Anonyymi
Pelkkä slogan. Yhtä paljon
kokemus tuottaa narsisteja, muututaan kaikkivoipaiseksi ja ainoaksi oikeassa olijaksi .Hyvin usein, ns. nousee k...i päähän.
Yhtä usein Ikä lisää pessimismiä, katkeruutta ja kostonhalua sekä - tilaisuuksia.
Paavopakanan rikokset ovat kovin pieniä: joi itsensä pöydän alle olympialaisissa, räyhäsi " väärin " ajaneille autoille ja nyt rupesi piirtelemään aseman seiniin, mutta ei etes kirkkoveneitä.
Ja aina anteeksipyyntö ja katumus heti. - Anonyymi
Hälla nouruudenaikainen Pasila oli mielessä. Josta piirteli kuvia👍
- Anonyymi
Arhinmäki ei ole enää mikään teini, vaan aikuinen mies korkeassa virassa. Stoppi tuollaiselle toiminnalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pelkkä slogan. Yhtä paljon
kokemus tuottaa narsisteja, muututaan kaikkivoipaiseksi ja ainoaksi oikeassa olijaksi .Hyvin usein, ns. nousee k...i päähän.
Yhtä usein Ikä lisää pessimismiä, katkeruutta ja kostonhalua sekä - tilaisuuksia.
Paavopakanan rikokset ovat kovin pieniä: joi itsensä pöydän alle olympialaisissa, räyhäsi " väärin " ajaneille autoille ja nyt rupesi piirtelemään aseman seiniin, mutta ei etes kirkkoveneitä.
Ja aina anteeksipyyntö ja katumus heti.Noinko korkea arvoiset poliitikot , kun ovat sopivista puolueista, saa kaiken anteeksi? Niin lrveltämiset kuin Caruna kaupat, Al Hol tapaukset, tuhansien eurojen aamiaiset veronmaksajan piikkiin, jauhojengi bileet jne jne. Jättikaupat kuittaillaan festareilta tekstiviestillä ja satojen miljoonien menetykset? Aisapari puolueestaan kehotti naisia säästämään käyttämällä papiljotteja ja puhuu aivan totisella naamalla, miten on ihan vaarallista jos ajetaan Suomen etua.
Toivottavasti ihmiset jaksaa uskoa muutoksen mahdollisuuteen. Purra hoitaa erittäin tunnollisesti valtionvarainministerin tehtävää ja on nyt pakkosäästöjen edessä kaikkien nyrkkeilysäkki, kun edelliset hallitukset jättivät tekemättä tarvittavat muutokset ja Suomi jäi konkurssin partaalle.
Ei ole persuilla tai uudella hallituksella ollut kriisitalouden hoitamisen keskellä iloa, valoa ja hauskuutta. Ja hekin ovat ihmisiä.
Halla-aho on ottanut vuosikausia kuraa ja hurskastelua niskaan muilta puolueilta, mutta nyt tiedämme, että Halla-aho uskalsi puhua vaikeista asioista ja on ollut oikessa.
Menkäähän sunnuntaina äänestämään tämän kylän läpi kaupungintalolle Halla-ahoa numero 5 niin , että heilahtaa! Eeei pojat taistelua paremmasta tulevaisuudesta äänestämättä voiteta. Kirjoita äänestyslappuun 5 Suomen poika!
Ei me pärjätä harmaana kuin kallio. Ei riitä slogan:sori siitä! Nyt ei auta Geggonenkaan tai Haavanlehden havinat.
On Halla ajat ja jos se halutaan mansikka ahoksi vielä Suomi muuttaa, niin äänestä Halla-aho. Suomi on nyt turvallaan oleva tila edellisen hallituksen jäljellä. Autetaan tekemään tästä turvallinen tila.
5 🇫🇮5🇫🇮5🇫🇮5 Media ja yle koittaa kääntää kaikki Halla-ahoa vastaan, mutta 5 siitä. Äänestä taktisesti oikein Suomen etu ensimmäiseksi , eli numero 5!
