"Ultimate LuxusSpa Kylpytynnyri + rosterikamiina"
UltimateSpa rosterikamiina on
kahden kesän jälkeen käyttökelvoton. Kamina vuotaa useasta kohdasta. Lisäksi luukun saranat (ohutta ruostuvaa "erikois terästä") rikkoutuneet. Kaminan etuosa täysin ruosteessa (ei kestä sadevettä) kuten tuhkaluukku sekä arina. Ultimatemarketin jälkimarkkinoinin mukaan kamina olisi pitänyt huuhdella merivedestä makealla vedellä joka käyttökerran jälkeen. Myyntiesitteessä ei mainittu mitään huuhtelun tarpeesta. Päin vastoin Ultimatemarketin mukaan lainattuna:
"HUOM! Täysrosterikamiinan ylivertainen kestävyys alumiinikaminoihin verrattuna."
Ultimatemarketin kamina lämmittää veden todella, todella hitaasti. Kaminan pesä, sekä vesitilavuus ovat surkean pieniä.
Ultimatemarket väittää:
"uutta teknologiaa, jonka hyötysuhde on 50%, kun perinteisen ulkokaminan hyötysuhde on 20-30 %. Hyötysuhteen ansiosta lämmitysteho vastaa yli 30 kW perinteisiä kamiinoita."
Ei kannata mielestäni yrittää lämmittää kuin kesällä, jolloin lämmitettävä vesi olisi syytä olla lähellä uimalämmintä.
Ultimate LuxusSpa Kylpytynnyri.
Juomille on paljussa paikat. Istumisasento on mielyttävä. Palju Vaatii kokoamisen.
Asennuspaketissa oli pohjaläpivienti, mutta tulppaa siihen ei ollut eikä paljussa tulpalle reikää. Pohjatulpan muoto esti sen asentamisen altaan syvimpään kohtaan. Kaikki vesi ei pääse virtaamaan pois. Lisäksi vesi jää istuiosaan, koska istuin on kalteva altaan syvimmästä kohdasta pois päin. Piipun kokoaminen on hankalaa. Piipun, putkea kuumentamisella ja toista putkea jäädyttämidellä piiput sai liitettyä yhteen, kunhan vielä liitoksen voiteli ennen yhteenliittämistä (yrittämistä).
Pajun vanteet peltiä ja kiristyspultit terästä. Ruostuvat melko pian.
Paljun laudat olivat käsittelemätöntä paneelia. Asennuksen jälkeen paneelien yläpään saumat pyrkivät rakoilemaan. Liekö paljun kapeneva muoto sekä pohjavanerien koko syynä. Paneelit ovat alapäästään saumattomasti kiinni kun taas yläpäästään rakoilevat.
Käsittelemättömät havu-pohjavanerit koottava pakettiin kuuluvilla ruostuvilla naulalevyillä. Paljun valo (Ultimatemarket: "monipuolisesti säädettävä ALLASVALO VELO") oli suunnilleen jääkiekon kokoinen. Ei käyttöä.
Toinen kamina jo tilattu. Ei Ultimatemarketista. Ruostumattomatvanteet hakusessa. Ei ultimamarketista.
Halvemmalla pääsee ostamalla suoraan laadukkaamman paljun&kaminan muualta.
Kokemuksia Ultimatemarketin paljusta ja paljun kaminasta.
8
4172
Vastaukset 8
- Anonyymi
Onko muita kokemuksia? Ite lämmittäisin ihan vesijohtovedellä ja tilaisin semmosen pienemmän kylpykuution 4henkilöä, mut en kyllä jaksa enään olla asennuksen jälkeen korjalemassa sitä.. onko ultimatenpaljuissa materiaalivahvuutta ollenkaan, tuossakin pohja muotoiltu että kestääköhän astua..?
- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17905274l
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Aloitin asennuksen eilen. Ei ollut kuutiossa kaikkia puita. Huonot ohjeet ja materiaalit ovat käsittelemättömiä. Kaippa siitä paljun saa aikaan. Miten kestävä se on onkin toinen kysymys? Aika näyttää
- Anonyymi
Uskomatonta että vieläkin jotkut ostaa ultimatea. Kusetettavista ei tule loppua. Näköjään maa alkanut polttaa kotimaassa kun pitänyt lähteä etelään.
- Anonyymi
Itse kasannut tässä viikon verran aina illasta mitä kerenny. Tyhjennys läpiviennistä puuttui tiivisteet ja kiristys mutteri. Parissa paneelissa oli ura joka tulee pohjalevyyn aivan väärässä kohtaa. Ja noi kiristys vanteet… ei mitään käryä miten ne tulisi edes laittaa…
- Anonyymi
Kannattaa ruuvata muutamia (4-6 kpl) ruuveja ympäri paljoa sanamme korkeudelle, johon vanteen asennat. Nosta vanne ruuvien päälle ja kiristä vanteesta löydät pois. Älä kiristä liikaa, muuten palju menee kuprulle. Tämä ei takaa kuitenkaan, että paneelit pontissa pysyisivät :(
- Anonyymi
Itse tein tyhjennyksen lavuarin viemäristä paljun pohjaan, kun Ultimaten läpivienistä puuttui korkki, kiristysmutteri ja tiiviste. Paljun kaminan liittimiin kantsii hommata O-rengastiivisteet, koska Ultinaten tiiviste ei pysy kiristettäessä paikallaan.
Asensin Tynnyrishopin kaminan, jolla vesilämpenee alle 2 h:ssa. Ultimaten rosterikaminalle piti lämmittää koko päivän. Kesti pari kesää ja alkoi vuotamaan. Halvemmaksi olisi tullut ostaa suoraan laadukkaampi paketti.
- Anonyymi
Kylpytynnyrin runko on liian matala, jolloin istuin osat painuvat alas ja koko tynnyri menee ruttuun, kun sen täyttää vedellä.
Kamiinan putkien reiät verhouksessa ovat väärässä kohdassa.
Itse kamiina on heikkotekoista peltiä ja voi rikkoutua jo sen asennusvaiheessa.
Muoviset liitosputket kamiinaan eivät kestä kuumaa, menevät ruttuun, sulavat ja palavat kiinni kaminan peltiin jo muutaman käyttökerran jälkeen.
Sanoisi, että käyttökelvoton tuote ja yhtiö luistelee vastuistaan takuun suhteen ja viivyttelee niin kauan, että lopputulos on täysi nolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741660- 231162
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134896Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189816- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 48538
- 69530
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32508- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 34414
- 33413
- 16399
- 82398