Diabetes ja kaksisuuntainen mielialahäiriö

Anonyymi-ap

Suomessa tästä ei juurikaan löydy keskusteluja eikä tietoja. Piti oikein mennä englannin kielisille sivuille, joista sai enemmän tietoja.

Kaipaisin siis tietoja heiltä, joilla on tyypin 1 tai 2 diabetes ja sen lisäksi kaksisuuntainen mielialahäiriö tai paljon siihen liittyviä oireita, mutta oireet on joko niin lieviä tai niitä ei ole tarpeeksi, että sairautta voitaisiin todeta.

Itselläni ollut viimeiset 4 vuotta eri pituisia masennus ja hypomanian kaltaisia jaksoja. Kun nukun yössä esim. 4-5 tuntia tarvitsen yhä ne päikkärit. Aina niitä ei tosin tarvita, vaikka nukkuisin sen 4-5 tuntia. Tämä on ollut yleisin syy miksi minulle ei vielä ole todettu bipoa, sillä minun pitäisi kuulemma diabeetikkonakin pärjätä pienillä unimäärillä. Jo diabetes yksistään voi olla uuvuttava sairaus ja sitä lääkäri yms. eivät ymmärrä. Itse sairastanut 1 tyypin diabetesta yli 20 vuotta ja masennus on stressi/trauma pohjaista.

Millaista elämänne on ja kauanko olette sairastaneet diabetesta sekä bipolaaria? Miten lääkitys on auttanut ja vaikuttanut terveyteenne? Miten olette pärjänneet vähällä unilla mania/hypomanian aikoina eli miten diabetes on sulautunut joukkoon?

5

496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä puhu höpöjä, jos sul on kakssuuntainen, ei sitä välttämättä muilla ole!

      • Anonyymi

        Diabeetikoiden mustamaalausta! Annetaanpa tutkintaan!


    • Anonyymi

      Susta mies, pitäis tejdä huoli-ilmoitus terveyden huoltoon! Taasen olet kiusannut koko aamun ihmisiä, typerillä jutuillas!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5676
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      98
      4876
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4834
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      395
      2459
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      131
      2380
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      4
      2032
    7. 115
      1975
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1637
    9. 383
      1397
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1243
    Aihe