- Anonyymi
Käyttäytyy kuin teini. Varmaan juonut iskän viinat.
- Anonyymi
Siinäpä apulaispormestari, vasemmistoliiton eliittiä ja älymystöä...!
- Anonyymi
Siinä kansanedustaja antamassa mallia lain rikkomisesta, vastuuttomasta käytöksestä, junaliikenteen häieinnästä ja verorahojen tuhlaamisesta kun törky joudutaan putsaamaan.
Ei ole sopivaa kansanedustajalle, tällä tavalla koko instituution arvo laskee.
Erottaa pitää kun ei itse älyä erota!
- Anonyymi
Pienenä on alottanut piirtelyn. Isona jo osaa…
- Anonyymi
Made in Haapavesi?
Miksei ole koskaan kutsuttu folkeille?
- Anonyymi
Tämä Arhinmäkihän sai palkkioksi Helsingin apulaiskaupunginjohtajan viran, kun hän viime hallituskauden akussa keksi nerokkaan idean, jota edellinen hallitus innolla toteutti, että valtion velkoja ei tarvitse koskaan maksaa, kun ottaa aina isomman velan, jolla maksaa edellistä!
- Anonyymi
Kulosaaressahan on/ oli kasino taloutta oppinut moni.
- Anonyymi
Arhinmäki oli tyytymätön myös vaalitulokseen ja yllytti kansalaisia kaduille meluamaan ja mielenosoituksiin, jo ennen hallitusneuvottelujen alkamista! On varsinainen terroristi ja häirikkö!
- Anonyymi
Sammaa oon huomannu Haapaveen nykysissäki niin sanotuissa vasemmistossa samanlaisia mölyäjiä.
- Anonyymi
Suomenuutisissa lisää tästä paavon lapsellisesta tempauksesta..
- Anonyymi
Ei se ollut töhry!Näin Paavo kertoo facebookissa:
”Juhannusaattona illansuussa ajoimme autolla paikalle ja parkkeerasimme sen tunnelin suuaukon yläpuolella. Maalasimme jonkun vanhan graffitin päälle maalauksen, jossa idea on Pasila. Keskellä on Pasilan tornitalot ja taustalla Pasilan siluetti.
Arhinmäki kertoo vartijoiden yllättäneen hänet ja kaverinsa tunnelista juuri maalauksen valmistuttua. Poliiseja odotettiin yhdessä vartijoiden kanssa rauhallisissa tunnelmissa.
– Olipa kyllä todella hölmösti tehty minulta ja meiltä. Jotenkin itsekin olen tuudittautunut ajatukseen, että tuollaisiin harmaisiin valmiiksi maalattuihin betoniseiniin poissa ihmisten silmistä voi tehdä maalauksia, Arhinmäki kirjoittaa.”Montako kymmentä avausta samasta lehtijutusta ajattelit vielä entisten jatkoksi kirjoittaa tällä kertaa? "Pientä" pakkomiellettä havaittavissa kuten jokaisen muunkin lehtijutun kohdalla joita massapostaat valtavia määriä eri palstoille luotsinpestin suojista.
- Anonyymi
Vapaapäivänäkin tekee töitä Helsingin kulttuurin eteen. Osoittaa sitoutumista . Tosi tyylikäs lopputulos. Kyllä tuolla taidolla voisi alakulut täälläkin taiteilla.
- Anonyymi
Kaikista älynväläyksistään ja toilailuistaan huolimatta Paavo on keskivertoa vasemmistolaista älykkäämpi. Pääsyt yliopistoonkin, ja poiskin sieltä. Tosin pahveja ei tainnut saada. Osaa myös taitavasti HITAs asunoilla keinottelun. Omistaa niitä useimman.
Pyrkii Sanna Marinin tapaan rikkomaan "rajoja". Yhteisten asioiden hoitajina molemmat ovat surkeita. Mutta ääniä vaaleissa kuin vaaleissa ropisee. Ilmeisesti viinan hallinta ongelmia molemmilla mutta niitä lienee muillakin. Tosin yleensä ihmiset osaa toimia kännissä kohtalaisen siedettävästi. Mutta pahnan pohjimmaisia löytyy heistäkin. Kuten nähty on.- Anonyymi
politiikka on siinä mielessä erikoinen ammatti ettei se edellytä minkäänlaista osaamista. Tämäkin sankari tullaan muistamaan yksinomaan kännisekoiluistaan milloin ministerinä milloin kansanedustajana tai apulaispormestartina. Keskivertoa tyhmempi jätkä mutta siitä huolimatta on onnistunut pitämään eduskunnan suojatyöpaikassa onnistunut pitämään itsensä vaikka saavutukset jää noloihin uutisotsikoihin yleensä kännitoilailuista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
politiikka on siinä mielessä erikoinen ammatti ettei se edellytä minkäänlaista osaamista. Tämäkin sankari tullaan muistamaan yksinomaan kännisekoiluistaan milloin ministerinä milloin kansanedustajana tai apulaispormestartina. Keskivertoa tyhmempi jätkä mutta siitä huolimatta on onnistunut pitämään eduskunnan suojatyöpaikassa onnistunut pitämään itsensä vaikka saavutukset jää noloihin uutisotsikoihin yleensä kännitoilailuista.
Kyllä täytyy ihmetellä että mistä näitä pösilöpersuja riittää tänne Suomenmaahan ja näihinkin kyläpahasiin kun sanotaan suoraan niin kaikista tyhmimmät ja juopoimmat on edustettuna tuossa rupusakissa ,alas on vajonnut Suomen Eduskunnan taso nykyhetkellä ja jo 10 vuotta kun nämä populistit on ollut tässä maassa.!
- Anonyymi
Tältä Paavon tekemä taideteos näyttää
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009677960.html- Anonyymi
Komialta näyttää täyttä taidetta!
- Anonyymi
Tyhjän pään tuotos!
- Anonyymi
Ihan kuten Haapavee grafiitit samaa tasua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan kuten Haapavee grafiitit samaa tasua.
Jokainen vois maalata omaa seinääsä ja kivijalakaansa
jos kerta slummeja ihailee, eikä pilata yhteistä omaisuutta.
Spray maalit kaupoissa luvanvaraisiksi! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jokainen vois maalata omaa seinääsä ja kivijalakaansa
jos kerta slummeja ihailee, eikä pilata yhteistä omaisuutta.
Spray maalit kaupoissa luvanvaraisiksi!Kai tämä kommunisti pesee ne grafitit itse pois tai vähintään hänellä maksatetaan poistaminen jos sen ulkopuolinen tekee. Lisäksi, tällaista kansalaistottelemattomuutta ei saa sietää ja rikoksesta kiinni jäänyt ei voi jatkaa luottamustehtävässään stadissa. Irtisanotkaa Paavo HETI
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kai tämä kommunisti pesee ne grafitit itse pois tai vähintään hänellä maksatetaan poistaminen jos sen ulkopuolinen tekee. Lisäksi, tällaista kansalaistottelemattomuutta ei saa sietää ja rikoksesta kiinni jäänyt ei voi jatkaa luottamustehtävässään stadissa. Irtisanotkaa Paavo HETI
Meinaakko persukepu, että vain pikkurikolliset edesvastttuussseen?
- Anonyymi
Nuorison kolttosia.antakaa paavolla iloa ja luomisvapautta. T. Ex pm,myös nuori..
- Anonyymi
Arhikselle kenkää apulaispormestarin pallilta. Tienatkoon elantonsa taiteellaa. Tässä hänelle taiteilijanimi Paavo Banksy.
- Anonyymi
Paavolle taiteilijaeläke
- Anonyymi
:))))))
- Anonyymi
Arhinmäki pitää erottaa virastaan heti. Kaupunginjohtaja/apulaiskaupunginjohtaja, ei voi tehdä rikoksia ja sotkea veronmaksajien omaisuutta.
- Anonyymi
YLE.fi Rikosepäilyt tietää hinnan töhryille:
Paavo Arhinmäen laittoman graffitin puhdistus vantaalaisen tunnelin seinästä maksaa 3 500 euroa - Anonyymi
TB:llä tiesivät,jotta taitaa Puavo olla äitteenpuolelta Haapavetisiä.
- Anonyymi
No kaikkihan sen on tiennyt, mutta siitä huolimatta Paavo pitäisi laittaa häkkiin pitemmäksi aikaa, ympäristölleen vaarallisena!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No kaikkihan sen on tiennyt, mutta siitä huolimatta Paavo pitäisi laittaa häkkiin pitemmäksi aikaa, ympäristölleen vaarallisena!
Mikä äiti on omaasukua?
- Anonyymi
Se oli kyllä tyhmää että maalaus poistettiin, olisi pitänyt liittää Helsingin turistikierrokseen ja 2 viikon aikana olisi apulaispormestari esitellyt itse teostaan, kaikenlainen solvaus olisi ollut sallittua. Olisi varmaan tehty Suomea tunnetuksi.
- Anonyymi
Paavo teki hyvän maalauksen tunnelin seinään.Mutta Ville Ranta teki vielä paremman Pilapiirroksen Purran ja Orpon kommenteista vihapuheisiin.!
- Anonyymi
En ole mikään Pyhäjärven trolli .
Vaan Kyllähän se tottuus pitää sanoa näistä Persuista mitään siihen Lisäämättä tai Poisottamatta tämä on totuus.!!! - Anonyymi
Kyllä Ville Rannan pilapiirros osui taas nappiin Purrasta ja Orposta hyvä piirros ja totuuden mukainen.!
- Anonyymi
Päisäänhän ne kävi töhrimässä. Lieneekö se töhrijäkaverikin Komunisti.
- Anonyymi
Persut talloo taas Koraaneita Ruotsissa että saadaan mellakat aikaiseksi .!
- Anonyymi
Voiko laittomalla älytaululla tehdä piirustuksia homostelun kesken?
- Anonyymi
Kautta aikain on Kommunistien touhu ollut vastuuntunnotonta.
- Anonyymi
Potkut virastaan
- Anonyymi
Paavo kehittää kaupunkijjaan, Haapaveeltä ku on...
- Anonyymi
Miten monelle palstalle sinä pyhäjärven trolli tuostakin lehtijutusta olet avauksia kirjoittanut monologeinesi niiden viestiketjuissa???
- Anonyymi
Paavo ei kuitenkaan ole homo eikä persu. hih hih
- Anonyymi
Saikkko siltä pakit, ko tiiät varmasti?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saikkko siltä pakit, ko tiiät varmasti?
Vasemmistoliiton pormestariehdokas Turussa jäi kiinni pedofiliasta ennen ( onneksi) valinnan etenemistä. Koneeltaan löytyi materiaalia ja koululla työssä oleva naisystävänsä kuvasi miehelleen jumppatyttöjä suihkussa. Käräjille pääsivät?
Näihän se oli? - Anonyymi
Persuilu ei ole politiikkaa eikä Sannan muodikkaat asusteet
Pelasta itsesi. Elä kommentoi - mitään
- Anonyymi
Sosialistista liikehdintää jälleen esiintyy. Taskuvarkaita tavataan jo jopa rovaniemen joulupukin luona, helsingin keskustassa.
- Anonyymi
Paavo ei sorru Jennan lanteiden jytkytykseen.
- Anonyymi
Graffitit on slummien tunnus,
ja Paavo vissiin Vasurien tunnus? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Graffitit on slummien tunnus,
ja Paavo vissiin Vasurien tunnus?Halla-aho: Väkivalta on aliarvostettu ratkaisukeino. Ei tuomitse Kiurun pahoinpitelyä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Halla-aho: Väkivalta on aliarvostettu ratkaisukeino. Ei tuomitse Kiurun pahoinpitelyä!
Tekopyhyys ei oo vielä Haapaveeltä levinny puhemiessitioon kai sitte?
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod202283Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281714Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3051251- 65959
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53915- 39834
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53815J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e31726Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273673Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33652