Moi!
Minkä verran muiden viikkoa vaille 2 kuiset vauvat syövät? Minusta tuntuu, että meidän vauva syö vähän. Olen viikon seuraillut syömistä ja seuraavaa tulosta syntyi:
-Syöttövälit 1-5 tuntia
-Kerralla menee 40-110 milliä.
-Syö 8-9 kertaa päivässä
-Keskimäärin 690 milliä päivässä.
(620-765 milliä vaihdeluväli)
-Painoa lisää kuuden viikon iässä 900g.
Ajattelin kysyä ensin täältä ennen neuvolaan soittamista, ovat siellä aavistuksen hysteerisiä...
Kiitos vastauksista!
7 viikkoisen vauvan korvikemäärä
5
1441
Vastaukset
- TheDevil
Meillä on poika 7vkoa ja syö litran tuttelia ja 40ml velliä (jouduttiin antamaan velliä, kun tuttelimäärä kohosi 1,5litraan/vrk) vuorokaudessa. Paino nousi 1,5kg kuukaudessa.
- tietää
Kuullostaa tuo määrä mielestäni ihan kohtuulliselta.Ruokamäärä vaihtelee eri vauvoilla, toiset söisivät määrättä ja toiset syövät vähän ja silti kasvavat.Painon nousua ilman esitietoja (syntymäpaino, alin paino jne)vaikea arvioida.Jos vauvasi on tyytyväinen, ole huoleti! Pakkosyöttämistä/ tuputtamista ei kannata koskaan tehdä.Saat vain sillä lapsesi oksentamaan hänen mielestään liiat pois ja lopulta hän alkaa suhtautua syöttötilanteisiin negatiivisesti eli syömisongelmia jatkossakin.Miksi neuvolassasi ollaan hysteerisiä? Olen itse äitiys- ja lastenneuvolaterveydenhoitaja.
- alkup.
heips!
eli vauvan syntymäpaino oli 3925g
alin paino kahden ja ½ viikon iässä oli 3740g, painoa oli kuuden viikon iässä 4600g, eli reilussa kolmessa ja puolessa viikossa oli tullut 860g painonlisäystä. Pituutta oli syntyessä 52, kuuden viikon iässä 57,2. vauva on mielestäni tyytyväinen. hiukan ilta-itkuinen, mutta johtuu ilmasta masussa. Nukkuu yönsä hyvin, on virkeä hereillä ollessaan ja jaksaa seurustella. Päivällä unet ovat lyhyitä, mutta kuitenkin nukkuu.
Kyselin äidiltäni minun ja sisarteni kehitystä vauvoina ja olemme kuulemma jokainen olleet seurannassa hitaahkon painon nousun takia. Ihan olemme nykyään normaalin kokoisia, sisani ovat 157cm ja 164cm pitkiä, itse 164cm. Eli ei mitään kovinkaan isokokoisia. Liekö tuolla jotain merkitystä. Olen jostain kuullut , että vauvalla on taipumusta seurata jomman kummam vanhemman käyriä. Mies oli myös ala-asteiässä luokkansa pienin oppilas. Neuvolan tädillä on taipumusta löytää joka vauvasta jotain vikaa, saa välillä äidit huolestumaan täysin ilamn syytä. Kaverin vauva liikutteli pienenä toista kättä hiukan enemmän kuin toista, niin oltiin vauvaa viemässä joidenkin hermoratahäiriöiden takia erikoislääkärille... Täti lietsoo välillä liikaakin. Hyvähän se on tietysti, että on tarkka, mutta rajan voisi johonkin vetää. Oikein hirvittää mennä ensi viikolla painoseurantaan vauvan kanssa.. Mitä lie keksii meidän vauvasta. - jatkoa
alkup. kirjoitti:
heips!
eli vauvan syntymäpaino oli 3925g
alin paino kahden ja ½ viikon iässä oli 3740g, painoa oli kuuden viikon iässä 4600g, eli reilussa kolmessa ja puolessa viikossa oli tullut 860g painonlisäystä. Pituutta oli syntyessä 52, kuuden viikon iässä 57,2. vauva on mielestäni tyytyväinen. hiukan ilta-itkuinen, mutta johtuu ilmasta masussa. Nukkuu yönsä hyvin, on virkeä hereillä ollessaan ja jaksaa seurustella. Päivällä unet ovat lyhyitä, mutta kuitenkin nukkuu.
Kyselin äidiltäni minun ja sisarteni kehitystä vauvoina ja olemme kuulemma jokainen olleet seurannassa hitaahkon painon nousun takia. Ihan olemme nykyään normaalin kokoisia, sisani ovat 157cm ja 164cm pitkiä, itse 164cm. Eli ei mitään kovinkaan isokokoisia. Liekö tuolla jotain merkitystä. Olen jostain kuullut , että vauvalla on taipumusta seurata jomman kummam vanhemman käyriä. Mies oli myös ala-asteiässä luokkansa pienin oppilas. Neuvolan tädillä on taipumusta löytää joka vauvasta jotain vikaa, saa välillä äidit huolestumaan täysin ilamn syytä. Kaverin vauva liikutteli pienenä toista kättä hiukan enemmän kuin toista, niin oltiin vauvaa viemässä joidenkin hermoratahäiriöiden takia erikoislääkärille... Täti lietsoo välillä liikaakin. Hyvähän se on tietysti, että on tarkka, mutta rajan voisi johonkin vetää. Oikein hirvittää mennä ensi viikolla painoseurantaan vauvan kanssa.. Mitä lie keksii meidän vauvasta.Kyllä se tuolta pohjalta on mielestäni ihan ok kasvuvauhti.Kun alin paino oli vasta 2 1/2viikon iässä, niin siihen nähden nyt on paino lähtenyt mukavasti nousuun.Käyrillä näyttää varmaan vähän hoikalta, mutta niitä ei pidä tuijottaa yksinomaan. Vauvasi on varmaan siroa-tyyppiä. Luota siihen, että hän tietää kuinka paljon tahtoo syödä...älä laske määria ja tee itsellesi odotuksia, että niin ja niin paljon pitäisi kerralla mennä. Jos vauva söisi rintaa, et tietäisi milleistä mitään, vaan luottaisit vauvan tyytyväisyyteen. Hyvää jatkoa sinulle ja vauvallesi!
- lily
jatkoa kirjoitti:
Kyllä se tuolta pohjalta on mielestäni ihan ok kasvuvauhti.Kun alin paino oli vasta 2 1/2viikon iässä, niin siihen nähden nyt on paino lähtenyt mukavasti nousuun.Käyrillä näyttää varmaan vähän hoikalta, mutta niitä ei pidä tuijottaa yksinomaan. Vauvasi on varmaan siroa-tyyppiä. Luota siihen, että hän tietää kuinka paljon tahtoo syödä...älä laske määria ja tee itsellesi odotuksia, että niin ja niin paljon pitäisi kerralla mennä. Jos vauva söisi rintaa, et tietäisi milleistä mitään, vaan luottaisit vauvan tyytyväisyyteen. Hyvää jatkoa sinulle ja vauvallesi!
kiitos oikein paljon!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1876698- 352403
- 1872139
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101413Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1181393- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,301035Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke13936