Tankeroenglanti avaa tähtitieteellisesti enemmän ovia maailmaan kuin erinomainen ruotsi

Anonyymi-ap

Jos ajatellaan maailmalla menestyneitä suomalaisia, sekä yksilöitä että yrityksiä, niiden menestyksen tae ei ole ollut ruotsin pänttääminen vaan englannin osaaminen. Vaikka vain tankeroenglannin.

65

1045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      90% Suomen viennistä tapahtuu englannin kielellä.

      Englannin kieli on siis viennistä riippuvaisen maan hyvinvointiyhteiskunnan rahoituksen tae.

      Ruotsinkielisten palveleminen ruotsiksi ei tuo Suomeen vientituloja. Tankeroenglanti tuo!

      Sinänsä huvittavaa, että näyttää olevan kunnia-asia puhua tankeroruotsia, aplodien toivossa.

      Kulttuuripärsuuna "Ruusa" Meriläinen lanseerasi "pokkaruotsin".

      Miksi tankeroenglanti ei saa hyväksyntää, jos kerran pokkaruotsin puhuminen on suorastaan ylpeilyn aihe?

      Pokkaruotsin käyttöala rajoittuu ankkalammikon ääreen, ruotsinkielisten navan ympärille.

      Opi tankeroenglanti - ja valloitat koko maailman.

      • Anonyymi

        Olemme siis todella pahasti riippuvaisia yhdestä paskokielestä.
        Ei ihme että talous on kuralla ja yritykset myyty ulkomaille.


      • Anonyymi

        just noin on marjat.


      • Anonyymi

        ilman englantia ei pärjää! fakta!


    • Anonyymi

      Englannin oppimiseen kannattaa todella panostaa.

      • Anonyymi

        Ja pienikin osaaminen jo palkitaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja pienikin osaaminen jo palkitaan.

        Palkitaan orjuudella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja pienikin osaaminen jo palkitaan.

        Eikä ole mitään syytä, miksi ei voisi opetella kunnolla. Netti on auki jokaiselle kuunnella erilaisia aksentteja eri aiheista eri maista, koko ajan. Voi helposti löytää kavereita, joiden kanssa puhua englantia. Voi pitää päiväkirjaa englanniksi, kirjoittaa blogia, mitä vaan. Englanninkielisiä kirjoja saa sähkökirjoina tai kirjastosta. On vain se kuviteltu kynnys, että englantia ei muka suomalainen voi oppia kunnolla. Tuo kuvitelma rajoittaa radiossakin höpöttäviä, jotka eivät vaan millään uskalla opetella lausumaan sanoja kunnolla. Se on ihan korvien välissä. Pitää vaan uskaltaa hypätä tai kavuta sen kynnyksen yli ja sitten harjoitella ja harjoitella. Kielitaito vain paranee.


    • Anonyymi

      Englanti on useimpien lempiaineita.

    • Anonyymi

      Englannin asema lingua francana edellyttäisi pakollisuutta.

      Ruotsin hyödyttömyys edellyttäisi vapaaehtoisuutta

      • Anonyymi

        Tätä ei voi kiistää.


      • Anonyymi

        Kuten huomaamme, aktiiville tärkeää on vain englannin pakotus.


    • Anonyymi

      Onko jossakin tehty tutkimus, jonka mukaan tankeroenglanti avaa valtaisat menestymisen mahdollisuudet, ja sujuva ruotsi ei?

      Jos suomenkielinen henkilö osaa sujuvaa ruotsia, hän osaa myös silloin sujuvaa englantia, ja mahdollisesti muutakin kieltä. Tällaista henkilöä kutsutaan kielitaitoiseksi.

      Tällä palstalla viljellään ajatusta, että PELKKÄÄ englantia osaava henkilö on kielitaitoinen, mutta SEKÄ englantia ETTÄ ruotsia osaava on kielitaidoton.

      • Anonyymi

        Englanti estää kaikkien muiden kielten opiskelun l. on syy kielitaidottomuuteen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Englanti estää kaikkien muiden kielten opiskelun l. on syy kielitaidottomuuteen.

        Tämä pitää paikkaansa, jos englanti on pakkokielenä 1. kielen asemassa. Onneksi isossa osassa kuntia ymmärretään tarjota laajempaa kielivalintaa, jolloin kielivaranto kasvaa.


    • Anonyymi

      Tankeroenglanti sulkee sinut pimeään tunkkaiseen perunakuoppaan, jonne ei sivistyksen valo paista.

    • Anonyymi

      Tankeroenglantikin mielettömästi hyödyllisempää kuin ruotsi.

      Saati sitten hyvä englanti.

    • Anonyymi

      Jopa tankeroenglanti, nuortemme hyvästä englannista puhumattakaan

    • Anonyymi

      Maailmalla on pakko osata englantia ja hyvin. Opiskelin ulkomaisessa ei-englanninkielisessä yliopistossa B.A ja M.A tutkinnot (Suomen kandi ja maisteri), ja 90 prosenttia akateemisesta opiskelumateriaalista oli saatavissa vain englanninkielisenä, ja nyt puhutaan akateemisista tutkimuksista ja kirjoituksista, joiden ymmärtäminen suomenkielisinäkin olisi ollut vaikeaa. Täällä myös opiskelijoiden piti läväistä englanninkielen korkean tason koe ennenkuin sait opintosi päätökseen. Omaksi onnekseni päätin lukion jälkeen alkaa lukemaan kirjoja vain englanniksi, joten hyvätasoinen englannin opetus suomalaisessa lukiossa + sadat englanninkieliset kirjat takasivat sen ettei itselläni ollut vaikeuksia kielen kanssa. Sen jälkeen tein työurani maailmalla englannin kielellä. Jonkin verran jouduin käyttämään maailmalla myös lukioaikaista “tankero”saksaa, mutta muuten tein töitä ainoastaan englanniksi.

      Mitä taas tulee ruotsin kieleen - lukion ylioppilaskokeen jälkeen en ole koskaan tarvinnut sanaakaan ruotsin kieltä, enkä tule koskaan tarvitsemaankaan. Ruotsin kielen opiskelu oli turhinta mihin lukiossa meni aikaa!!!

    • Anonyymi

      Paavo Turtiaiselle ruotsinkieli avasi uuden maailman maailmanluokan tähtien luokse:

      Mitahän Paavo Turtianen, Ingrid Bergmannin kokki ja juhlien järjestelijä, sanoisi pakkoruotsifennolle joka paasaa ruotsinkielen hyödyttömyydestä. Paavo saapui sotaikaan perheensä kanssa evakkona ruotsinkieliselle Karjaalle ummikkona ( fennon ns luotettavan uutistoimiston mukaan ruotsinkielisille alueille ei otettu evakkoja). Muutto oli aluksi hankalaa mutta naapurit oli kivat. Kansakoulun jälkeen umpisuomenkielisen perheen poika oli kaksikielinen. Siksi hän saattoi ryhtyä ruotsalaisen filmitähtiseurueen kanssa juttusille kesätyösään lentoasemalla.
      Tämä tapaaminen johtaa lopulta siihen, että Paavosta tulee lähes yksi Ingrid Bergmanin perheen jäsenistä ja lopulta Paavo järjestää juhlia valtionpäämiehille, elokuvatähdille ja seurapiireille vuosikymmenien ajan Pariisissa, Lontoossa ja New Yorkissa.

      • Anonyymi

        Voi menneisyyden ääntä


    • Anonyymi

      Englanti on lingua franca nyt

    • Anonyymi

      Tunnetaan kyllä tämä, englanti toimii

    • Anonyymi

      Englanti upea kieli

    • Anonyymi

      Englanti on loistava.

    • Anonyymi

      Kyllä, kaikille

    • Anonyymi

      TANKEROLLA PÄRJÄÄ, JOS MUUTEN OSAA VENÄJÄÄ.

    • Anonyymi

      Tankeroenglannin oppii televisiota katsomalla tai tietokonepelejä pelaamalla. Tankeroenglannin oppiminen ei vaadi pänttäämistä. Ruotsista on hyötyä, jos ymmärtää hyödyntää. Vaikkei ruotsin kieltä edes tarvitsisi, voi siitä olla hyötyä.

      Kannattaa mainita, varsinkin ulkomaalaisille, että osaa myös ruotsin kieltä. Maailmalla monipuolista kielitaitoa arvostetaan, vaikka pelkkä englannin kieli riittäisikin töiden hoitamiseen. Kaikki kielitaito on plussaa maailmalla. Tietysti jos pysyy Suomessa, niin riittää osata tankerosuomea ja 0 kpl muita kieliä.

      • Anonyymi

        Englanti vaatii pitkän ja hyvän koulutuksen myös muissa Pohjoismaissa, vaikka siellä äidinkielenä puhutaan skandikieltä.

        Ei vähemmälle pidä jättää suomalaisnuoriakaan.


    • Anonyymi

      Mikä tahansa englanti päihittää ruotsin

    • Anonyymi

      Tähtitieteellisesti enemmän

    • Anonyymi

      Englannilla nuoret valloittavat maailman ja oman alansa ja kv-harrasteverkostot...

    • Anonyymi

      Juuri näin. Ei enää pakkoruotsia.

    • Anonyymi

      Tähtitieteellisesti enemmän englanti avaa maailmaa

    • Anonyymi

      Ja kaikki tietävät tämän!

    • Anonyymi

      Ja hyvä niin

    • Anonyymi

      Englanti toimii

    • Anonyymi

      Onneksi on englanti

    • Anonyymi

      Ja hieno homma

    • Anonyymi

      Englanti on lingua franca

    • Anonyymi

      Kyllä

    • Anonyymi

      Englanti on lingua franca.
      Mitä iloa pakkoruotsista on?
      Ei mitään.

    • Anonyymi

      Aivan

    • Anonyymi

      Tiedetään!

    • Anonyymi

      Tietysti

    • Anonyymi

      Tähtitieteellisesti enemmän

    • Anonyymi

      Kyllä vaan

    • Anonyymi

      Ruotsin pakollisuudelle ei perusteita

    • Anonyymi

      Miksi sitten Esa-Pekka Salonen puhuu sujuvaa ruotsia kun sitä ei mukamas tarvita:

      När man blivit så belönad som du, blir man ens glad för ytterligare ett pris?
      – Det stämmer att jag tilldelats många priser, och det verkar bara bli fler. Egentligen borde man få dem när man är ung, det är då man behöver pengar och uppmuntran. Men jag klagar inte, och jag är otroligt glad över att tillhöra listan av Polarpristagare. Flera av dem har varit viktiga för min personliga utveckling och mitt liv – som Witold Lutoslawski (polsk tonsättare och dirigent, reds anm), som fick priset 1993. Han var min mentor och en stor förebild. Tre år senare, den franske dirigenten Pierre Boulez, som hjälpte mig och gav mig mycket stöd i början av min karriär. Och så förstås den finländska kompositören Kaija Saariaho, en nära vän till mig som tyvärr gick bort i fjol.
      – Priset har också känslomässig betydelse, och det tar mig till Stockholm – en stad jag älskar. Jag är tyvärr sällan där numera, men jag har nära vänner i Stockholm och känner mig hemma varje gång jag kommer dit.

      Vuosina 1985–1995 Salonen toimi Ruotsin radion sinfoniaorkesterin ylikapellimestarina.

    • Anonyymi

      Kyllä vaan

    • Anonyymi

      Tietysti

    • Anonyymi

      Tiedämme

    • Anonyymi

      Englantia lisää, ruotsi pois

      • Anonyymi

        Englanti pois, sivistyskieliä tilalle!


    • Anonyymi

      Englantia, ei ruotsia lapsillemme

      • Anonyymi

        Espanjaa, ranskaa, ruotsia, arabiaa, kiinaa, swahilia lapsillemme, ei pakkoenglantia!.


    • Anonyymi

      Englanti ok

      • Anonyymi

        Englanti on ikävä ja tyhmä pakkokieli.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Englanti on ikävä ja tyhmä pakkokieli.

        Ja rumakin.


    • Anonyymi

      Tankeroenglanti sulkee meidät pimeään ja tunkkaiseen perunakuoppaan.

    Ketjusta on poistettu 41 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1959
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1502
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1366
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1234
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      1123
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      11
      1096
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      223
      902
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      151
      849
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      803
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      758
    Aihe