Tumpit ja filtterit

Anonyymi-ap

Luin lehdestä:
"Myös Maailman terveysjärjestö WHO vaati viime vuonna ilmestyneessä raportissaan savukesuodattimien kieltoa. Raportin mukaan vuosittain poltetuista noin kuudesta biljoonasta savukkeesta päätyy ympäristöön noin 4,5 biljoonaa tumppia.

Ainakin viiden vuosikymmenen ajan tupakkateollisuudessa on tiedetty, ettei filttereistä ole terveyshyötyjä. Päinvastoin, ne saavat savukkeet palamaan kuumempina, tehostavat nikotiinin saantia ja vahvistavat riippuvuutta."

On se kumma, että sen filtterin jaksaa kantaa sinne missä sen käyttää, mutta millään ei jaksa kantaa sitä pois ja roskikseen!

5

463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Fiddu, olen tässä seurannut, kun tuohon kadun toiselle puolelle on valmistunut kerrostalo, johon jengiä muuttaa. Poikkeuksetta, kun tavaraa on ensin roudattu sisään, niin kadulla pistetään tupakaksi, ja kun savut on vedetty, niin natsat heitetään maahan! Kyseessä on vuokrakasarmi, selittäisikö se asian.

    • Anonyymi

      Entä nuuskapussit? Mihin muualle se sylkäistään kuin maahan (ainakin jäljistä päätellen).

      • Anonyymi

        Tässä puhutaankin nyt tumpeista. Nuuskasta voit tehdä oman aloituksen. Eipä yritetä viedä huomiota sivuraiteille.


    • Anonyymi

      Nythän on saatavilla myös muovittomia filttereitä. Mutta onhan se filtteri melko turha. Pelkkä mainos kikka jolla tupakoinnista tehdään mukavampaa . Miksi tupakoinnista pitäisi tehdä mukavampaa? Filtterit pois ja holkit käyttöön

    • Anonyymi

      Miksi ne tumpit sinne kadulle ylipäätänsä joutuvat?

      Sade, niin ne on viemärissä ja meressä.

      Tumpit on muovia ja lisäksi myrkkyä. Niitä sitten syödään kaloissa.

      Tupakan polttajat odottavat että joku kulkee perässä ja kerää tumppeja. Voi v.ttu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      164
      10292
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2813
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      80
      2508
    4. 85
      2351
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2084
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      235
      1898
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1382
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1345
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe