Etsinnässä hyvä älykello vaellukselle

Pääkriteereinä älykellolle on hyvä akunkesto eli tarkoittaa luultavasti aurinkolatausta. Akun pitäisi kestää yli viikon kylmissä olosuhteissa tai sitten olla helposti powerbankilla ladattavissa. Haluaisin myös että kuljetun reitin saisi tallennettua. Hinta ei saisi olla mahdottoman kallis. Osaisitteko suositella näillä kriteereillä sopivaa kelloa?
51783
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itsellä ollut juoksuun hommattu Polar Vantage M, taitaa nykyään saada ton M2 jollain 150€ ja jos vanhempi M löytyy vielä niin halvemmallakin.
On hyvä kello, selkeä käyttää, sykevyöhön verrattuna ok tarkkuus sykkeessä vaikka ei yksikään kello mitä olen käyttänyt vyötä voitakkaan.
Urheiluprofiileja on kymmenittäin, myös vaellus löytyy sieltä.
GPS on ollut tarkka.
Akun kesto erittäin hyvä, mutta en ole vielä vaellusta tämän kellon kanssa kokeillut, sekin tulee kyllä ensi viikolla korjattua.

Äänestä

Ihan tavallinen aurinkokello täyttää kriteerit.
Jos näkee ajan, niin aurinko paistaa.
Jos ajannäyttö on harmaana, niin silloin on pilvistä.
Jos kelloa ei näe, on yö.
Jos kello on märkä on sade.

Äänestä

Garmin akun keston puolesta varmasti sopiva ja jos rahaa löytyy niin fenix-malliston uusin aurinkolatauksella. Jos raha on tiukassa niin katselisin fenix 5 uutena tai fenix 6 käytettynä

Äänestä

Minä ainakin lähden vaellukselle juuri siksi, ettei tarvitse joka hetki tietää kaikkea ihan tarkasti. Nukutaan kun nukuttaa, syödään kun on nälkä ja kävellään siinä ohella jonnekin vaikka kalaan.

Vaellukselle ei kannata lähteä, jos älykello tarvitaan pois löytämistä varten. Silloin keskitytään vielä taitojen hankkimiseen ennen vaellusta.

Äänestä

Normaali rannekello,kompassi,kartta. Terävä väline,tulentekovälineet. Valonlähde,ravintoa,nestettä,yöpymisvehkeet. Säänmukainen toimiva vaatetus.
Älylaitteet erikseen jos haluaa. Virtapankki on se toimiva ratkaisu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pääkriteereinä älykellolle on hyvä akunkesto eli tarkoittaa luultavasti aurinkolatausta. Akun pitäisi kestää yli viikon kylmissä olosuhteissa tai sitten olla helposti powerbankilla ladattavissa. Haluaisin myös että kuljetun reitin saisi tallennettua. Hinta ei saisi olla mahdottoman kallis. Osaisitteko suositella näillä kriteereillä sopivaa kelloa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu